Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Kdo jsme
Podkategorie:

Článek: Terénní stanice ČSO Blatec - Dívčice

Ornitologická stanice Blatec - Dívčice byla zprovozněna roku 1953 na břehu rybníka Blatec. O její vznik se zasloužili především dva ornitologové profesionálové ing. Andreska a dr. Formánek, který dlouhá léta fungoval jako správce objektu.

Kde se stanice nachází?
Dřevěný přízemní srub o ploše 54 m2 je situován přímo na severním břehu rybníka Blatec a od okolních luk oddělen malým smíšeným lesíkem, který znesnadňuje nalezení objektu nezvanými hosty. Hladina Blatce je včetně ornitologické obsádky snadno pozorovatelná přímo z dřevěného mola, které část srubu obklopuje a při vyšším stavu vody nebo po jarním tání sněhu umožňuje pohyb suchou nohou. Blatec je jedním z větších vodních ploch Českobudějovicko-vodňanské rybniční pánve a leží v nadmořské výšce 400 m n. m. Po několika stech m severním směrem se krajina zvedá do kopce Važovy (syn. Vazová) o nadmořské výšce 430 m, z něhož je při jasném počasí krásný výhled k jihu na část Vodňanské pánve zakončené lesnatými pahorky Šumavského podhůří a Blanského lesa včetně nejvyššího vrcholu, Kletě (1 083 m n. m.). Při dobré viditelnosti jsou zcela zřetelné některé kopce východní části Šumavy, mezi kterými vyniká Libín. Při pohledu na sever od stanice lze naštěstí jen z úzkého úhlu spatřit obludná betonová monstra vyšší jak 100 m - chladící věže Jaderné elektrárny Temelín vzdálené asi 10 km od Blatce. Negativní vliv tohoto průmyslového komplexu se zatím na ptactvu ani lidských obyvatelích terénní stanice neprojevuje a ani se patrně projevovat nebude.

Jak se na stanici dopravit?
Nejjednodušší je v době překotné individuální motorizace použít auto, kterým se dojede po cca 2 km od obce Nákří nebo Dubenec po lesních a lučních cestách do blízkosti objektu. Místo k zaparkování určuje vlhkost terénu, řidičské schopnosti návštěvníka a typ auta (limuzína x off road). Při sušších lukách lze dojet až k lesíku v blízkosti srubu, což usnadňuje přenášení zavazadel do stanice. Při této příležitosti zdůrazňujeme, že není zaveden vodovod, takže pitnou vodu nutno dovážet v kanystru a rybniční voda je pouze užitková. Z veřejné dopravy lze využít autobus i vlak, ale autobusové linky zastavují jen v blízkých obcích (Nákří, Dívčice, Dubenec) a spoje jsou řídké, zvláště o weekendu. Výhodnější je železniční spojení, i když nutno počítat s hodinovou procházkou od nejbližšího nádraží v Dívčicích. Kladem je četnost vlaků na důležité trati České Budějovice, Strakonice, Plzeň a promyšlená návaznost na další železniční tahy v Česku.

Co lze pozorovat?
Kromě silných esteticko krajinářských zážitků je na Blatci atraktivní pozorování různých druhů vodního ptactva jako hnízdící a protahující husy velké, kolonie racků chechtavých, zaletující a lovící orli mořští, protahující kvakoši noční, volavky bílé a stříbřité a nejrůznější bahňáci, pokud je snížena vodní hladina. Na sousedním rybníku Březovec hnízdí asi 100 párů volavek popelavých, na Velkém Nákerském rybníku hnízdí několik let 2 - 3 páry kolpíků bílých a v porostech ostrůvků okolních rybníků se usídlují kvakoši noční. Zajímavých krajinářským fenoménem je dnes zavážené odkaliště uranových rud poblíž obce Mydlovary, které láká jak protahující, tak hnízdící ptáky (bahňáci, husice liščí, tenkozobci opační), ale přístup je oficiálně zakázán. Motorizovaní ornitologové neopomenou nahlédnout na vzdálenější rybníky Volešek, Vlhlavy, Dehtář nebo Bezdrev a milovníci historie se mohou kochat exteriéry nebo v návštěvnické sezóně i interiéry zámku Hluboká. Zoologickou zahradu Ohrada nedaleko Hluboké, která se specializuje především na místní, resp. české, savce a ptáky, doporučujeme i rodinám s dětmi.

Kdo umožní vstup na stanici?
Pobyt na stanici a způsob předání klíčů je třeba předem dohodnout se správcem Petrem Dalíkem (nejlépe emailem dalikemail.cz, jen v naléhavých případech i telefonem 604 854 826). Peníze za nocleh jako příspěvek na provoz stanice se předávají buď do příruční pokladny v objektu nebo v sekretariátu (členové 20 Kč a nečlenové 50 Kč za noc). Stanici může obývat 9 osob ve třech místnostech, výjimky ovšem po opodstatněném odůvodnění lze dohodnout. Stanice není vybavena elektřinou, svítí se petrolejovými lampami, svíčkami nebo propan butanovou lampou. Stejně jako PB vařič a troje kamna včetně kuchyňského sporáku jsou tato zařízení vždy provozuschopná. Ke spaní slouží dřevěné palandy s molitanovými matracemi, ale vlastní spacák je nezbytností. Kuchyňské nádobí a dřevo na otop jsou uživatelům stanice plně k dispozici v dostatečné míře.

Pavel Vašák
04.11.2003
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791