Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Věda a výzkum

... Předchozí
Kategorie: Věda a výzkum

Co má společného ornitologický výzkum a snahy o rozšíření cyklistiky jako způsobu dopravy ve městech? Možná více, než se na první pohled zdá. ČSO se zúčastnila soutěže Do práce na kole a členové jejího soutěžního týmu při svých cestách v Praze sledovali i ptáky. Za jeden měsíc trvání soutěže jsme zaznamenali 40 ptačích druhů, mezi nimi i slavíka obecného, budníčka lesního, lejska bělokrkého či čtyři druhy pěnic. Takováto pozorování zpříjemňují a zpestřují cesty do práce v rušném prostředí velkoměsta, zvažujeme však i vědecké a ochranářské využití takto získaných údajů o výskytu ptáků ve městech.

Kategorie: Věda a výzkum

picV roce 2008 se i Česká republiky připojila k celoevropskému projektu barevného značení orlů mořských, který je koordinován dr. Bjornem Helanderem z Přírodovědeckého muzea ve Stockholmu. V rámci tohoto projektu jsou ptáci značeni dvěma barevnými kroužky.

Kategorie: Věda a výzkum

Sledování jarních příletů a podzimních odletů našich ptáků patří k jedné z neoblíbenějších a pravděpodobně i nejstarších činností ornitologů ale i laické veřejnosti. Vždyť například i celá řada pranostik odkazuje na ptačí příletový kalendář. V současné době, kdy se mění klima a s ním i chování ptáků, získávají tato sledování i čím dál větší odbornou hodnotu.

Kategorie: Věda a výzkum

picV Ibisu, jednom z prestižních ornitologických časopisů, vyšel další článek založený na datech Jednotného programu sčítání ptáků. V rozporu s očekáváním u nás přibývají hlavně větší, pomalu se množící druhy.

Kategorie: Věda a výzkum

V časopise Journal of Ornithology právě vychází studie založená na výsledcích Mapování hnízdního rozšíření ptáků v ČR v letech 1985–1989 a 2001–2003. Studie hodnotí, jak se mezi oběma mapováními změnilo rozšíření různých skupin našich ptačích druhů.

Kategorie: Věda a výzkum

Věnujte, prosím, pozornost následující důležité informaci. Z technických důvodů dochází ke změně e-mailových adres Kroužkovací stanice NM a to následujícím způsobem:

Jaroslav Cepák: krouzkovaci_stanicenm.cz
Petr Klvaňa: petr_klvananm.cz
Zdeňka Žáková: zdenka_zakovanm.cz

Následující ...


    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791