Zde se nacházíte: Home > Ochrana ptáků > Volná křídla
Podkategorie:

Článek: Děti už se ve škole nebudou učit, že je správné trávit ptáky

Česká společnost ornitologická působí proti kriminalitě páchané na ptácích všemi možnými prostředky. Pokud se ale děti už ve škole naučí, že trávení patří mezi běžné metody, jak se zbavit zvířat, která jsou některými lidmi řazena do kategorie škůdců, zločiny páchané na ptácích nikdy neustanou.

A právě nepravdivé informace o používání otrávených nástrah odhalila Česká společnost ornitologická v jedné učebnici pro základní školy. Na základě následného upozornění ČSO na závažné obsahové chyby, byla Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy vyřazena učebnice Rozmanitost přírody pro 4. ročník (1. díl; nakladatelství Alter), ze seznamu učebnic pro základní vzdělávání.

Děti už se tak letos z této učebnice nebudou učit, že myslivci mohou v boji proti škodlivým vránám šedivkám používat otrávená vejce. Tento výrok je dokonce přímo v rozporu se zákonem a také s mnohaletým úsilím ČSO o zastavení používání zakázaného jedu karbofuranu při trávení „škodlivých“ druhů zvířat.

Doplňující informace:
Pokládání otrávených nástrah je trestný čin, za který hrozí až 8 let vězení a v případě obecného ohrožení (extrémně silný nervový jed karbofuran je smrtelně nebezpečný i lidem) si travič může ve vězení pobýt ještě déle. Použití zakázaného, ale přesto hojně používaného jedu představuje navíc velmi krutý způsob, jak se zbavit nepohodlných živočichů. U ptáků se otrava karbofuranem projeví rychle – po několika minutách dostane pták velké křeče a za plného vědomí umírá na udušení.

Ptačí kriminalitu má Česká společnost ornitologická v hledáčku již od roku 2000 a bojuje proti ní v rámci programu Volná křídla a webu karbofuran.cz. Za tu dobu už ornitologové zaregistrovali vedle nejrůznějších způsobů likvidace ptáků i stovky otrav. Náhodně zjištěné případy jsou ale pouze kapkou v moři otřesných činů, které jsou někteří lidé schopni páchat na ptácích. A právě proto se Česká společnost ornitologická rozhodla zintenzivnit pátrání po otrávených nástrahách a jejich obětech, zřízením specializované terénní jednotky – psovodky Kláry Hlubocké a Chesapeake bay retrívrů Sama a Vikyho. Inspirovala se přitom maďarskými kolegy, kterým se při hledání otrávených návnad speciálně vycvičení psi osvědčili.

Česká společnost ornitologická připravuje společně s Policejním prezídiem, Českou inspekcí životního prostředí, Státní veterinární správou, Ministerstvem životního prostředí a dalšími institucemi společnou podrobnou metodiku vyšetřování. Díky tomu budou jasně rozdělené kompetence a odpovědnosti a každý bude přesně vědět, jak v kterém případě postupovat. „Jsem pevně přesvědčen, že společné úsilí povede k usvědčení a exemplárnímu potrestání některého traviče. Mnohem lepší by ale bylo, kdyby tito lidé konečně dostali rozum a takové středověké metody, jako je trávení, přestali používat úplně,“ uvádí Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO a duchovní otec projektu Volná křídla.

Ornitologové věří, že se tomuto cíli alespoň přiblíží v následujících pěti letech, po které poběží mezinárodní projekt PannonEagle Life. Právě díky němu mohou sdílet zkušenosti a učit se nové postupy od zahraničních kolegů.

Odkazy:
Karbofuran

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/ALL/?uri=CELEX:32007D0416

Trestní zákoník:
§ 299 Neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami
§ 302 Týrání zvířat
§ 304 Pytláctví

Více o projektu PannonEagle Life
http://www.imperialeagle.eu/cs


Vyšetřování ptačí kriminality se věnujeme díky příspěvku Evropské unie - programu Life, a dotaci Ministerstva životního prostředí.

08.09.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791