Zde se nacházíte: Home > Infocentrum > Časté dotazy

Článek: Dotazy - Zákonná omezení odchytu a chovu ptáků

Jedná se o složitou problematiku, na kterou prakticky nelze napsat jednoduchou odpověď. Doporučujeme přečíst si příslušná ustanovení v jednotlivých zákonech.


Odchyt ptáků

Podle zákona o ochraně přírody a krajiny (č. 114/1992 Sb. v platném novelizovaném znění) platí obecně zákaz jakéhokoli odchytu všech druhů volně žijících ptáků v přírodě. K jejich výjimečnému odchytu může dojít pouze na základě platné odchylky (všechny druhy mimo zvláště chráněných) nebo výjimky (zvláště chráněné druhy). Přivlastnění si ptáka, který je zvěří podle zákona o myslivosti (č. 449/2001 Sb.), v rozporu s tímto zákonem, je pytláctvím.


Chov ptáků

Chov volně žijících ptáků v zajetí je možný také pouze na základě odchylky/výjimky (zákon č. 114/1992 Sb. v platném novelizovaném znění). Ta není potřeba pouze pro mláďata odchovaná v zajetí, pokud jsou řádně evidovaná orgánem ochrany přírody. K tomu u nebezpečných druhů (všechy sovy a všichni dravci, dále volavky, čápi...) přistupuje nutnost získat povolení orgánu veterinární správy (vyhláška č. 75/1996 Sb.). Chov ptáků, kteří jsou zvěří, je možný jen se souhlasem orgánu státní správy myslivosti (zákon č. 449/2001 Sb.).


Toto všechno se týká zcela shodně ptáků zdravých i hendikepovaných.

ČSO vydala publikaci Ptáci & zákon, kde najdete další podrobnosti.


Česká společnost ornitologická

25.09.2004
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791