Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Festival ptactva
Podkategorie:

Článek: Pozvánka na Festival ptactva 2014

První říjnový víkend (4. a 5. 10.) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva, v rámci kterého organizují pro veřejnost ornitologové z České společnosti ornitologické vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři také připravili oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Některé akce jsou navíc spojené i s prohlídkou záchranných stanic pro handicapované živočichy a s vypouštěním jejich vyléčených ptačích pacientů zpět do přírody. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.


Generálním sponzorem Evropského festivalu ptactva v ČR je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.
Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je totiž úspěšnou kampaní mezinárodního sdružení na ochranu ptáků a jejich biotopů BirdLife International. Česká společnost ornitologická se jako národní partner BirdLife International přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994.Festival ptactva v Dobré u Dobrušky v roce 2013, foto Pavel Světlík


Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos lucemburský partner BirdLife International Luxembourg natur&ëmwelt. Výsledky letošního Festivalu si budete moci přečíst na webu ČSO.

Udělejte si čas a pojďte s námi nahlédnout do podzimní přírody!

Změny

Přidáno:
Mělník v sobotu 4. 10. v 8:00
Jihlava v neděli 5. 10. v 8:00

Zrušeno:
Praha 6 - obora Hvězda v sobotu 4.10.Seznam akcí:

PRAHA


Praha 3 - Flora
Sraz v neděli 5. 10. v 7:45-8:00 před hlavním vchodem do NC FLORA (metro A, tram 5, 10, 11, 13, 16 a bus 136 a 175). Společně se vydáme za ptáky Olšanských hřbitovů. Během cesty Vás čeká hlasové vábení ptáků. S sebou dalekohled. Předpokládaný konec do oběda (11:00-12:00), spíše dříve. Vede Filip Starosta (tel.: 777 671 586, e-mail: filip.starosta(zavináč)seznam.cz).

Praha 7 – Stromovka – ptáci a architektura
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:00 u vchodu stanice metra C Vltavská. Ornitologicko-architektonická vycházka nás povede přes nádraží Bubny a starou holešovickou zástavbu, kde se zaměříme na prvky urbanismu a architektury. Budeme pokračovat Stromovkou, největším parkem v Praze, který vznikl postupnou přeměnou lužních lesů, přes Císařský ostrov až na tradiční ptačí lokalitu u Vltavy v Troji, kde lze každoročně pozorovat mnoho táhnoucích či zimujících vodních ptáků. Kromě architektury budeme pozorovat ptáky, naslouchat jejich hlasům a povíme si něco o jejich ochraně. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou! Provázet vás budou Tomáš Telenský (e-mail: tomas.telensky(zacvináč)gmail.com), Petra Voráčková, Tereza Kejzlarová, Klára Poláková, Zuzana Jůzlová a architekt Richard Biegel (Letná sobě!). Akci pořádáme v rámci Festivalu ptactva a Dne architektury 2014.

Praha 9 - Satalice
Sraz v sobotu 4 10. v 8:00 na stanici MHD Satalická Obora (bus 186). Společně se vydáme na terénní exkurzi do CHÚ Bažantnice v Satalicích a Vinořského parku. Během cesty Vás čeká připravena hra a na závěr se zastavíme u natažených sítí, kde si odchycené ptačí opeřence zblízka prohlédnete a mnoho zajímavého se dozvíte. S sebou triedr, oblečení a obutí do terénu, notýsek a tužku na poznámky, příp. fotoaparát. Pořádá ČSO ve spolupráci se SEV Toulcův dvůr. Vedou Vlaďka a Jirka Sládečkovi (tel.: 724 006 885, e-mail: sladecek(zavináč)psp.cz).

STŘEDNÍ ČECHY


Hostivické rybníky
Sraz v neděli 5. 10. v 9:00 na hrázi Litovického rybníka (směrem od Litovické ulice). Trasa bude přizpůsobena počasí, množství ptáků a zájmu účastníků. Pořádá ČSOP Hostivice ve spolupráci s ČSO. Vedou Ota Vorel (tel.: 606 621 661, e-mail: vorel.ota(zavináč)volny.cz) a Jan Kučera (tel.: 724 209 973).

Jezero (okr. Benešov)
Sraz v sobotu 27. 9. v 8.30 na návsi u kapličky. Trasa povede okolím rybniční soustavy. V případě příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohled a obuv do vlhka, případně určovací příručku. Předpokládaný konec akce kolem 11 hod. Pořádá Muzeum Podblanicka spolu s ČSO. Vede Pavel Procházka (tel.: 739 203 308, e-mail: hippolais(zavináč)seznam.cz).

Mělník
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:00 hod. před budovou mělnického muzea na náměstí Míru hned vedle radnice. Nenáročná trasa vycházky povede přes Hořínský park a zdymadlo, dál po cyklostezce k Vltavě, kde bude připravena ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka trasy cca 4 km. Vede: Petr Lumpe (tel.: 728 158 417, e-mail: lumpe(zavináč)muzeum-melnik.cz).

Průhonice, Dendrologická zahrada
Sraz v neděli 5. 10. v 7:30 u hlavního vchodu do Dendrologické zahrady. Pojďte s námi na procházku nádherným prostředím podzimní Dendrologické zahrady s pozorováním a určováním ptactva, a pokud počasí dovolí i s tradiční ukázkou odchytu a kroužkování ptáků.
Co si vzít s sebou na vycházku? Dobrou náladu, oblečení a obuv do terénu (pokud možno v přírodních barvách), dalekohled.
Pozor: nutnost rezervace na stránkách zahrady zde. Počet účastníků je omezen. Vedou: Lucie Hlaváčová (tel.: 604 259 828), Michaela Brožová, Vlastimil Osoba, Vít Štancl.

Řevnice u Prahy
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:00 na Palackého náměstí v Řevnicích. Procházka povede do nejbližšího okolí. V případě vhodného počasí ukázka odchytu a kroužkování. Kontaktní osoba: Zdenek Valeš (zetval(zavináč)volny.cz).

Řevnice u Prahy
Ve čtvrtek 9. 10. od 19:00 v kavárně Modrý domeček na řevnickém náměstí proběhne přednáška Zdeňka Valeše na téma „PŘÍBĚH PTAČÍ MIGRACE“ Kontaktní osoba: Zdeněk Valeš (zetval(zavináč)volny.cz).

Srbsko – lom Alkazar
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:00 na nádraží ČD v Srbsku. Půjde se podél Berounky do lomu Alkazar, kde bude připravena ukázka kroužkování ptáků, a zpět do Srbska. Trasa je dlouhá asi 6 km. Je dobré mít s sebou dalekohled, dobrou obuv a pláštěnku. Pořádá ČSO, Správa CHKO Český kras a ZO ČSOP Triturus. Plakát s informacemi zde. Vedou Jaroslav Veselý (tel.: 728 878 352) a Eva Vojtěchovská (tel.: 724 715 219).

Vavřinecký rybník (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 4. 10. v 7:30 hod. na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Budou připraveny soutěže pro děti, úspěšní budou odměněni drobnými cenami. S sebou: boty a oblečení do terénu, dalekohled, fotoaparát a svačinu. Vede Jan Křivský (tel.: 732 560 647, e-mail: krivsky(zavináč)gmail.com).

Žatec
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:00 u koupaliště. Vycházka s pozorováním a určováním ptáků. Pořádá ROS Fénix o.s. společně s Městem Žatec. Trasa 4km, pro děti je připravena soutež. Kontakt: Milan Tichai (tel.: 608 301 387).

Žehuňský rybník
Sraz v sobotu 4. 10. v 7:30 na hrázi u přepadu rybníka. Tam proběhne ukázka vypouštění uzdravených chovanců ze záchranné stanice v Pátku u Poděbrad, předvede Luboš Vaněk. Vycházka bude mít 2 trasy, jedna kratší (cca 4 km) a delší cca 10 km. V případě vhodných podmínek bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Lubor Urbánek (tel.: 604 824 652), Mirek Jelínek a Jiří Vyskočil.

ZÁPADNÍ ČECHY


Jivjanské rybníky (Holýšov)
Sraz v neděli 5. 10. v 7:30 u radnice v Holýšově nebo v 8:00 na hrázi Jivjanských rybníků. Akce je zaměřená na pozorování protahujícího, zejména vodního, ptactva. Součástí akce je vycházka kolem soustavy Jivjanských rybníků s následným občerstvením. Konec akce cca 12 hod. Dalekohled s sebou, dále teplé oblečení a pevnou obuv. Pořádá Holýšovský ornitologický klub. Vede Libor Schröpfer (tel.: 732 370 036).

Mariánské Lázně
Sraz v sobotu 4. 10. v 7:00 na hrázi Velkého Knížecího rybníka u Mariánských Lázní. Krátká ranní až dopolední ornitologická exkurze k rybníkům a rákosinám Hamrnického mokřadu (délka exkurze 2-3 hodiny). Seznámení s metodami odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci s CHKO Slavkovský les, CHKO Český les, KS Plzeň, KS Karlovy Vary a Muzeem Českého lesa v Tachově. Vedou Pavel Řepa, Milena Prokopová a Martin Liška. Kontakt Pavel Jaška tel.: 725 141 695.

Plzeň
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:30 na hrázi Boleveckého rybníka (u občerstvení a parkoviště), odkud se za doprovodu ornitologa Lubomíra Voltera půjde na Bílou Horu a přes lávku u kostela sv. Jiří až do Záchranné stanice živočichů v Doubravce. U Pecihrádku pro Vás plzeňští kroužkovatelé připraví ukázku odchytu a kroužkování volně žijícího ptactva s odborným výkladem. Tuto ukázku odchytu a kroužkování lze navštívit i samostatně v době od 9:00 do 11:00 hod. Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů, kde si budete moci prohlédnout živé (právě se léčící) pacienty. S sebou si nezapomeňte dalekohled, pevnou obuv a dobrou náladu! Pozn.: Při dobré vůli a kapce snahy lze trasu absolvovat i s dětským kočárkem. U této příležitosti se bude zároveň konat i Den otevřených dveří na záchranné stanici živočichů (sobota 4 10. 10:00 do 16:00, ulice Zábělská 75, Plzeň – Doubravka, cca 250 m za konečnou trolejbusu č. 16 směr Chrást). Pořádá Západočeská pobočka ČSO a DES OP Záchranná stanice živočichů Plzeň. Případné dotazy na tel. 608 568 065.

JIŽNÍ ČECHY


Dívčice
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:30 na nádraží ČD v Dívčicích (po příjezdu vlaku od Českých Budějovic). Vycházka k okolním rybníkům podle jejich aktuální atraktivnosti. Pozorování ptactva, povídání o ptačí oblasti Českobudějovické rybníky, možná ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Vojtěch Kubelka (tel.: 721 018 336, e-mail: kubelkav(zavináč)gmail.com).

rybník Řežabinec, Ražice
Sraz v neděli 5. 10. na pozorovací věži u rybníka Řežabinec od 9:00 do 13:00 (přístupová cesta vede od železničního přejezdu v Ražicích u Písku po malé asfaltce vedoucí těsně podél žel. trati směrem na západ (=směr Strakonice, Plzeň), kolem rybářské bašty (kdo jede autem, může parkovat 100 m za baštou před zákazem vjezdu) a po cestě mezi rybníkem a tůněmi dojdete až k pozorovací věži, celkem asi 1,5 km). Připravena je ukázka odchytu a kroužkování ptáků, zajímavé vyprávění o nich a pozorování vodních ptáků na hladině rybníka silným dalekohledem. V případě dostatečného počtu zájemců i procházka s ornitologem za ptáky kolem rybníka – odchody v 10:00 a/nebo v 11:00. Nezapomeňte si dalekohledy. Vede Jiří Šebestian, zoolog Prácheňského muzea v Písku. Kontakty: e-mail: sebestian(zavináč)prachenskemuzeum.cz, tel.: 382 201 111, 607 720 398.

Tchořovice u Blatné
Sraz v neděli 5. 10. v 9:00 na zastávce ČD v Tchořovicích u Blatné (49°26.31865'N, 13°48.59068'E). Z Blatné je možné přijet na kole, autem či přijít pěšky (pěkná trasa vede z Blatné přes Řečici kolem Hajanského rybníka). Kdo se mailem předem nahlásí a přijede do Tchořovic do 6:52 (čas příjezdu vlaku od Blatné) může se zúčastnit už začátku doprovodné kroužkovací akce, zhlédnout ukázku kroužkování budou ale moci všichni účastníci. Vycházka povede k rybníkům v okolí Tchořovic (upřesněno bude dle momentálního výskytu ptáků) Starý a Radov, tůně pod letištěm nebo Dolejší a zpět do Tchořovic. Dalekohledy a obuv odolávající mírnému vlhku jsou doporučeny, k dispozici budou i velké stativové dalekohledy a mnoho informačních materiálů o ptácích a jejich ochraně. Vycházka je vhodná i pro rodiny s dětmi (součástí vycházky budou soutěže pro děti). Pořádají členové ČSO (Jihočeského ornitologického klubu České společnosti ornitologické) ve spolupráci s ZO ČSOP Blatná. Plakát s informacemi zde. Vycházku povedou Petr Pavlík, Jan Černý a Zdeněk Voborník, ukázky kroužkování Petr Louda a Jaroslav Fořt, kontakt csopblatna(zavináč)seznam.cz. Podrobnosti i z minulých akcí zde.

SEVERNÍ ČECHY


Černousy (okr. Liberec)
Sraz v neděli 5. 10. v 8:30 na nádraží ČD v Černousích (spoj odjíždí z Liberce v 7:33). Na programu vycházka nivou Smědé, v případě vhodného počasí proběhne ukázka odchytů a kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci se Severočeským muzeem. Vede Martin Pudil (tel.: 732 716 726, e-mail: martin.pudil(zavináč)muzeumlb).

Česká Lípa
Sraz v neděli 5. 10. v 9:00 před budovou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě (náměstí Osvobození 297). Trasa vycházky vede kolem Holého vrchu a podél řeky Ploučnice do Dubice. Zde proběhne odchyt do nárazových sítí a ukázka kroužkování ptáků pod vedením Petra Lumpeho. Vycházku vede Miroslav Honců (tel.: 487 284 146, 731 484 907, e-mail: honcu(zavináč)muzeumcl.cz) a Tereza Kaiserová (Ekoporadna Orsej).

Roudnice nad Labem
Sraz v sobotu 27. 9. v 8:30 u řeky Labe pod mostem v Roudnici nad Labem. Dalekohledy s sebou. Součástí ukázka odchytu a kroužkování ptactva. Doba trvání vycházky cca 3 hodiny. Plakát s informacemi zde.
Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

Roudnice nad Labem
Ve středu 8. 10 od 18:00 v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem proběhne při příležitosti Festivalu ptactva přednáška Stanislava Chvapila na téma „Příroda a ptáci Austrálie“ s digitálními snímky. Plakát s informacemi zde. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

VÝCHODNÍ ČECHY


Litomyšl
Sraz v neděli 5. 10. v 7:45 u benzínové pumpy Agip u Vertexu (blízko železniční stanice Litomyšl-zastávka). Trasa povede kolem Velkého Košíře přes Nedošínský háj na rybníky v okolí Tržku. Na zpáteční cestě se zastavíme u rybníka Malý Košíř a přes Nedošín se vrátíme do Litomyšle. V případě příznivého počasí proběhne u Velkého Košíře ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci s Domem dětí a mládeže v Litomyšli a s 50/03 ZO ČSOP Litomyšl. Vedou Lubor Urbánek (tel.: 604 824 652) a Jiří Vyskočil.

Semanín (okr. Svitavy) – Opatovské rybníky
Sraz v sobotu 4. 10. v 9:00 na hrázi rybníku Hvězda (na okraji Třebovic v Čechách). Pozorování ptactva spojené s ukázkou kroužkování a soutěží pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rybák Svitavy. Vede Jakub Vrána (tel.: 739 697 659, email: kuba.vrana(zavináč)email.cz).

Starý Ples – ornitologický park Josefovské louky (okr. Náchod)
Sraz v sobotu 4. 10. v 8.00 ve Starém Plese u rybníka. Pozorování ptáků, prohlídka ptačího parku, ukázky odchytu ptáků, savců, hmyzu. Pozorování a odchyt ptáků a savců, procházka, opékání špekáčků, diskuse o ptácích a ochraně přírody. Vede Břeněk Michálek (tel.: 734 226 037)

VYSOČINA


Jihlava
Sraz v neděli 5. 10. v 8:00 u Domova pro seniory na Lesnově (Pod Rozhlednou 10, Jihlava). Trasa bude asi 5 km, zakončení u MHD v Pávově. Dalekohled, svačinu a dobrou náladu s sebou. Ukázka dravců ze záchranné stanice v Pavlově, soutěž pro děti a procházka krásnou podzimní přírodou. Plakát s informacemi zde. Povede Bára Kolmanová (tel. 606 885 091).

Velká Bíteš
Sraz v neděli 28. 9. v 9:00 v přírodní učebně ZŠ Sadová 579. Akce se koná v rámci Svatováclavského pochodu. Kontakt Ivo Hertl (tel.: 604 328 834, e-mail hertl(zavináč)atlas.cz).

JIŽNÍ MORAVA


Lednice
Sraz bude v sobotu 4. 10. v 8.00 hod na náměstí v Lednici. V lednickém parku budou provedeny ukázky kroužkování ptáků a následně se půjde k Mlýnskému a Prostřednímu rybníku. Následovat bude prohlídka Rybničního zámečku a akce bude zakončena opékáním špekáčků. Předpokládaný konec akce v 13 -14 hod. Pořádá ČSO ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Lednice. Kontaktní osoby: Vilém Vyhnálek (tel.: 731 428 208) a Vlastimil Sajfrt (tel.: 602 689 057).

Mutěnice (okr. Hodonín)
Sraz v neděli 5. 10. v 8:30 u bašty vedle rybníka U Petra (možnost zaparkovat vozidlo – jediná přístupová cesta od vesnice resp. nádraží ČD). Exkurze s odborným výkladem od 8:30 do 11:30. Součástí akce bude jako vždy ukázka odborné literatury, pozorovací a fotografické techniky ptáků, zřejmě i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Půjdeme nenáročným terénem přesto doporučujeme pevnější obuv. Samozřejmě dalekohled, svačinu a dobrou náladu s sebou. Akce se ruší v případě trvalého deště. Na setkání s Vámi se těší organizátoři ČSO a ZO ČSOP Kyjov. Exkurzi vede Karel Šimeček (tel.: 602 411 703). Informace také zde.

Rousínov
Sraz v sobotu 27. 9. v 8:00 na návsi u rybníčku v Rousínově-Kroužku. Komentovaná ukázka odchytu a kroužkování ptáků pro veřejnost, hry pro děti, možnost opékání špekáčků. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rousínov a Slavkovským ochranářským spolkem. Vede Jiří Bartl, Petr Procházka a Petr Navrátil (tel.: 605 876 078, e-mail: bartl.j(zavináč)seznam.cz).

Sedlec u Mikulova – rybník Nesyt
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:00 u váhovny na nádraží v Sedleci u Mikulova. Vede Josef Chytil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Pálava. Kontaktní osoba Eva Řezáčová (tel.: 519 513 399, 775 740 220, e-mail: eva(zavináč)palava.cz).

STŘEDNÍ MORAVA


Červenohorské sedlo (Kouty nad Desnou)
Sraz v sobotu 4. 10. v 7:30 na Červenohorském sedle. Vycházka v místě významné tahové cesty ptáků. Ukončení akce cca ve 12:00. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky a SEV Doris Šumperk. Vede Petr Šaj (tel.: 724 800 937, email: petr.saj(zavináč)nature.cz).

Chomoutovské jezero
Sraz je v neděli 5. 10. v 7:30 na parkovišti u jezera za křižovatkou směr Březce. Na místo je spojení autobusem z Olomouce, buď linkou 764 (odjezd 6:45 hod z autobusového nádraží v Olomouci, příjezd na zastávku Chomoutov - škola v 7:13 hod) nebo linkou 20 (odjezd z Náměstí Hrdinů v 6:59 hod, příjezd na zastávku Chomoutov - škola v 7:18 hod). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí a poté po louce kolem jezera. Na lokalitě budou k vidění protahující druhy kachen a jiní zajímaví ptáci. V plánu je ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba 2 kilometry. K exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu. Akci pořádá Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO. Vede Jan Vidlař (tel.: 775 254 238, e-mail: janvidlar(zavináč)gmail.com ).

Choryňské a Hustopečské rybníky
Sraz v neděli 5. 10. v 8.00 ve Lhotce nad Bečvou u vlakového nádraží (vyčkáme na příjezd vlaku od Valašského Meziříčí). Dále pěší přesun přes les Obora, Choryňské a Hustopečské rybníky. Pozorování ptáků, ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků, hry pro děti. S sebou oblečení a obutí do přírody (nutné počítat s případnou ranní rosou a místy rozbláceným terénem), dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení v odpoledních hodinách kolem 15:00. Pořádáno ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko, p.o., odborné a popularizační oddělení Valašské Meziříčí a Slezská ornitologická společnost, pobočka ČSO v Ostravě. Exkurzi povedou Karel Pavelka (tel.: 737 129 019, e-mail: karel.pavelka(zavináč)centrum.cz) a Lenka Šimurdová.

Tovačov
Sraz v neděli 5. 10. v 7:45 u sádek v Tovačově. Odjezd linkového autobusu v 7.00 hod z autobusového nádraží Přerov (stanoviště č. 16). Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Mimo obvyklých druhů se dá předpokládat přítomnost tažných druhů putujících do svých zimovišť. Součástí Festivalu bude i slavnostní otevření pozorovatelny na Troubeckém jezeře od 11:30. Akci pořádá Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO, vede Adolf Goebel (tel.: 776 064 743, e-mail: goebel(zavináč)mos-cso.cz) a Jiří Šafránek (tel.: 606 324 763, e-mail: mosprerov(zavináč)seznam.cz).

Třemešské rybníky u Šumperka
Festival bude probíhat v pondělí a úterý 6. 10. – 7. 10. od 8:00 do 18:00. Ukázka odchytu, určování a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky a SVČ Doris Šumperk. Školní kolektivy nutné nahlásit předem. Vede Petr Šaj (tel. 724 800 937, email: petr.saj(zavináč)nature.cz).

Záhlinice
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:15 v Záhlinicích u Hostince U Čápa. Doprava do Záhlinic individuální, vlakové spojení z Přerova 7:44 (z Hulína - odjezd v 8:04), příjezd do Záhlinic v 8:07, pěšky asi 5 min. na místo srazu. Projdeme společně soustavu rybníků a nahlédneme zcela jistě nejen do tajů ptačí říše. Akce se koná za každého počasí a končí přibližně okolo 13. hodiny. Návrat zpět bude vlaky ze Záhlinic (směr Hulín v 13:54, směr Otrokovice ve 14:04). Akci pořádají Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, Ornis Muzea Komenského a ČSOP Via Hulín. Exkurzi povede Martin Vymazal (tel.: 608 368 333, e-mail: mvymazal(zavináč)seznam.cz).

SEVERNÍ MORAVA


Albrechtičky – rybníky
Sraz v sobotu 4. října do 9.00 hod. před budovou vlakového nádraží ve Studénce. Společné pozorování ptáků při jejich podzimním průtahu na rybniční soustavě u Albrechtiček, která je vzdálená cca 10 min. chůze od vlak. nádraží ve Studénce. Vede Jan Košťál (tel.: 737 812 339, e-mail: j.k.kostal(zavináč)seznam.cz).

Dolní Benešov - štěrkovna
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:00 na železniční zastávce Dolní Benešov-Zábřeh (příjezd vlaku z Opavy v 8:04). Vycházka podél Benešovské štěrkovny a Zábřežských luk (přibližně 6 km). Pozorování a určování ptactva. Za dobrého počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohled, oblečení do terénu, svačinu a dobrou náladu. Vycházka je vhodná i pro rodiny s dětmi. Ukončení výletu na železničním nádraží v Háji ve Slezsku (možno se odpojit i dříve). Akci pořádá Česká společnost ornitologická a Slezské zemské muzeum. Vede Libor Praus (tel.: 605 522 692, e-mail:praus(zavináč)szm.cz).

Frýdek-Místek
Sraz v neděli 5. 10. v 7:30 na zámeckém náměstí u zámecké brány. Účastníci budou mít možnost, mimo jiné, vidět odchyt a koužkování ptáků. Na své si přijdou také děti, pro které bude připravena hra o hodnotné ceny. Součástí akce bude také procházka, při které budou určovány pozorované druhy a slyšené hlasy. Akce se uskuteční za každého počasí. Předpokládané ukončení akce je před polednem. Vedou Vojtěch Brlík (723 551 844, vojtech.brlik(zavináč)gmail.com), Václav Tomášek (tomasekvaclav(zavináč)gmail.com) a Jan Stykala.

Frýdlant nad Ostravicí
Sraz v sobotu 4. 10. v 7:30 na náměstí u kostela. Na programu akce bude odchyt ptáků a názorná ukázka kroužkování, procházka spojená s monitoringem migrace a poznávání ptáků podle hlasu. Zvláště se mohou těšit děti, pro které budeme mít přichystány hry o mnoho odměn. Účastníci jistě užijí vlastního ornitologického vybavení jako dalekohledu či příručky pro určování ptáků. Předpokládané ukončení akce je před polednem ve Frýdlantu. Akce se uskuteční za každého počasí. Vedou Vojtěch Brlík (723 551 844, vojtech.brlik(zavináč)gmail.com), Václav Tomášek (tomasekvaclav(zavináč)gmail.com) a Markéta Janovská.

Hukvaldy – obora
Sraz v sobotu 27. září do 9.00 hod. u brány do obory na Hukvaldech (nad kostelem). Vycházka do podzimní hukvaldské obory se společným pozorováním ptáků a oborní zvěře (daňků, muflonů, černé zvěře). Vede Jan Košťál (tel.: 737 812 339, e-mail: j.k.kostal(zavináč)seznam.cz).

Karviná – Olšiny
Sraz v sobotu 4. 10. v 8:00 u Hájenky na Olšinách. Proběhnou soutěže pro děti pořádané Stanicí mladých přírodovědců. Bude i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Kontakt: Hana Dumbrovská (tel.: 737 544 012).

Poodří
Sraz v neděli 5. 10. v 9:00 a nádraží v Jistebníku nad Odrou. Vycházka z Jistebníku do Polanky okolo rybníků. Plakát s informacemi zde. Kontakt: Jan Mayer (e-mail: zo.csop.alces(zavináč)email.cz).
03.10.2014
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791