Zde se nacházíte: Home > Infocentrum > Časté dotazy

Článek: Co dělat s nalezeným ptačím mládětem?

Asi vás trochu zklamu, ale pokud jste si mládě odnesli domů, tak místo pomoci jste ptáčeti ublížili. Při nálezu mláděte je až na zcela výjimečné případy nejlépe nechat ho na místě, obzvláště v případě, že nebylo nijak zraněno. Je-li na silnici apod., poponést ho do trávy, do keřů, na vyvýšené místo, na větev… Naším dotykem rodiče neodradíme a ti si svoje mládě vždy najdou, neboť mládě je přivolá svým pískáním. U většiny druhů pěvců totiž rodiče krmí svá mláďata ještě 2 - 3 týdny po opuštění hnízda. Takováto mláďata ještě nemusí umět ani sama létat.

Máte-li mládě již doma, tak nejlepší co můžete udělat, je vrátit ho zpět tam, kde bylo, a zjistit, zda je jeho rodinka stále na lokalitě přítomná (vyžaduje to však trpělivost při pozorování). Zůstane-li u vás doma, pravděpodobně zahyne. Zatím všechny mně známé případy pokusu o domácí odchov drobných pěvců skončily úhynem mláděte (odchov se někdy podaří u větších druhů). Naopak návrat na místo nálezu byl většinou úspěšný a rodiče začali krmit své mládě, i když bylo už třeba přes den v lidském zajetí.

Před vrácením do přírody uložte mládě v klidu a teple, např. do tmavé papírové krabice, a dejte mu napít a najíst (podrobněji níže v odkaze 10 rad).

Ve skutečně výjimečných případech se můžete pokusit mládě odchovat sami a následně vypustit zpět do přírody. Je však třeba mít na paměti, že my lidé nejsme schopni mláďatům poskytnout takovou péči, jako jeho rodiče. V lidské péči mládě s největší pravděpodobností zahyne. Odchyt a chov jakýchkoli ptáků z přírody však nedovoluje zákon, respektive je to možné jen s platnou výjimkou (podrobněji: Zákonná omezení odchytu a chovu ptáků)

Pro případ, když se běžného pěvce či jiného drobného ptáka nikdo nechce ujmout a chcete se pokusit o něj postarat sami, předkládáme 10 rad.

Česká společnost ornitologická

24.08.2004
Počet názorů: 2 Přidat názor

Reakce čtenářů

červenka (Lenka) 08.06.2008, 18:01

nesouhlas (vectron) 04.12.2007, 16:21    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791