Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně
Podkategorie:

Článek: Pomozte zmapovat pražské zastávky

Snad každý z nás se na svých cestách někdy setkal s prosklenými zastávkami městské hromadné dopravy, které lidi chrání před nepřízní počasí. Průhledné plochy těchto zastávek ale představují smrtelné nebezpečí pro ptáky, kteří si ve vysoké rychlosti skleněné bariéry nemohou všimnout a po nárazu do ní často hynou – skleněné výplně mají jen v České republice každý rok na svědomí sto tisíc ptačích životů.

Česká společnost ornitologická proto nyní jedná s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy o nové podobě zastávek hromadné dopravy, které budou v Praze instalovány. Usilujeme o to, aby nový mobiliář (na který bude letos vypsáno výběrové řízení) obsahoval zastávky, které jsou bezpečné jak pro lidi, tak pro ptáky. Takové zastávky by neměly být tvořeny jednolitými skleněnými plochami, ale měly by být pro ptáky dobře viditelné, bez neefektivních siluet dravců.

Ačkoliv je spolupráce s urbanisty a architekty z Institutu plánování a rozvoje bezproblémová, konečnou podobu výběrového řízení schvalují političtí zástupci Prahy. Pro jednání s nimi nyní potřebujeme argumenty jasně dokazující potřebnost bezpečných zastávek. Proto Vás nyní žádáme, o pomoc při mapování zastávek hromadné dopravy (a to i těch bezpečných) tak, abychom zaplnili prázdná místa na mapě a získali věrohodný obraz současného stavu – kolik nebezpečných zastávek se v naší metropoli nachází a na jakých místech. Výsledky mapování pak použijeme jako argument pro zahrnutí požadavku na „bezpečnost pro ptáky“ do výběrového řízení na nové zastávky.

Na stránce zastavky.birdlife.cz naleznete jednoduchý formulář pro hodnocení zastávek a také mapu s doposud zmapovanými zastávkami.

Kromě nyní aktuální Prahy je ale stejně důležité znát situaci i mimo naši metropoli – po celé České republice. Proto neváhejte a zpestřete si cestu do práce nebo na výlet hodnocením zastávek a pomozte tím dobré věci. Věříme, že na nových zastávkách bezpečných pro lidi stejně jako pro ptáky se nám bude čekat na autobus o trochu příjemněji.

S přáním pěkného jara,

Zbyněk Janoška, janoskabirdlife.cz, 602 240 738

12.05.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791