Zde se nacházíte: Home > ČSO/Birdlife > Tiskové zprávy ČSO
Podkategorie:

Článek: Lidé přivítali ptačí zpěv na 131 místech naší země

Praha, 17. 5. 2017. Uplynulé tři víkendy se nesly ve znamení Vítání ptačího zpěvu. Jedná se bezesporu o největší koordinovanou akci svého druhu u nás, která letos oslavila čtvrtstoletí! Milovníci ptactva a přírody pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody. Na mnoha akcích proběhly ukázky kroužkování a byly připravené různé hry pro děti.

Na Vítání je třeba si přivstat. Ptačí chorál krátce po svítání je totiž něco neuvěřitelného a nesrovnatelného s devátou hodinou ranní. Některé akce začínaly i ve čtyři hodiny ráno, jinde byla dokonce možnost přespání ve vlastních stanech. „Zhruba polovina účastníků přespala na místě a mohla si tak brzy ráno vychutnat odstupňovaný začátek zpěvu různých ptačích druhů,“ uvedl Libor Praus, organizátor Vítání v Mělníce.

Některé akce začínají velmi brzo. V Havlíčkově Brodě čtvrtá hodina raní lidi rozhodně neodradila. Foto: Václav Hlaváč

„Zájem o vycházky je velký, i když těm prvním letos počasí moc nepřálo,“ vypráví Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, která akci v ČR koordinuje. Chladné a deštivé počasí některé návštěvníky odradilo. „Na šumavském Stožci před akcí napadlo 20 cm sněhu. To velmi ovlivnilo účast zájemců i chování ptáků,“ líčí organizátor šumavské akce Lumír Vozábal.

Na mnoha místech lidé pozorovali více než 40 druhů. Kromě běžných ptáků nebyla nouze ani o zajímavá pozorování. Mezi ně určitě patří luňák červený, orel mořský, jespák šedý, čáp černý, dále bekasiny, čejky, dudci. A v Lutové dokonce při balení sítí vyplašili z rákosí bukače!

Vítání ptačího zpěvu v Boru u Tachova zpestřilo pozorování dudka. Foto: Karel Machač

Kroužkování ptáků je vůbec nejoblíbenější akcí, kterou si účastníci užili na většině vycházek. Lidé si prohlédli ptáky z těsné blízkosti, dozvěděli se mnoho zajímavého o kroužkování. Někde se odchytem loňského ptáka na vlastní oči přesvědčili, že se ptáci mohou vrátit po roce na úplně stejné místo. Ale nejen to. Podařilo se odchytit i pár kroužkovanců ze zahraničí, např. ledňáčka se švýcarským kroužkem nebo pěnici slavíkovou s holandským.

Ptáci si stále získávají pozornost lidí, což dokazuje návštěvnost jednotlivých akcí. Jen ve Vrchlabí přišlo na akce, kterých se zde konalo již několik, téměř 200 lidí. Většina akcí má mnohaletou tradici, každým rokem jsou některé nové. Proto se Vítání stalo i místem, kde můžeme upozornit veřejnost na aktuální problémy v ochraně ptáků a ukázat, jak mohou sami pomoci. To letošní se neslo v problematice kolizí ptáků se skleněnými plochami.

Děkujeme všem organizátorům, kteří věnují svůj volný čas, aby naši přírodu přiblížili lidem. Při pohledu na fotografie z akcí vidíme, že se jim to daří a věříme, že svou lásku k přírodě předají dál.

Gabriela Dobruská (tel: 724 687 996, dobruska@birdlife.cz)Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra Životního prostředí.
www.mzp.cz   www.sfzp.cz

17.05.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791