Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Pták roku > Pták roku 2004

Článek: Pomozte nám mapovat hnízdiště rorýse obecného - přispějete tak k jeho ochraně !

První Ptáci roku 2004 – rorýsi obecní již přiletěli do Čech a další je budou v nejbližší době následovat. Brzy po příletu obsazují hnízdiště v městské zástavbě a provozují nápadné skupinové lety nad městem doprovázené pronikavým hvízdavým voláním. Často se však nemají kam vracet – díky rekonstrukcím obytných domů ubývá rorýsích hnízdišť. Chcete-li přispět k ochraně těchto zajímavých ptáků, pomozte nám jejich hnízdiště mapovat, vyplňte prosím přiložený dotazník a odešlete jej do České společnosti ornitologické.

Vhodných hnízdišť totiž stále ubývá vlivem častých oprav a zateplovacích prací jak na starší "kamenné" zástavbě, tak na sídlištních panelových domech. Vlivem nich dochází k zaslepování vchodů na půdy, větracích otvorů a dalších vhodných míst, kde rorýsi s oblibou hnízdí. Přitom tyto opravy mohou být prováděny šetrně, tak aby nedošlo ke ztrátě hnízdních příležitostí a nejlépe v době, kdy se rorýsi u nás nevyskytují. Základní informace naleznete na našich webových stránkách či v brožuře Pták roku 2004 – rorýs obecný, kterou právě vydává Česká společnost ornitologická. Členové ČSO obdrží brožuru i dotazník automaticky, ostatní zájemci si brožuru mohou objednat na e-mail: cso@birdlife.cz

Víte-li o současném nebo i minulém (již opuštěném) hnízdišti rorýsů, vyplňte prosím připojený dotazník a pošlete nám ho mailem na adresu cso@birdlife.cz, či poštou na adresu Hornoměcholupská 34, Praha 10, 102 00. Pouze pokud budeme mít informace o přesném umístění hnízdišť, budeme schopni účinně jednat s úřady a stavebními firmami ve věci co nejšetrnějších postupů při stavebních pracích, popř. posunutí termínů rekonstrukcí tak, aby co nejméně zasáhli do života hnízdících ptáků.


Dotazník o rorýsovi ke stažení
Lucie Stejskalová, tajemnice ČSO22.04.2004
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791