Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně
Podkategorie:

Článek: OCHRANA PŘÍRODY V NÁRODNÍCH PARCÍCH BUDE MÍT NOVÁ PRAVIDLA

Poslanci v úterý 4.4. drtivou většinou přehlasovali prezidentské veto zákona o ochraně přírody a krajiny. Významným posláním národních parků se tak stala ochrana divoké přírody. Nyní ministr životního prostředí Richard Brabec společně s řediteli národních parků připraví doplňující dokumenty, které stanoví konkrétní termíny a také minimální velikost území divoké přírody.

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny prošla dlouhou a spletitou cestou – v prosinci 2016 byla schválená Poslaneckou sněmovnou. Smysl této novely, která je zaměřena výhradně na národní parky a vznikla jako kompromis akceptující jak vědecké názory, tak i potřeby místních samospráv, byl ale následně pozměňovacím návrhem Senátu takřka převrácen naruby. Velká část lesů v národních parcích by pak mohla být hospodářsky využívaná a rozvoj obcí by měl stejnou váhu jako ochrana přírody. V březnu 2017 byla tato senátní verze novely přehlasována poslaneckou sněmovnou. Následně vetoval novelu schválenou poslaneckou sněmovnou prezident Miloš Zeman. Muselo tedy rozhodnout až třetí hlasování, při kterém poslanecká sněmovna s velkou převahou hlasů novelu podpořila.

Novela začne platit v červnu 2017 a podle očekávání MŽP i ředitelů jednotlivých parků umožní lepší ochranu přírody. Národní parky čeká rozdělení do čtyř zón od bezzásahové až po zónu kulturní krajiny. O přesném vymezení a minimální velikosti zón nebo stanovení konkrétních termínů, kdy má být dosaženo cílů v jednotlivých národních parcích budou nyní jednat Ministr Richard Brabec a ředitelé parků. „Projednávání zonace a klidových zón by mělo začít co nejdříve, protože jen s kvalitně připravenými zónami mohou parky plnit svoji úlohu. ČSO se do odborné diskuse na toto téma určitě zapojí“, ujišťuje ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

A jaké konkrétní změny tedy schválená novela zákona č. 114 přinese? U již zmiňovaných čtyř typů zón novela zajistí jejich stabilitu – minimálně patnáct let nebude možné je měnit. Dalším velkým pozitivem je, že již nebude možný rozprodej státních pozemků na území národních parků. To zamezí možnému nákupu těchto pozemků například developery. Nově bude povolený vstup i do prvních zón, tedy míst s nejpřísnějším režimem ochrany, ve kterých byl pohyb doposud možný pouze po vyznačených turistických trasách. Na území národních parků ale budou vyhlašována klidová území, kde bude možné regulovat vstup návštěvníků. To se bude týkat pouze území s rostlinami a živočichy velmi citlivými na přítomnost lidí, typicky např. tetřeva hlušce nebo sokola stěhovavého ad.

Novela a její cesta ke konečnému schválení vzbudila velký zájem a ochranu divoké přírody výrazně podpořila široká veřejnost, řada odborníků, vědců i celých institucí a v neposlední řadě mnoho tuzemských i zahraničních osobností. Apel poslancům poslala například i světoznámá primatoložka Jane Goodallová. „Velké poděkování patří všem, kdo se nenechali odradit zdlouhavostí projednávání a, třeba i opakovaně, podpořili veřejný zájem na ochraně přírody svým konkrétním hlasem. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny je naším společným vítězstvím – vítězstvím rozumu a odpovědnosti“, shrnuje Zdeněk Vermouzek.

Další informace:
http://www.hnutiduha.cz/aktualne/rozhodnuto-mame-nova-pravidla-pro-narodni-parky-divoka-priroda-v-nich-bude-prevazovat-neni

http://zpravy.idnes.cz/hlasovani-o-zemanovu-vetu-k-zakonu-o-narodnich-parcich-p1a-/domaci.aspx?c=A170404_112655_domaci_kop

http://www.lesaktualne.cz/stitky/novela-zakona-o-ochrane-prirody-a-krajiny

http://www.silvarium.cz/lesnictvi/snemovna-prehlasovala-veto-prezidenta-novelu-zakona-114-o-narodnich-parcich-schvalila

Zuzana Karlíková

07.04.2017
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791