Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Článek: Birds of Thailand

Birds of Thailand je zkrácenou verzí knihy A Field Guide to the Birds of South-East Asia (Robson 2000) zaměřující se výhradně na ptáky Thajska. Je rovněž novým titulem v úspěšné sérii Princeton Field Guides, kde jsou publikovány příručky k terénnímu určování rostlin a živočichů.

Birds of ThailandTato kniha je ideálním průvodcem do terénu: velikost 14.5 x 22 cm, zpevněná vazba a omyvatelný povrch. Stejně je tomu tak i s obrazovými tabulemi které jsou velmi přehledné: v případě nepěvců obvykle 5 druhů zobrazených na jedné tabuli, v případě pěvců 9-11 druhů. Thajsko je druhově bohatou zemí v níž bylo zaznamenáno přes 950 druhů ptáků 70 čeledí (z toho je 22 čeledí pěvců). Všechny druhy jsou popsány a vyobrazeny v této příručce.

Kniha má velmi stručný úvod na 3 stranách. Informaci o tom jak je příručka uspořádaná, co je popsáno u jednotlivých druhů, klíč k mapám, adresy užitečné pro zájemce o ptáky Thajska a návštěvníky této země, a jednu stranu zaujímá popis topografie ptačího těla. Zbytek knihy patří barevným tabulím s popisem druhu a mapami rozšíření na protilehlé straně.

Na závěr knihy je uveden rejstřík anglických a vědeckých jmen a stručný slovník běžných ornitologických terminů. Text k jednotlivým druhům je skutečně vhodný k rychlému terénnímu určení daného druhu. Popisuje šat dospělých ptáků (včetně barevných aberací), kde je to relevantní svatební šat a mimohnízdní šat, šat mláďat, např. u racků všechny šaty až do úplné dospělosti. Dále je popsána celková délka těla, srovnání zaměnitelných druhů, všechny poddruhy (u druhu kde je to relevantní), výškové rozšíření (výhradně v Thajsku), typické chování a prostředí. Popis každého druhu je doprovázen relativně malou, ale vcelku detailní čtyrbarevnou mapou rozšíření.

Obrazové tabule jsou dílem 14 známých ilustrátorů ptáků. Celková úroveň je velmi dobrá, i když kvalita jednotlivých tabuli se vcelku nepatrně liší. Je docela možné, ze recenzenti této knihy budou argumentovat o nepatrných chybách ve vyobrazení některých druhů či textu k jednotlivým druhům. Beze všech pochybností je tato kniha ideálním a jistě se stane žádaným průvodcem avifauny Thajska.

Birds of Thailand
Robson C.
272 stran, 128 obrazových tabulí, barevné mapy rozšíření.
Cena: $ 24.95
Vyšlo v roce 2002.
ISBN 0-691-00701-2 (brožovaná).

Josef Kren

11.11.2002
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791