Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Vítání ptačího zpěvu
Podkategorie:

Článek: Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2013

Jaro je konečně po dlouhé zimě tady, tažní ptáci přilétají ze svých zimovišť a s nimi opět další ročník Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Česká společnost ornitologická zve tímto všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili první ptačí písničky a krásu jarní přírody. Akce se konají od 13. 4. do 14. 5. (nejvíce jich je o víkendu 4. 5. – 5. 5.) po celé republice, a tak si každý může najít akci, kterou bude chtít navštívit.


Generálním sponzorem Vítání ptačího zpěvu je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.


Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice ČSO (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci)a navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. Po letech tak můžeme i u nás hovořit o tradici. Počet míst, na kterých se v ČR Vítání ptačího zpěvu koná i návštěvnost jednotlivých akcí každoročně roste, především díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program.

Vítání ptačího zpěvu v Horšovském Týně.


Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.
Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny i u veřejnosti velmi oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se současně o kroužkování mnoho zajímavostí. Jinde organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami peří, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvami záchranných stanic živočichů apod.
Doufáme, že se i ten letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků a přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.

Pozor změna:
Vítání v Praze 4 - Hodkovičkách (slavíci) se posouvá z 16. 5. na 21. 5.
Vítání ve Velkých Hamrech se posouvá ze 4. 5. na 11. 5.

Přidáno:
Vítání v Krásné Lípě v sobotu 4. 5.
Vítání v Mariánských Lázních ve středu 1. 5.
Vítání ve Vlašimi s sobotu 11. 5.

ZRUŠENO
Vidlákova Lhota (okr. Benešov) v sobotu 11. 5.PrahaPraha 4 - Hodkovičky - večer se slavíky z Prahy
Sraz v úterý 21. 5. v 19:00 na zastávce tramvaje Černý kůň. Slavíci z Prahy zpívají jistě neméně zvučně než jejich známější madridští kolegové. Budeme naslouchat jejich zpěvu, něco si o nich řekneme a v případě hezkého počasí bude i ukázka jejich odchytu a kroužkování. Pokud nám nadšení vydrží, možná bude i pozorování noční oblohy. S sebou dalekohled a něco k večeři. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: telensky(zavináč)birdlife.cz), Lukáš Viktora a Alena Rulfová.

Praha 5 – Radotín
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:00 u lávky přes Berounku. Pozorování ptáků a poslech hlasů, určování, možná i ukázka odchytu a kroužkování. Vede Jaroslav Veselý (tel.: 728 878 352).

Praha 6 - obora Hvězda
Sraz v neděli 5. 5. v 5:00 u letohrádku Hvězda, kde budou podány základní informace. Vede Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, e-mail: jan.reznicek(zavináč)volny.cz).

Praha 7 - Stromovka
Sraz v neděli 5. 5. v 6:30 u vchodu stanice metra C Vltavská. Naše vycházka povede do Stromovky, známé též jako Královská obora - jedná se o největší park v Praze, který vznikl postupnou přeměnou lužních lesů. Do Stromovky půjdeme přes nádraží a starou holešovickou zástavbu, jejíž avifauna je, na městské poměry, překvapivě bohatá. Budeme pozorovat ptáky, naslouchat jejich hlasům a povíme si něco o jejich ochraně. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (telensky zavinac birdlife.cz) a Lucie Hošková.

Praha 9 - Satalice
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 u stanice autobusu č. 186 Satalická Obora (u kapličky). Součástí exkurze do CHÚ Bažantnice v Satalicích. Bude hra pro děti a za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Vedou Jirka a Vlaďka Sládečkovi (tel.: 724 006 885, e-mail: sladecek(zavináč)psp.cz).

Praha 11 - Milíčovský les a okolí
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 na stanici metra C Háje nahoře u sochy kosmonautů. Přírodní památka Milíčovský les je místo velmi bohaté na přírodní krásy, až nečekaně, uvážíme-li, že se nachází v těsné blízkosti metra a husté panelové zástavby. Projdeme se pastvinami, lesem a kolem rybníků. Kromě povídání a kochání se samotnou krajinou budeme samozřejmě pozorovat ptáky a naslouchat jejich hlasům. Dalekohled, svačinu a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: telensky(zavináč)birdlife.cz) a Alena Rulfová.

Praha – Dubeč – rybník Slatina
Sraz v sobotu 11. 5. v 8:00 na autobusové zastávce Škola Dubeč (linky 240, 111). Vycházka okolo rybníku, pozorování a určování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování. Dobrou náladu a dalekohledy s sebou. Vedou Vít Štancl (tel.:728 606 782, e-mail: vitstancl(zavináč)seznam.cz), Michaela Brožová, Lucie Nová a Vlastimil Osoba.

Praha - Kbely (lesopark)
Sraz ve středu 8. 5. v 8:30 u železniční stanice Praha - Kbely. Vycházka do příměstské zeleně (místní lesopark), kterou spoluorganizuje Junák Kbely. Hry a aktivity pro rodiče s dětmi a v případě příznivého počasí ukázka kroužkování.Vedou Rastislav Švec (606 147 227) a kbelští junáci.

Praha - Uhříněves
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 a 15:00 v Praze - Uhříněvsi. Sraz je mezi 6:30 až 7:00 nebo 14:30 až 15:00 vždy před MÚ na Novém náměstí. Trasa je nenáročná trasa s celkovou délkou kolem 5 km a povede k Podleskému rybní a zpět. Předpokládaný konec je mezi 9 až 10 hodinou nebo 17 až 18 hodinou. Je jen na Vás, v kolik hodin půjdete, vždy budou k vidění jiní ptáci. Doporučené vybavení - pevné boty a dalekohled. Vede Filip Starosta (tel.: 777 671 586, e-mail: filip.starosta(seznam)seznam.cz). Těším se na hojnou účast.

Střední ČechyDolní Bousov – osada Šlejferna, SV část Červenského rybníku (okr. Mladá Boleslav)
Sraz v sobotu 4. 5. od 5:30 na mostku přes Spyšovský potok (GPS 55.27N; 15.8E). Cesta je turistickou značenou stezkou, cyklostezkou i rozhraním krajů. Na mostku vyčkáme nejméně do 9 hodin (možnost pozdějšího příchodu), poté se přesuneme kolem Vyhlídky nad Červenským rybníkem k nedalekému lesu. Spektrum zajímavých biotopů. Proběhne ukázka kroužkování, pojednáno bude o místní hlinitopísčité výspě, rozsáhlých rákosinách, rybniční hladině, podmáčených lukách i lesním prostředí. Hnízdiště slavíka obecného, zastiženi však i slavík modráček a slavík tmavý. Trasa do 1 km, nenáročná. Vedou Pavel a Tomáš Kverkovi (tel.: 723 009 527 nebo na blogu: Zaměřeno na slavíky ).

Hostivické rybníky
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 před nádražím. Nejprve projdeme hostivickou Višňovku a poté budeme poslouchat a pozorovat ptáky u Hostivických rybníků. Pořádá ČSO a ČSOP Hostivice. Akci vedou Ota Vorel a Jiří Kučera (tel.: 724 209 973).

Kladno
Sraz v neděli 5. 5. v 7:00 na autobusové zastávce MHD linky č 9,zastávka Vinařice.
Určování pěvců dle zpěvu, ukázka odchytu a kroužkování, návštěva naučné stezky Vinařická horka.Vedou Petr Starý, Milan Tichai a Stanislav Lepič (tel.: 602 336 014).

Loděnice (okr. Beroun)
Sraz ve středu 8. 5. v 7:00 u obecního úřadu. Pozorování ptáků a poslech hlasů, určování, možná i ukázka odchytu a kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci se správou CHKO Český kras. Pořádají Jiří Novák (tel.: 720 680 097) a Jaroslav Veselý (tel.: 728 878 352).

Mělnicko
Akce se bude na Mělnicku konat první květnový víkend, tj. 4. a 5. května s přenocováním ve vlastních stanech. Místo konání je tradiční - levý břeh Vltavy asi 1,5 km nad soutokem, nejlépe projít Hořínský park a pak přes zdymadla a dále doprava po cyklostezce až na místo. Vlastní Vítání začíná v neděli ve 4.30 LČ. Po celou dobu, tj. od sobotního podvečera (po 17. hodině) do nedělního poledne, budou probíhat ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Kontakt: Jiří Veselý (tel: 737 772 534), Ivan Svoboda (tel: 604 706 099), Petr Lumpe (tel.: 728 158 417).

Mníšek pod Brdy
Sraz v neděli 5. 5. v 8:00 na dolní části náměstí u zastávky autobusu na Prahu v Mníšku pod Brdy. Z náměstí půjdeme procházkou k rybníku Sýkorník. Cestou budeme pozorovat ptáky, povídat si o nich a poslouchat jejich zpěv. U rybníka Sýkorník bude probíhat odchytová akce s ukázkou kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Zvoneček, kontakt Gabriela Dobruská (tel.: 724 687 996).

Mýtko/Kateřina – Milovice (okr. Nymburk)
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 v lokalitě Mýtko/Kateřina, souřadnice 50°14'52.590"N, 14°53'37.368"E. Provázet budou Pavel Marhoul (pavel.marhoul(zavináč)daphne.cz) a Petra Málková (tel: 606 355 521, e-mail: pamalkova(zavináč)seznam.cz).

Ohrobec
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 před OÚ. Projdeme se probouzející se přírodou v okolí Ohrobce a cestou budeme pozorovat ptáky. Vede Gabriela Dobruská (tel.: 724 687 996).

Průhonice
Sraz sobota 13. 4. v 8:45 u vchodu do Dendrologické zahrady v Průhonicích. Procházka nádhernou Dendrologickou zahradou s určováním ptáků a s ukázkou jejich odchytu a kroužkování. Dobrou náladu a dalekohledy s sebou. Vedou Vít Štancl (tel.: 728 606 782, vitstancl(zavináč)seznam.cz), Lucie Nová a Vlastimil Osoba. Vedení Dendrol zahrady laskavě umožnilo vstup do zahrady zdarma ! Další podrobnosti na http://www.dendrologickazahrada.cz/

Rakovník
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 na parkovišti za kasárny v Rakovníku. Trasa povede částečně po nové naučné stezce a vracet se budeme tradičně přes bývalý výcvikový prostor (PR Tankodrom). Ukázka kroužkování ptáků, určování podle hlasu. Délka trasy cca 3 km. Pořádá ČSO ve spolupráci s Rakovnickým ornitologickým spolkem Fénix o.s., vede Milan Tichai (tel.: 737 271 755, e-mail: r.o.s.os(zavináč)seznam.cz).

Roztoky u Prahy
Sraz ve středu 1. 5. v 6:30 na zastávce busu 340 a 350 Roztoky - rozcestí Žalov. Projdeme se ranní přírodou přes Holý Vrch až k Únětickému rybníku v Tichém údolí. Za pěkného počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou (pokud máte): dalekohled,určovací atlas ptáků, terénní obuv a oblečení dle počasí. Vede Lucie Hošková (tel.: 602 972 368, e-mail: hoskova(zavináč)birdlife.cz,) a Petr Voříšek.

Rožďalovické rybníky (okr. Jičín)
Sraz účastníků v sobotu 4. 5. v 7:00 na hrázi rybníka Zrcadlo v obci Mlýnec u Kopidlna. Procházka s pozorováním ptačích druhů okolo rybníka, ukázka odchytu a kroužkování drobných pěvců v rákosinách a vypouštění uzdravených ptáků ze stanice pro hendikepované živočichy z Pátku u Poděbrad. Vede Vladimír Šoltys (tel.: 602 555 102, e-mail: jicinvet(zavináč)seznam.cz) a Zbyněk Smolík.

rybník Žabakor – (okr. Mladá Boleslav)
Sraz v sobotu 27. 4. v 9:30 na hrázi rybníka Žabakor. Pořadatelé ZO ČSOP Klenice se sídlem v Mladé Boleslavi a AOPK ČR - SCHKO Český ráj, vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825).

Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Bude připraven i malý vědomostní kviz pro děti, úspěšné odpovědi budou odměněny drobnými cenami. S sebou: boty a oblečení do terénu, dalekohled, fotoaparát a svačina. Vede Jan Křivský (tel.: 732 560 647, e-mail: krivsky(zavináč)gmail.com).

Vlašim - zámecký park
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:00 před Podblanickým ekocentrem ČSO Vlašim. Budeme pozorovat a určovat ptačí druhy podle jejich hlasů a vzhledu. Máte-li možnost, vezměte si vlastní dalekohled. Akce je vhodná pro všechny věkové skupiny. V případě nepříznivého počasí bude vycházka kratší a částečně nahrazena přednáškou s prezentací, jež bude věnována ornitologii a hlasové komunikaci ptáků zvláště. Vede Michal Andreas. Kontakt: Jana Havelková (tel.: 317 845 169, jana.havelkova(zavináč)csop.cz)

Západní ČechyBor u Tachova
Sraz v neděli 5. 5. v 7:00 před bránou borského zámku. Trasa vycházky bude probíhat od borského zámku přes zámecký park až k rybníku Tážný, v případě příznivého počasí do býv. vesnice Boreček. V průběhu vycházky proběhne přednáška na aktuální téma. Akce proběhne pod vedením Karla Machače. Informace je možné si ověřit na telefonu 721 962 801 nebo na Městské úřadu v Boru u p. Krasanovské.

Domažlice
Sraz v neděli 5. 5. v 5:30 v městském parku před bývalou domažlickou nemocnicí. Během pochůzky budou určovány různé druhy ptactva. Prosíme všechny zájemce aby se vybavili teplým a nepromokavým oblečením (obuví), akce se koná za každého počasí. Vítán je též dalekohled, či nějaký klíč k určování ptáků. Konec akce je plánován na 7:30 hod. Tato akce je pořádána ČSO ve spolupráci s MěÚ Domažlice. Vede Jiří Sladký (tel.: 728 496 065, e-mail: jiri.sladky(zavináč)nature.cz).

Holýšov
Sraz v neděli 5. 5. v 6:00 před radnicí v Holýšově. Krátká vycházka podél řeky Radbuzy, určování ptáků zejména podle hlas. Pevnou obuv a teplé oblečení s sebou, občerstvení zajištěno, alce se koná za každého počasí. Pořádá ČSO ve spolupráci s Holýšovským ornitologickým klubem, vede Libor Schröpfer (tel.: 732 370 036).

Horšovský Týn
Sraz v neděli 5. 5. v 7:00 u vchodu do zámeckého parku před obchodním domem v Horšovském Týně. Pozorování a určování ptačích druhů žijících v našem parku s výkladem průvodce a některých zkušených ornitologů z řad hostů. Budeme poslouchat a pozorovat zpívající ptáčky, řekneme si, jak se jmenují a jak a kde žijí. Akce od 7:00 do 10:00. Obuv a oblečení do terénu, pláštěnka. Máte-li dalekohled, nezapomeňte si jej doma, bude se hodit. Všichni lidé se zájmem o ptáčky jsou srdečně zváni. Vede Petr Lang (tel.: 728 013 280, e-mail: lang.peta(zavináč)seznam.cz).

Horšovský Týn – večer slavíků
Sraz v neděli 12. 5. v 19:00 na křižovatce pod sv. Annou na vršíčku. Stará cesta na koupaliště, na začátku lipové aleje. Procházka po staré cestě na koupaliště Podhájí. Budeme pozorovat a poslouchat slavíky obecné a ostatní druhy ptactva jako je cvrčilka zelená nebo cvrčilka říční, žijící v nivě Černého potoka (soutok Černého potoka a řeky Radbuzy). Akce od 19:00 do 22:00. Obuv a oblečení do terénu, pláštěnka. Máte-li dalekohled, vezměte si jej s sebou. Všichni lidé se zájmem o ptáčky jsou srdečně zváni. Vede Petr Lang (tel.: 728 013 280, e-mail: lang.peta(zavináč)seznam.cz).

Cheb
Sraz ve středu 1. 5. v 6:00 u dřevěného mostu přes Ohři pod Chebským hradem. Trasa povede kolem řeky Ohře, k přehradě Skalka po naučné stezce až na Komorní Hůrku. Odtud k rybníku Amerika a do Františkových Lázní. Vedou Dětmar Jäger (tel.: 736 712 250) a Aleš Jelínek (tel.: 604 925 022).

Kynžvart
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:00 před branou Zámku. Vycházka do zámeckého parku spojená s určováním ptáků dle hlasového projevu. Pro účastníky bude připraveno občerstvení a propagační materiály ČSO. Vede Miroslava Horáková (tel.: 737 720 060).

Mariánské Lázně
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 u kolonády Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních. Nahlédněte s námi do ptačího světa. Tradiční vycházka za ptačími hlasy, ukázka odchytu do sítí a vyprávění o životě ptáků. Ukázka kroužkování, doprovodné ptačí hry a soutěže po celé dopoledne až do 10:00. Obuv a oblečení do terénu. Dalekohled vítán. Pořádá ČSO ve spolupráci s CHKO Slavkovský les a KS Karlovy Vary. Vede Pavel Řepa a Pavla Tájková (tel.: 725 141 695).

Nemanice
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 před Obecním úřadem v Nemanicích. Pořádá ČSO spolu s občanským sdružením Ametyst a akce je také součástí projektu Greennet - Zelený pás Evropy. Vede Ondra Volf (tel.: 604 322 541, e-mail: volf(zavináč)ametyst21.cz).

Plzeň
Sraz v sobotu 11. 5. v 6:00 na konečné tramvaje č. 4 – Košutka odkud se za doprovodu ornitologa Lubomíra Voltera půjde po kaskádě Boleveckých rybníků na Bílou Horu a přes lávku u kostela sv. Jiří až do Záchranné stanice živočichů v Plzni Doubravce. U Pecihrádku pro Vás plzeňští kroužkovatelé připraví ukázku odchytu a kroužkování volně žijícího ptactva s odborným výkladem. Tuto ukázku odchytu a kroužkování lze navštívit i samostatně a to v době od 7:00 do 11:00 hod. Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů, kde si budete moci prohlédnout expozici lebek, vajec, vývržků, kroužků, hnízd, budek, krmítek a také živé (právě se léčící) pacienty. Pro všechny účastníky vycházky nebude chybět ani menší občerstvení v podobě opékání špekáčků. S sebou si nezapomeňte dalekohled, pevnou obuv a dobrou náladu! Pozn.: Při dobré vůli a kapce snahy je trasa absolvovatelná i s dětským kočárkem. Akce bude zakončena v Záchranné stanici živočichů v Plzni - Doubravce, kde bude probíhat od 10:00 do 16:00 Den otevřených dveří. Více informací na tel. 608 568 065. Pořádá Západočeská pobočka ČSO ve spolupráci s DES OP v Plzni.

Spálené Poříčí
Sraz v sobotu 18. 5. v 8:30 před zámkem ve Spáleném Poříčí, následně bude proveden převoz účastníků do Mítova a vycházka z Mítova kolem kamenolomu do Hořehled - tedy zcela nová trasa. Chybět nebude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Srdečně zveme širokou veřejnost. Více informací na tel. 602 346 938 nebo e-mailu kovar(zavináč)nospolek.cz

Tachov
Sraz v sobotu 18. 5. v Knížecí aleji se srazem u mostu přes Mži za sádkami rybářského svazu, předpokládané ukončení kolem 11 hod. Vycházka po Knížecí aleji s určováním ptáků podle vzhledu i hlasu, ukázky odchytu ptáků do nárazových sítí a kroužkování, soutěže ve znalostech o ptactvu pro děti i dospělé. Mezinárodní pravidelná akce umožňující se nejširší veřejnosti seznámit se s ptáky, jejich zpěvem a způsobem života. K dispozici bude mj. stativový dalekohled. Doporučujeme oblečení a obuv vhodné pro vycházky do přírody. V případě nepříznivého počasí nezapomenout na pláštěnku či deštník. Velmi užitečnéje vzít si sebou podle možnosti vlastní dalekohled. Pořádá ČSO, Muzeum Českého lesa Tachov a Správa CHKO Český les Přimda. Vedou Pavel Řepa a Milena Prokopová (tel.: 725 724 956, email: milena.prokopova(zavináč)nature.cz) za pomoci dalších amatérských ornitologů, členů ČSO působících v Tachově.

Jižní ČechyBlatná
Sraz v neděli 28. 4. v 8:30 v Blatné na parkovišti před krematoriem (silnice na Buzice, GPS N49 25.304 E13 53.562 ). Pro raní ptáčata lze doporučit příchod na místo srazu již v 6:15, mohou se pak již od počátku účastnit kroužkování ptáků a po ránu uslyší i nejvíce zpívajících ptáků. Vycházka povede k rybníkům Přední a Zadní Topič a následně možná i k Řitovízům či ke Kanečku. Bude možné uvidět některé ptáky i z bezprostřední blízkosti při ukázce jejich kroužkování a opětovném vypouštění do přírody Bude velká šance slyšet a vidět rákosníky proužkované, cvrčilky zelené, slavíky modráčky a další pěvce rákosin a křovin a několik druhů kachen, roháče, chřástaly vodní (povede se odchyt a okroužkování?), slípky zelenonohé a lysky, husy velké, volavky popelavé a možná i bílé, motáky pochopy a další druhy. Hlasy zajímavých druhů, které ještě neuslyšíme naživo, budou reprodukovány z nahrávek. Vhodná je obuv do mírného vlhka a dalekohled. K dispozici bude i velký stativový dalekohled. Budou rozdány informační materiály o ptácích, vycházka je vhodná i pro děti, pro které budou připraveny jednoduché soutěže. Vycházku připraví blatenští ornitologové (členové České společnosti ornitologické a Jihočeského ornitologického klubu) ze ZO Českého svazu ochránců přírody 20/04 Blatná, hlavními organizátory jsou Petr Pavlík a kroužkovatelé Petr Louda, Zdeněk Voborník a Jaroslav Fořt. Kontakt csopblatna(zavináč)seznam.cz podrobnosti i z minulých let na www.csop.cz/blatna.

Borovany
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:30 na zastávce autobusu v Trocnovské ulici. Program bude se zaměřením na drobné pěvce a vodní ptáky v okolí Borovan s případnou návštěvou pískovny a povídáním o tom co v takové pískovně žije za ptačí druhy. Kontakt: Zdeněk Mrkvička (tel.: 722 614 325, e-mail: zdenek-mrkvicka(zavináč)seznam.cz).

Dívčice
Sraz v sobotu 27. 4. v 6:40 na nádraží (po příjezdu vlaku od Českých Budějovic). Hlavní náplní bude pozorování ptactva na okolních aktuálně atraktivních lokalitách, pravděpodobně ukázka kroužkování ptáků a povídání na libovolná ornitologická témata (pták roku, ptačí oblasti apod.). Dobrou náladu, svačinu a dalekohled s sebou. Vede Vojta Kubelka (tel.: 721 018 336, e-mail: kubelkav(zavináč)gmail.com).

Husinec
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 na Hrašově louce nad Husineckou přehradou. Odtud půjdeme k srubu u Kulíška. Pozorování ptáků, určování jejich hlasů, ukázka odchytu a kroužkování. S sebou: dalekohled, příruční atlas ptáků, dobré oblečení a obuv. Předpokládaný konec vycházky v cca 11:30. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Dřípatka a A Rocha. Více info Pavel Světlík (tel.: 775 042 228) nebo Silvie Janošťáková (388 317 806).

Jistebnice - Nadějkov
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 na náměstí v Nadějkově. Vycházka, ukázka odchytu a kroužkování. Vede František Vališ a Josef Jahelka (tel. 723 432 988).

Lutová (okres Jindřichův Hradec)
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:30 na návsi v Lutové (okres Jindřichův Hradec, loc: 48°59'25.230"N, 14°54'35.931"E). Vycházka z Lutové k rybníku Podsedek; zde ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Ve spolupráci s ČSO pořádá O. s. Vespolek. Vedou Jaroslav Cepák , Jakub Mráz a Prokop Pithart, kontaktní osoba Lucie Černická (tel.: 732 483 158).

Milevsko
Sraz v neděli 28. 4. v 7:30 na parkovišti u parku „Bažantnice“. Procházka parkem a okolím, poznávání a určování ptačích druhů a jejich ochrana. Ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Závěrem beseda s občerstvením v klubovně ČSCH. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Milevsko. Vede Ludmila Kálalová (tel.: 607 230 681) a Josef Jahelka.

Nová Bystřice
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 za školní tělocvičnou v Nové Bystřici. Trasa k rybníkům Mnišský a Bystřický a zpět. Cca 5-6 km. Vede Stanislav Kopáček (tel.: 721 364 419).

Písek
Sraz v neděli 12. 5. v 6:00 na dolním nádvoří před přednáškovým sálem Prácheňského muzea – vchod průchodem Obchodní akademie. Procházka ranním městem plným ptačího zpěvu, který ještě neruší hluk dopravy. Dalekohledy vítány, s nimi uvidíte 10x více. Vede Jiří Šebestian (Prácheňské muzeum tel.: 382 201 111, e-mail: sebestian(zavináč)prachenskemuzeum.cz).

Planá nad Lužnicí
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 v ulici V Hlinách. V rámci vycházky pozorování a poslouchání ptáků, Strkovského rybníka ukázka odchytu a kroužkování. Vedou Stanislav Vyhnal, František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Stožec (okr. Prachatice)
Sraz v sobotu 4. 5. před Informačním střediskem NP Šumava ve Stožci. Od 5:00 do 8:00 pozorování a rozpoznávíní podle hlasů, od 9:00 do 12:00 vycházka s určováním druhů. Pořádá ČSO ve spolupráci s Informačním střediskem a Střediskem environmentální výchovy NPŠ Stožec (tel.:388 335 014, 731 530 466). Vede Lumír Vozábal a Martin Lazarovič.

Tábor
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 na stanici MHD Klokotská hospoda v Táboře. Vycházka do údolí Lužnice a lesa „Chlum“ s pozorováním ptáků ptáků a praktickou ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Vědomostní soutěž o ceny. Vedou František Vališ, Stanislav Vyhnal a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Toužín u Dačic
Sraz v neděli 5. 5. v 7:30 u loděnice v Toužíně. Bude připravena ukázka kroužkování ptáků a soutěž pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Vysočina. Vede Hana Uhlíková, Tomáš Brinke (e-mail: uhlikova(zavináč)fld.czu.cz, tel.: 734 170 810).

Severní ČechyDuchcov
Sraz v neděli 5. 5. v 6:30 u Sfingového rybníka Zámecké zahradě. Zveme všechny milovníky přírody na procházku okolím Duchova. Dozvíte se zajímavosti z ptačího světa, poslechnete si, co kde zpívá. V závěru procházky bude předvedena ukázka odchytu a kroužkování. Pokud vlastníte dalekohled, vezměte si jej s sebou. Pořádá ČSO a Ornitologická skupina při Bílinské přírodovědné společnosti, vedou Miroslav Horák a Martina Hanzlíková (tel.: 776 656 229, email: mart.han(zavináč)seznam.cz) a Pavel Vít.

Frýdlant v Čechách
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 u školy T. G. Masaryka (ulice Bělíkova). Zveme všechny milovníky ptačí drobotiny na jarní vycházku do přírody spojenou s pozorováním a určováním ptačích druhů podle zpěvu. Za příznivého počasí bude prováděn odchyt ptáků do sítí a následná ukázka kroužkování. S sebou doporučujeme vhodný oděv (podle počasí), dobrou náladu, (dalekohled), svačinu. Vedou Jiří Mikšíček (tel.: 731 833 034) a Jiří Hrouzek (tel.: 606 951 647).

Koštice nad Ohří
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:30 na ostrově pod jezem v Košticích. Dalekohledy a dobrou náladu s sebou! Pořádá ČSO ve spolupráci s obcí Koštice a Bílinskou přírodovědnou společností. Jiří Vaník (email: gothig(zavináč)seznam.cz). Případné změny budou zveřejněny na http://gothig.sweb.cz

Krásná Lípa
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 v Krásné Lípě na parkovišti u vlakové zastávky "Krásná Lípa - město". Trasa: Krásná Lípa - Velký rybník. Pozorování, ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pro dětské účastníky budou připraveny soutěže o zajímavé ceny. Doporučujeme holínky a dalekohled. Pořádá NP České Švýcarsko, ČSO, společnost České Švýcarsko, Meopta - optika s.r.o.. Vede Pavel Benda. Další informace na tel.: 412 354 050 a e-mail n.park(zavináč)npcs.cz.

Lemberk
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 u Bredovského letohrádku. Vycházka bude, pokud bude přát počasí, doplněna ukázkami odchytů a kroužkování ptáků. Spoluorganizuje Občanské sdružení přátel Lužických hor a Severočeské muzeum. Případné dotazy zodpovíme na tel. 487 762 356, 723 249 624.

Raspenava
Akce bude probíhat 4. 5. - 5. 5. v Raspenavě. Začínáme v sobotu 4. 5. v 17.00 na Farské louce u Raspenavy, kam se dostanete po modré turistické značce z Lužce u Hejnic (žel. i autobusová zastávka Lužec pod Smrkem - cca 2,5 km) nebo z Oldřichova v Hájích (cca 5km). Přicházet je možno kdykoliv v průběhu podvečera a večera. Hraví lidé si mohou zahrát hry s ptačí tematikou, následovat bude diskuze u ohně spojená s opékáním buřtů. Noc strávíme ve stanech a v neděli 5. května za svítání nás probudí zpívající ptáci. Kdo si netroufne přespat, může mezi nás přijít brzy ráno. Také zde proběhnou ukázky odchytů a kroužkování ptáků. S sebou si vezměte vybavení k přenocování a jídlo. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jizerské hory, a Severočeským muzeem. Informace: Martin Pudil (tel.: 732 716 726, e-mail: martin.pudil(zavináč)muzeumlb.cz).

Roudnice nad Labem – přednáška Ptáci a voda
Sraz v úterý 30. 4. od 17:00 v Galerii moderního umění (Očkova 5) v Roudnici. Hovoří, digitálními snímky a nahrávkami ptačího zpěvu doprovází Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci se Stanicí ekologické výchovy Ciconia ČSOP a Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem.

Roudnice nad Labem
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 na okraji mostu v Karlově náměstí. Dalekohledy s sebou. Předpokládaná doba vycházky cca 3 hod. Pořádá ČSO ve spolupráci se Stanicí ekologické výchovy Ciconia ČSOP a KZM v Roudnici nad Labem. Vede Stanislav Chvapil (e-mail: ciconia.roudnice(zavináč)centrum.cz).

Turnov
Sraz ve středu 8. 5. v 7:00 u zahradního altánu v blízkosti "Domova pro seniory" v Žižkově ulici. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Český ráj, vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825).

Ústí nad Labem
Sraz ve středu 1. 5. v 5:00 a v 6:30 u spodního vchodu do ZOO v Ústí nad Labem. Předvedeny ukázky odchytu a kroužkování ptáků, nahlédnutí do ptačích budek a pro mladší návštěvníky bude připravena i hravá vložka. Pro účastníky Vítání ptačího zpěvu vstup do ZOO zdarma. Trasa je vhodná i pro rodiče s kočárky či s malými dětmi. Akci pořádá ČSO ve spolupráci se ZOO Ústí nad Labem a AOPK ČR a Muzeem města Ústí nad Labem. Vede Václav Beran (tel.: 731 407 839, e-mail: lutra(zavináč)email.cz).

Velké Hamry (okr. Jablonec nad Nisou)
Sraz v sobotu 11. 5. v 5:05 na náměstí. Svačinu, dalekohled a dobrou náladu s sebou. Provádějí Romana a Martin Jůnovi (tel.: 737 453 758, e-mail: konrad.bohme(zavináč)tiscali.cz).

Východní ČechyDolní Čermná
Sraz v neděli 5. 5. ve 4:00 na náměstí v Dolní Čermné (ÚO). Několikakilometrová procházka v okolí obce, poslech a pozorování ptáků, ukázka kroužkování, soutěž pro děti. Na závěr zhodnocení s besedou, prezentací a občerstvením.Vedou Aleš Hampl (tel.: 604 208 580) a Jan Růžička (tel.: 731 070 397).

Dvůr Králové nad Labem
Sraz v neděli 5. 5. v 6:30 na okraji Hrubých luk pod Žižkovem. Vycházku nenáročným terénem zvládnou i děti, délka trasy přibližně 3 km. Je dobré si vzít vhodnou obuv, tráva může být ráno mokrá. Přivítáme ptačí zpěv, povíme si zajímavosti o migraci, hnízdění a o ochraně opeřenců, součástí vycházky bude také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Na setkání se těší a další informace ochotně sdělí organizátoři: Kamil Čihák (tel.: 734 307 542) a dr. Dobroruková, vedoucí klubu Natura při místním gymnáziu.

Heřmanův Městec
Sraz ve středu 1. 5. v 6:00 před Autokempem Konopáč. Později příchozí nás naleznou u brodu přes potok Konopka. Akce bude ukončena v 10:00 hod. Součástí je i ukázka živých ptáků v rámci kroužkování, soutěže a kvízy. Pořádá Vč Pobočka ČSO a Společnost přátel Železných hor a je podpořena f. HOLCIM a.s. Česko. Vede František Bárta (tel.: 602 225 749).

hrad Pecka
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:00 u hradního mostu. Vycházka povede hradním parkem k lesu Odnoži, délka trasy přibližně 2 km. Je dobré si vzít vhodnou obuv, tráva může být ráno mokrá. Zaposloucháme se do ptačího zpěvu, povíme si zajímavosti o migraci, hnízdění a o ochraně ptáků, součástí vycházky bude také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Na setkání se těší a další informace ochotně sdělí organizátoři: Kamil Čihák (tel.: l 734 307 542) a Věra Kociánová, kastelánka hradu Pecka (tel.: 493 799 129).

Hradec Králové
Sraz v neděli 5. 5. v 7:00 u stavidla rybníka Biřička na Novém Hradci Králové. Vycházka (3 km) kolem soustavy čtyř rybníků na okraji Novohradeckých lesů. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Na konci vycházky proběhne ukázka odchytu a kroužkování. S sebou dalekohled a svačinu. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Ukončení akce u zastávky MHD v Roudničce. Akci pořádá Česká společnost ornitologická. Vede Libor Praus (tel.: 605 522 692, e-mail: libor.praus(zavináč)gmail.com) a Kamil Hromádko.

Jičín
Sraz v neděli 12. 5. v 7:00, na hrázi rybníka Šibeňák (v blízkosti železniční trati na Turnov a sídliště), vycházka kolem rybníků Šibeňák a Hádek. Pořádá ČSO ve spolupráci s Regionálním muzeem a galerií v Jičíně a Správou CHKO Český ráj, vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825).

Prachov – Prachovské skály
Sraz v sobotu 11. 5. v 7:00 u sídla Muzea přírody Českého ráje. Pořádá ČSO ve spolupráci s Muzeem přírody Český ráj a Správou CHKO Český ráj, vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825).

Starý Ples – Josefovské louky
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 v obci Starý Ples (u rybníka) u Josefova. Navštívíme vznikající Ptačí park Josefovské louky. Vycházku nenáročným terénem zvládnou i děti, délka trasy přibližně 3-4 km. Je nezbytné vzít si vhodnou obuv, tráva může být ráno mokrá. Přivítáme ptačí zpěv, povíme si zajímavosti o migraci, hnízdění a o ochraně opeřenců, součástí vycházky bude také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Na setkání se těší a další informace ochotně sdělí organizátoři: Břeněk Michálek (734 226 037) a David Číp (603 847 189).

Svitavy
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 na hrázi Dolního rybníka (začátek naučné stezky). Cílem vycházky jsou svitavské rybníky Dolní a Horní. Procházka s determinací ptačích hlasů, určování pozorovaných druhů, ukázka kroužkování ptáků, soutěž pro děti. Vede Jiří Mach (tel.: 603 349 088, e-mail ma(zavináč)gy.svitavy.cz).

Vrchlabí I
Sraz v sobotu 27. 4. u zámku. Vycházky zámeckém parku v centru města začínají v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním, program pro děti. Pořádá krkonošská ornitologická sekce a Správa KRNAP. Vede RNDr. Jiří Flousek (e-mail: jflousek(zavináč)krnap.cz, tel.: 499 456 212, 732 864 202).

Vrchlabí II
Sraz v sobotu 4. 5. u příjezdu k rybníku u letiště. Vycházky začínají v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním. Pořádá krkonošská ornitologická sekce a Správa KRNAP. Vede RNDr. Jiří Flousek (e-mail: jflousek(zavináč)krnap.cz, tel.: 499 456 212, 732 864 202).

VysočinaHavlíčkův Brod
Sraz v sobota 4. 5. v 4:00. v městském parku před základní školou V Sadech, předpokládané ukončení v 8:00. Vede Václav Hlaváč (e-mail: hlavac.vaclav(zavináč)seznam.cz) a Petra Hlaváčová.

Humpolec
Sraz v sobotu 4. 5. ve 4:30 u základná školy Podhrad. Procházka lesoparkem (s určováním hlasů ptáků a povídáním o nich) na hrad Orlík, kde bude k vidění výstavka ptačích budek a ornitologická literatura. Výstavka bude k prohlédnutí po celý den v rámci prohlídky hradu. Pořádá ČSO a Castrum o.p.s. Humpolec. Vede Pavel Koubek (tel.: 737 768 102).

Jihlava
Sraz v neděli 5. 5. v 8:00 na křižovatce ulic Smrčenská a Slavíčkova (zastávka autobusu MHD č.5). Trasa bude asi 5 km dlouhá. Soutěže pro děti, ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Bára Kolmanová (tel.: 606 885 091).

Krasoňov u Humpolce
Sraz v sobotu 4. 5. v 5:00 v Krasoňově u kapličky. Vede Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, e-mail: jan.reznicek(zavináč)volny.cz).

Pacov
Sraz v sobotu 11. 5. v 8:00 u památníku A. Sovy v Pacově. Pozorování ptáků spojená s ukázkou odchytu a kroužkování ptáků, vědomostní soutěž. Vedou Jiří Vitovský a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Sobíňov (okr. Havlíčkův Brod)
Sraz ve středu 8. 5. v 6:00 u terénní stanice ČSOP Chotěboř (Sobíňov - Hlína). Ukončení v 10:00. Vycházka do nivy řeky Doubravy a ukázka kroužkování. Připraveny hry pro děti. Akci pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Chotěboř a gymnáziem Chotěboř. Vede František Bárta (tel.: 602 225 749).

Telč
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:30 u Záchranné stanice pro volně žijící živočichy Telč. Bude připravena ukázka kroužkování ptáků a soutěž pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Vysočina. Vede Hana Uhlíková (tel.: 734 170 810, e-mail: uhlikova(zavináč)fld.czu.cz) a Tomáš Brinke.

Vepříkov (okr. Havlíčkův Brod)
Sraz v neděli 5. 5. v 7:45 na hrázi Jiříkovského rybníka u inf. tabule Ornitologické pozorovací stezky. Vycházka zajímavým přírodním prostředím Jiř. rybník, p.r. Havranka, Sedletínská jezírka. Pozorování a určování ptačích druhů. Opékání špekáčků, které dostane každý účastník zdarma. Pořádá Ornitologický klub Vysočina. Vede Jaroslav Rychlý (tel.: 728 321 912).

Jižní MoravaBrno – Lesná, Obřany
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:20 na autobusové zastávce Slavíčkova (aktuálně lze dosáhnout pouze noční linkou N92 z Hlavního nádraží). Trasa povede přes Čertovu rokli, městské, lesní a zahrádkářské biotopy mezi Lesnou a Obřany a bude zakončena u řeky Svitavy v Obřanech. Výlet bude zakončen na konečné tramvaje č. 4 (Obřany, Babická). S sebou vhodnou obuv, oblečení do případného nečasu a samozřejmě dalekohled. Průvodci budou Jan a Oldřich Sychrovi (tel.: 603 901 754, e-mail: dubovec(zavináč)seznam.cz).

Jaroslavice (okr. Znojmo)
Sraz v sobotu 27. 4. v 6:00 na hrázi Jaroslavického dolního rybníka u informační cedule s kvakošem nočním. Pomalá pochůzka kolem Jaroslavických rybníků, cca 5 km nenáročným terénem s ukončením do 10:00. Pozorování a určování ptáků, jejich hlasy. Doporučujeme terénní obuv a dalekohled. Pořádá ČSO ve spolupráci se správou Národního parku Podyjí. Vede Martin Valášek (tel.: 737 112 251, e-mail: valasek(zavináč)nppodyji.cz).

Jiříkovice u Brna
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:20 (kratší varianta v 8:20) na autobusové zastávce linky č. 710 Na Návsi. Trasa povede zemědělskou krajinou v okolí vesnice. Vycházka bude zaměřena na ptáky zemědělské krajiny s poslechem hlasů ptáků. Po vycházce proběhne povídání o ptácích, ukázky ornitologické literatury a materiálů a soutěž pro děti. V případě špatného počasí bude trasa upravena a zařazeno promítání fotografií. S sebou vhodnou obuv, oblečení do případného nečasu a kdo má, tak dalekohled. Průvodci budou Leoš Řičánek a Karel Daněk (tel.: 775 908 438, e-mail: soel.nature(zavináč)seznam.cz).

Milotice (okr. Hodonín)
Sraz v neděli 28. 4. v 8:00 u sýpky (možnost parkování aut). Odtud podnikneme okružní vycházku nenáročným terénem v délce asi 5 km, předpokládané ukončení do 12:00 tamtéž. Exkurze do PR Písečný rybník. Soutěžní kvíz, ukázka ornitologických pomůcek a také odchytu a kroužkování ptáků. Akce se nekoná v případě nepříznivého počasí. Vede Karel Šimeček (tel.: 724 251 418, e-mail: karel.simec(zavináč)tiscali.cz).

Mutěnické rybníky (okr. Hodonín)
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 před rybárnou U Petra (střed Mutěnických rybníků, asi 1km východním směrem od vlakového nádraží). Ukázka odchytu a kroužkování ptactva, povídání o místní přírodě, krátká vycházka se stativových dalekohledem kolem rybníků. Vede Ondřej Ryška (tel.: 774 041 907, e-mail: ryska.ondra(zavináč)gmail.com).

Rousínov
Sraz v sobotu 4. 5. v 8:00 na poutním místě Lurštéku nedaleko Němčan. Vycházka do přírody za ptákem roku břehulí říční. Navštívíme blízkou pískovnu. Pořádá ČSO ve spolupráci ČSOP Rousínov. Vedou Jiří Bartl a Petr Procházka. Informace na tel.: 605 876 078.

Špilberk I
V pátek 3. 5. - výukový program "Ptáci kolem nás" pro základí školy od 8-12 hod po předběžném objednání - hana.pospisilova(zavináč)nap.cz. Výukový program věnovaný životu ptáků. Žáci se seznámí s hnízdními nároky různých druhů ptáků, odpoví si na otázku proč ptáci táhnou a seznámí se s hlasy běžných druhů ptáků. Část programu představuje žákům možnosti, jak mohou ptáky chránit. Cena: 60 Kč/žák.

Špilberk II
Sraz v sobotu 4. 5. v 7:30 v areálu Otevřené zahrady, Údolní 33, Brno. Vycházka za hlasy ptáků, vzdělávací aktivity pro děti, možnost posezení u kávy nebo čaje v Otevřené zahradě. Vstupné: 60 Kč, děti 6-12 let a důchodci 30 Kč. Kontakt: hana.pospisilova(zavináč)nap.cz.

Střední MoravaChomoutovské jezero
Sraz v sobotu 27. 4. v 7:30 na parkovišti před areálem jachetního klubu u značky „zákaz vjezdu“. Na místo je spojení autobusem z Olomouce (linky 20 nebo 764, zastávka Chomoutov – škola). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí. Na místo srazu vede asfaltová silnice a cesta trvá zhruba 10 minut. Mimo poslechu a identifikace ptačích druhů na základě zpěvu je v plánu také prohlídka bývalé pískovny, která je významnou ornitologickou lokalitou. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba 5 kilometrů. K exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu. Pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, exkurzi povede Jan Vidlař (tel.: 731 846 852, e-mail: janvidlar(zavináč)gmail.com).

Chvalčov (okr. Kroměříž)
Srazu v sobotu 11. 5. v 8:00 na autobusové zastávce "Chvalčov, hotel Říka" (příjezd busu od Bystřice p. Host. 7:44 a od Zlína 7:59). Z Říky půjdeme lesem kolem navrhované Přírodní památky Hadí kopec s cennými suťovými lesy, poté navštívíme luční Přírodní památku Pod Kozincem a dále půjdeme podél Chvalčova až do bystřického parku Zahájené. Předpokládané ukončení akce je okolo 13 hod v Bystřici pod Hostýnem. S sebou pevnou obuv, svačinu, pití a pláštěnku. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Akci pořádají ve spolupráci ČSOP Via Hulín, Moravský ornitologický spolek a ZŠ T.G.M. Bystřice p. Hostýnem. Exkurzi povede Martin Vymazal (tel.: 608 368 333, e-mail: MVymazal(zavináč)seznam.cz).

Litovel
Sraz v neděli 28. 4. v 6:30 u vlakové zastávky Litovel-město. Trasa povede přes PP Hvězda a NPR Vrapač. Na programu bude určování ptáků podle hlasů, povídání o jejich životě a ukázka kroužkování. Pravděpodobné ukončení akce je kolem poledne. Organizováno ve spolupráci s o. s. Muzejní společnost Litovelska. Exkurzi povedou Jan Vidlař, Kateřina Ševčíková (tel.: 731 846 852, e-mail: janvidlar(zavináč)gmail.com).

Olomouc I
Sraz ve středu 1. 5. v 8:00 na Žižkově náměstí před budovou Pedagogické fakulty. Procházka olomouckými parky spojená s ukázkou hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení v dopoledních hodinách. Pořádáno ve spolupráci s centrem Sluňákov. Vede Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, email: j.kolecek(zavináč)email.cz).

Olomouc II
Sraz ve středu 8. 5. v 6:00 u mostu přes Mlýnský potok v Olomouci-Řepčíně, na konci Martinovy ulice. Ukončení mezi 8:00 a 9:00 u koupaliště Poděbrady. Součástí akce bude ukázka odchytu a kroužkování. Pořádáno ve spolupráci s DDM Olomouc a 71/02 ČSOP Upolín a centrem Sluňákov. Exkurzi vede Kateřina Ševčíková, Ondřej Belfín a Jan Vidlař (tel.: 776 746 980, e-mail: sevcikovaka(zavináč)seznam.cz).

Plumlov
Sraz v sobotu 11. 5. v 8:00 na parkovišti pod motelem Čubernice. Na vycházce do PP Čubernice se účastníci seznámí s hlasovými projevy běžně se vyskytujících ptáků a dovědí se o nich i mnoho zajímavého. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků, v případě silného deště se akce ruší. Možnost dopravy na místo je autobusem z Prostějova, odjezd z aut. nádraží, nástupiště 10, je 7:35 na zastávku Plumlov, přehrada (200 m od Parkoviště). Exkurzi povede Tomáš Najer (tel.: 721 378 202, e-mail: tomas.najer(zavináč)gmail.com)

Rožnov pod Radhoštěm
Sraz v neděli 28. 4. v 8:00 u Bučiského mostu pod Hradiskem. Dále po trase naučné stezky Hradisko na Vápenku a zpět do Rožnova kolem Bečvy. Ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. S sebou vhodné oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení v odpoledních hodinách. Exkurzi povedou Jaroslav Koleček (mobil: 605 552 978, e-mail: j.kolecek(zavináč)email.cz).

Tovačov
Sraz v sobotu 27. 4. v 7:45 u sádek v Tovačově. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Budeme naslouchat zpěvu ptáků a přímo v terénu se seznámíme s hlasy nejběžnějších druhů. Uniknout si nenecháme ani pohled na přítomné vodní ptáky. Pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, exkurzi povede Adolf Goebel (tel.: 776 064 743, 606 324 763, e-mail: goebel(zavináč)mos-cso.cz, mosprerov(zavináč)seznam.cz).

Třemešské rybníky I (okr. Šumperk)
Akce bude probíhat ve čtvrtek 9. 5. od 7:00 do 18:00 u Třemešských rybníků. Ranní poslech, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, aktivity pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky, SVČ a ZpDVPP Doris Šumperk. Vede Petr Šaj (tel. 724 800 937). Plakát s informacemi zde.

Třemešské rybníky II (okr. Šumperk)
Akce bude probíhat ve pátek 10. 5. od 7:00 do 18:00 u Třemešských rybníků. Ranní poslech, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, aktivity pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky, SVČ a ZpDVPP Doris Šumperk. Vede Petr Šaj (tel. 724 800 937). Plakát s informacemi zde.

Valašské Meziříčí
Sraz ve středu 1. 5. v 6:30 u vstupu do zámku Kinských. Ranní procházka sídlištěm Křižná, kolem Rožnovské Bečvy a v zámeckém parku Kinských spojená s poznáváním ptáků dle zpěvu, hlasu i zbarvení a závěrečným posezením v zámku Kinských. Předpokládané končení akce v 9:30. Pořádá Slezská ornitologická společnost (pobočka ČSO) ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko. Vede Karel Pavelka (tel.: 737 129 019, e-mail: karel.pavelka(zavináč)centrum.cz, pavelkavsetin(zavináč)gmail.com). Kdo má triedr nebo jiný dalekohled, vezměte jej s sebou. V případě silného vytrvalého deště se akce nekoná!

Vsetín
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:30 u vchodu do Panské zahrady od Žerotínovy ulice. Předpokládané ukončení akce v 9:30. Ranní vycházka v Panské zahradě, kolem Bečvy a v zámeckém parku, spojená s poznáváním ptáků dle zpěvu, hlasu i zbarvení. Závěrečné posezení ve vsetínském zámku. Pořádá Slezská ornitologická společnost – pobočka ČSO ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko. Exkurzi vede Karel Pavelka (tel.: 737 129 019, e-mail: karel.pavelka(zavináč)centrum.cz, pavelkavsetin(zavináč)gmail.com). Kdo má triedr nebo jiný dalekohled, vezměte jej s sebou. V případě silného vytrvalého deště se akce nekoná!

Záhlinice
Sraz v neděli 5. 5. v 8:15 v Záhlinicích u Hostince U Čápa. Doprava do Záhlinic individuální, vlakové spojení z Hulína - odjezd v 8:01, příjezd do Záhlinic v 8:03, pěšky asi 5 min. na místo srazu. Projdeme společně soustavu rybníků a nahlédneme zcela jistě nejen do tajů ptačí říše. Akce se koná za každého počasí a končí přibližně okolo 13 hodiny. Akci pořádají ve spolupráci ČSOP Via Hulín a Moravský ornitologický spolek. Exkurzi povede Martin Vymazal (tel.: 608 368 333, e-mail: MVymazal(zavináč)seznam.cz).

Severní MoravaČeský Těšín
Sraz v neděli 28. 4. v 8:00 na konci ulice Nová Tovární u mostu přes Ropičanku. Zde se pro změnu seznámíme zase s lesními druhy ptáků, případně s ptačími obyvateli vodních toků. Za příznivého počasí proběhne i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka trasy je cca 2,5 km, předpokládané ukončení je kolem 12 hod. Vhodný je dalekohled, obuv a oděv do terénu, doporučujeme i nějakou svačinu a především dobrou náladu. Hodí se i atlas ptáků nebo určovací příručka. Trasy vycházek nejsou dlouhé ani nevedou náročným terénem, a jsou proto vhodné i pro rodiny s dětmi. Během vycházky je možné kdykoliv odejít. Po skončení každé vycházky si účastníci mohou kromě zážitků z pozorování ptáků odnést i propagační materiály týkající se výzkumu a ochrany ptačích druhů. Vedou Milan Bronclík (608 438 872, milan.bronclik(zavináč)tiscali.cz) a Dan Křenek (776 322 719, dendrocopos(zavináč)seznam.cz).

Jeseník
Akce bude probíhat v pondělí 13. 5. od 7:00 do 15:00 ve Smetanových sadech v Jeseníku. Ranní poslech, ukázka odchytu a kroužkování ptáků, aktivity pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky, SVČ a ZpDVPP Doris Šumperk. Vede Petr Šaj (tel. 724 800 937). Plakát s informacemi zde.

Karviná - Louky
Sraz v sobotu 27. 4. v 8:00 u kaple svaté Barbory. Navštívíme Loucké rybníky, kde je možné pozorovat zajímavé druhy vodních ptáků, jako je např. naše největší potápka – potápka roháč – nebo vzácný rybák obecný, a bude-li příznivé počasí, proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka trasy je cca 2 km a ukončení akce se předpokládá nejpozději do 12 hod. Vhodný je dalekohled, obuv a oděv do terénu, doporučujeme i nějakou svačinu a především dobrou náladu. Hodí se i atlas ptáků nebo určovací příručka. Trasy vycházek nejsou dlouhé ani nevedou náročným terénem, a jsou proto vhodné i pro rodiny s dětmi. Během vycházky je možné kdykoliv odejít. Po skončení každé vycházky si účastníci mohou kromě zážitků z pozorování ptáků odnést i propagační materiály týkající se výzkumu a ochrany ptačích druhů. Vedou Milan Bronclík (608 438 872, milan.bronclik(zavináč)tiscali.cz) a Dan Křenek (776 322 719, dendrocopos(zavináč)seznam.cz).

Kopřivnice
Sraz v sobotu 4. 5. v 6:00 před budovou vlakového nádraží v Kopřivnici. Trasa vycházky: park u vlakového nádraží – zřícenina hradu Šostýn – kolem Pískovny - Janíkovo sedlo – Kopřivnice. Doporučuji: obuv do „mokrého“ terénu, termosku s teplým nápojem, dalekohled, fotoaparát, popř. klíče k určování ptáků. Vede Jan Košťál (mob.: 737 812 339, e-mail: j.k.kostal(zavináč)seznam.cz).

Ostrava-Třebovice
Sraz v sobotu 27. 4. v 7:00 u hlavního vstupu do Třebovického parku
(Sládkovičovo náměstí). Procházka starým zámeckým parkem s několika památnými stromy, v průběhu povídání o ptácích a určování ptáků podle hlasu, soutěže pro děti a výstavka (nejen) ptačích budek - vhodné zejména pro rodiny s dětmi (dalekohled s sebou!). Pro zájemce možnost pokračování delším výletem do PP Turkov a PR Štěpán. Pořádá ČSO ve spolupráci s úřadem městského obvodu Třebovice ve Slezsku. Vede Evžen Tošenovský (tel.: 777 771 196, e-mail: tosenovsky(zavináč)birdlife.cz).


03.04.2013
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791