Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Tiskové zprávy ČSO
Podkategorie:

Článek: JARO OŽÍVÁ skončilo, ČAPÍ HNÍZDA sledujeme dál

Praha, 27. 6. 2017. S prvním letním dnem skončila letošní sezóna Jaro ožívá, která se nesla ve znamení ptačích mláďat. Na www.springalive.net přišlo 2854 prvních pozorování poslů jara, což je o více než 10% vyšší číslo než v loňském roce. Vděčíme za to převážně nárůstu čapích záznamů. Milovníci pozorování čápů, nebuďte smutní! Jaro ožívá sice skončilo, ale čapí hnízda sledujeme dál na cap.birdlife.cz.Čapí rodinka na hnízdě. Foto: Lenka Bloudková

Čáp bílý je prvním z pěti poslů jara, jehož přílet děti na Evropě a Asii sledují. Nezajímá nás však pouze jeho přílet, ale celý průběh hnízdění. Pomozte psát kroniku jednotlivých čapích hnízd na cap.birdlife.cz. „Nastává ideální čas pro sledování malých čápat. Ta se již na hnízdě staví a i ze země jsou dobře pozorovatelná“, upozorňuje Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. „A právě pozorování v této době, před vylétnutím, jsou pro stanovení hnízdní úspěšnosti ta nejdůležitější“, pokračuje Dobruská.

V loňském roce bylo v době vzletnosti na 10 hnízdech pozorováno 5 mláďat. I v letošním roce máme záznamy o pěti vejcích či mláďatech. Kolik z nich ale zdárně z hnízda vylétne? Jaké jsou ztráty na mláďatech? Jistě Vás napadne mnoho dalších zajímavých otázek. Abychom na ně mohli odpovědět, potřebujeme znát počet mláďat v jednotlivých hnízdech i před jejich vylétnutím. Čím více kontrol, tím lépe. „Na mapě cap.birdlife.cz najdete více než 1300 hnízd čápů bílých, pouze na 460 hnízdech jsou zatím údaje o mláďatech“, uvádí Dobruská. Spojte příjemné s užitečným a naplánujte si napínavý výlet k čapímu hnízdu. Budou tam čápata? Kolik? Nechte děti stát se průzkumníky. Objev čapího hnízda pro ně bude odměnou.

Přidejte se k ostatním, sledujte Čapí hnízda a pomozte psát kroniku čapích hnízd na cap.birdlife.cz. O víkendu, o dovolené, na výletech, kdykoli kolem nějakého pojedete. Svá pozorování nezapomeňte zadat na cap.birdlife.cz, kde si můžete najít i nejbližší hnízda ve svém okolí. Pokud jste příznivci mobilních aplikací, zjištěné údaje můžete zadat hned u hnízda i bez internetového připojení pomocí aplikace Avif Mobile!

A jak se zapojit do sledování čapích hnízd?
Vydejte se k hnízdu ve svém okolí a zjistěte, zda jsou na něm mláďata a jak velká – v prachovém šatě či se již podobají svým rodičům. Velká mláďata poznáte podle šedých nohou a šedého zobáku. Své pozorování zapište na cap.birdlife.cz. Pokud budete mít fotografii, můžete ji také přidat. Svůj význam má i negativní pozorování, při kterém jste žádného čápa na hnízdě nespatřili. Pokud si na výlet berete mobil, můžete pozorování i s fotkou zadat přímo u hnízda pomocí aplikace Avif Mobile!

Kontakt
Gabriela Dobruská, dobruska@birdlife.cz, 724 687 996

O projektu Jaro ožívá
Jaro ožívá je mezinárodní projekt organizovaný BirdLife International, světovou organizací na ochranu ptáků, v České republice zastoupený Českou společností ornitologickou. Motivuje děti, jejich učitele a rodiny k aktivní ochraně ptáků, pomáhá pochopit potřebu mezinárodní ochrany stěhovavého ptactva. Klíčovou součástí je webová stránka www.springalive.net, na kterou zadávají svá první pozorování 5 sledovaných druhů děti již z 54 zemí Evropy, Asie a Afriky! Těmito druhy jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, čáp bílý, kukačka obecná a vlha pestrá.

Projekt je na mezinárodní úrovni podporován nadací Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa (MCFEA), hlavním sponzorem projektu.


V České republice Jaro ožívá i Čapí hnízda podporuje Hlavní partner ČSO společnost E.ON, Česká republika, s.r.o. Děkujeme!
Čapí hnízda
cap.birdlife.cz
U příležitosti celostátního i mezinárodního sčítání v roce 2014 byl čáp bílý spolu s čápem černým vyhlášen Ptákem roku. Vznikl tehdy nový web cap.birdlife.cz, který v rámci občanské vědy zapojuje do sčítání a mapování čapích hnízd širokou veřejnost. Jelikož název webu „Pták roku 2014“ nepůsobil nadále aktuálně, přejmenovali jsme stránky na Čapí hnízda.
Postupem času vznikla na těchto stránkách unikátní dynamická celorepubliková mapa s více než 1300 hnízdy čápa bílého (včetně fotografií, jednotlivých pozorování, výsledků hnízdění z předchozích let a přímých přenosů z on-line kamer). Na první pohled je u jednotlivých hnízd patrné, v jaké fázi je hnízdění jednotlivých párů, či zda je potřeba kontrola hnízda.

Hnízdění čápa bílého
V Evropě je populace čápa bílého ve většině zemí na vzestupu a u nás je považována za stabilní. Naši tažní čápi se objevují na hnízdech okolo poloviny března, první přilétá zpravidla samec. Hnízda dnes najdeme na střechách budov, nefunkčních komínech, sloupech elektrického vedení, hnízdních podložkách, leckde i na vodojemu, posedu či stohu slámy. Zpravidla platí, že čáp dává přednost vyvýšeným místům, tak aby mohl při odletu z hnízda seskočit a roztažením křídel se snadno dostal do vzduchu. Nerad však obsazuje vysoká místa na holých větrných vrcholech či kopcích. Vyhledává vyvýšené body v údolí obklopeném otevřenou krajinou. Na hnízdě se oba partneři zdraví hlasitým klapáním zobáku s typickým záklonem hlavy.
Poprvé hnízdí čápi kolem 5. roku a zaznamenána byla hnízdění i 20 let starých ptáků. Vlastní hnízdění začíná koncem dubna. Na 2-5 vejcích sedí čápi přes měsíc a další dva měsíce krmí mláďata. V péči i krmení se oba partneři střídají. Koncem července většina čápů svá hnízdiště opouští, shromažďují se na loukách a koncem srpna se vydávají na dlouhou cestu do Afriky.

Program Čapí hnízda byl v rámci projektu Na výlet za ptáky podpořen Ministerstvem životního prostředí. Nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
27.06.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791