Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Článek: Staňte se dobyvateli strnadích nářečí a vyhrajte třeba foťák

Během dvou let projektu Nářečí českých strnadů se podařilo společným úsilím dobrovolníků nashromáždit úctyhodné množství nahrávek. Stále však existují místa na mapě, kde z pohledu strnadích dialektů „žijí lvi“. Tyto lokality čekají na své první pionýry, kteří je zmapují. Zapojte se do letošní novinky, Diacachingu, a dobyjte svůj mapovací čtverec. Když budete mít štěstí, můžete i vyhrát.

Je tomu již téměř dva a půl roku, co byl strnad obecný zvolen Ptákem roku 2011. Stejně tak dlouho posíláte (nejen) ze svých kamer a telefonů týmu vědců z projektu Nářečí českých strnadů nahrávky jeho zpěvu a společnými silami se tak podílíte na mapování strnadích dialektů na území Česka. Za tuto dobu se vám podařilo shromáždit přes 2000 nahrávek z více než 700 lokalit. Tím se Česko stalo z hlediska dialektů strnada obecného nejdetailněji zmapovanou zemí. A předčili jsme tak i dlouho si své prvenství držící Dánsko.

Výzkum pokračuje

Aby bylo možné v dalších letech odhalit příčiny rozložení dialektů v krajině a jejich dlouhodobého udržování, potřebujeme další nahrávky. A to zejména z míst, kde se stýkají hranice dialektů, nebo z oblastí, kde o nich doposud není známo zhola nic. Pokud se rozhodnete pomoci nám se zpřesňováním dialektových hranic, nejlepším způsobem je nahrávání tzv. „transektů“, kdy například v průběhu nějaké procházky či výletu na kole pořídíte nahrávku každých pár kilometrů.

Dobývání čtverců aneb Diacaching

Asi jste si již zvykli, že pro vás každý rok připravujeme nějakou novinku. Ani letos tomu není jinak. Je tu tzv. Diacaching, který má pomoci při odhalování dialektů na lokalitách, kde se doposud nenahrávalo. Plochu České republiky jsme rozdělili na více než 600 mapovacích čtverců (cca 12 x 11,1 km). Na více než 45% z nich byl již v průběhu posledních dvou let určen dialekt. Zbylých 55% lokalit však na své odhalení ještě čeká. A právě k „dobývání“ takovýchto čtverců se můžete připojit. Jak získat prázdný čtverec? Stačí být prvním, kdo z libovolné části jeho území pořídí nahrávku strnadího zpěvu s určitelným dialektem. Pokud nepoznáte, že samec zpěv dokončuje, snažte se nahrávku pořídit co nejdelší. Zvýšíte tím šanci, že strnad alespoň jednou svou písničku dokončí a Vaše jméno se tak objeví u „dobytého“ čtverce.

(Zobrazit v celém okně.)
Oranžové čtverce byly obsazené již v letech 2011—2012 (před uvedením Diacachingu).
Zelené čtverce jsou dobyté v roce 2013.

Aby bylo „dobývání“ zábavnější

Některé čtverce, jejichž poloha není nahravatelům dopředu známá, jsou speciální. Pokud se vám podaří pořídit nahrávku z takového čtverce dříve než ostatním, získáte některou z odměn, které projektu daroval pořad ČRo2 - Meteor a katedra ekologie Přírodovědecké fakulty. V jednom čtverci tak na vás čeká například set-top-box pro příjem digitálního rozhlasu a televize, na jiném místě je připraven digitální fotoaparát, v dalším čtverci sada CD projektu “Hlas pro tento den” nebo zpívající plyšový ptáček. Podrobnější pravidla Diacachigu, přehled aktuálně zaplněných čtverců a aktuální procento pokrytí Česka najdete na www.strnadi.cz/kde#diacaching).

Strnadí dialekty už i v cizině

Že nezní angličtina v Británii, Americe a dalších bývalých britských koloniích stejně, je vám jistě dobře známo. Briští kolonisté si však sebou nebrali jen svůj jazyk a kulturu, ale často také různá zvířata. Jedním z nich byl i strnad, kterého v druhé polovině 19. století dovezli na Nový Zéland a tomu se tu dařilo natolik, že již na začátku 20. století musel být huben. Změnil se jeho zpěv podobně, jako se změnila angličtina? Tuto a další otázky zkoumá nový projekt Yellowhammer Dialects.

Ať už se rozhodnete zpřesňovat hranice, „dobývat“ nové čtverce či o projektech dáte vědět svým známým a přátelům ve Velké Británii nebo na Novém Zélandu, pomůžete nejen výzkumu strnadích dialektů, ale snad i strnadům samotným, jejichž počet se snižuje a ve Velké Británii se objevili již na Červeném seznamu.


Lucie Diblíková
18.05.2013
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791