Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Článek: Svensson konečně i pro Android, ale nečekejte zázrak

Uživatelé chytrých mobilů se konečně dočkali, základní terénní určovací příručka autorů Svenssona, Mullarneyho a Zetterströma je konečně k dispozici i jako aplikace pro přístroje s Androidem (pro iOS již funguje několik let).

Aplikace Collins Bird Guide obsahuje všechny texty, mapy a ilustrace posledního tištěného vydání knihy Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. Mobilní aplikace převádí celou knihu do pohodlné digitální podoby, ale jejích výhod využívá bohužel jen z menší zčásti. Ani samotné vyhledávání mezi 48 skupinami druhů není příliš pohodlné a obrázky, základní kámen celého díla, jsou zobrazeny pohromadě a jako v knize, tedy naležato, což je pro prohlížení na mobilu dost nepraktické. Navíc není možnost zobrazit současně textový popis a obrázek, protože vše je na jedné rolovací obrazovce. Chytrých vyhledávacích algoritmů je příliš mnoho, takže se v nich člověk ztrácí a i algoritmy samé jsou docela podivné – netuším například, proč jsou mezi „falcon-like body shape“ (tedy mezi ptáky se sokolovitým tvarem těla) zařazeny i dva druhy holubů (a když už, proč jen dva). Po prvním zhlédnutí mám dojem, že tato funkce zůstane z větší části nevyužitá. Docela zajímavě je snad udělaná jen možnost hledání podle geografické oblasti a sezóny. Aplikace obsahuje sice nějakou základní možnost srovnání více druhů na jedné obrazovce, na obrázky ale aby si člověk vzal lupu a přitom je na obrazovce plno nevyužitého bílého místa. Oproti knize aplikace nabízí navíc prakticky jen přehrávání hlasů a pro nás dost zbytečnou možnost stažení detailních dat o rozšíření ve Velké Británii z hnízdního a zimního atlasu 2007-2011 (aktivace této funkce stojí 20 Kč navíc). Za naprosto zásadní chybu hraničící s diletantstvím považuji skutečnost, že na standardně velkém displeji mobilního telefonu není dostatek místa pro zobrazení celého jména druhu ve zvoleném jazyce. Uživateli tak nezbývá, než si domyslet, že například „Black-necked …“ znamená Black-necked Grebe. Naštěstí druhé jméno (latinské) je menšími písmeny a je vidět většinou celé, i když u dlaska je ho také část zakrytá. Vyhledávat lze navíc pouze podle primárního jazyka. Radost uživatelům starších telefonů neudělá ani skutečnost, že aplikace je určena pro verze Androidu 5.0 a vyšší.

Z předchozího textu je zřejmé, že jsem od elektronické verze Svenssona čekal víc. Přesto nepovažuji 410 Kč za aplikaci za vyhozené peníze, protože nesporné kvality ilustrací i textů nijak neutrpěly a mít Svenssona neustále v kapse je bez debaty užitečné. Škoda jen, že se autoři elektronické verze nesnažili využít možností elektronického formátu naplno. Snad se dočkáme brzkých aktualizací, které odstraní alespoň nejzásadnější problémy.

PS: Aplikace je anglicky, jen u jmen druhů lze nastavit několik různých jazyků, včetně například slovenštiny. Čeština bohužel chybí, současně s touto recenzí oslovuji i vydavatele, zda by ji bylo možné doplnit.

Zdeněk Vermouzek
14.06.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791