Zde se nacházíte: Home > ČSO/BirdLife > Regionální pobočky ČSO > Pobočka ČSO na Vysočině

Článek: LČR a Nadace OKD podpořily ochranu doupných stromů v lesích

V letech 2011 - 2012 probíhala na Českomoravské vrchovině Ochrana doupných stromů v lesích, která navazovala na projekty Pobočky ČSO na Vysočině realizované od roku 2007. Tyto projekty jsou uskutečňovány na základě Deklarace o spolupráci v oblasti ochrany přírody a krajiny, kterou vzájemně uzavřely 30. srpna 2007 státní podnik Lesy České republiky (LČR) a Česká společnost ornitologická (ČSO). Za finanční podpoření projektu děkujeme Nadaci OKD.


V rámci projektu byly vyhledávány a značeny odumřelé anebo doupné stromy na lesních pozemcích LČR na území šesti lesních správ. Modrými trojúhelníky byly značeny stromy v počtu do 5 ks na 1 ha. Takto označené stromy nebudou káceny a zůstanou ponechány v porostech k přirozenému dožití a následnému rozpadu. Všechny označené stromy byly v terénu zaměřeny pomocí GPS, u některých doupných stromů byl měřen jejich obvod a u dutin měřena orientace ke světovým stranám a odhadována jejich výška nad zemí.

V rámci tohoto projektu bylo označeno celkem 2 071 stromů, z nichž je 1 860 stromů doupných a 359 odumřelých. V doupných stromech bylo zaznamenáno celkem 3 482 dutin, respektive vletových otvorů, z nichž 2 518 bylo vydlabáno šplhavci. Přičemž 973 dutin bylo vydlabáno datly černými, kteří u nás mají největší dutiny, ve kterých mohou hnízdit mimo jiné i holubi doupňáci či sýci rousní. Mezi označenými stromy výrazně převažovaly listnaté dřeviny, přičemž nejčastěji označovanou dřevinou byl buk lesní.

Počty označených stromů na Českomoravské vrchovině v letech 2011-2012 v rámci projektu Ochrana doupných stromů v lesích.


Polohy označených stromů v rámci projektu, který probíhal na území šesti lesních správ.

Počty označených stromů podle dřevin.Děkujeme všem členům a příznivcům, kteří se zapojili do vyhledávání a značení doupných stromů. Za umožnění realizace projektu a za spolupráci děkujeme státnímu podniku Lesy České republiky, a to Lesní správě Ledeč nad Sázavou, LS Náměšť nad Oslavou, LS Nové Město na Moravě, LS Pelhřimov, LS Telč a LS Třebíč. Za financování projektu děkujeme Nadaci OKD.O ochraně ptáků v lesích na webu ČSO též viz:
- Není les jako les
- Ochrana doupných a odumřelých stromů v lesích
- Dutinoví ptáci v lesích

Vojtěch Kodet, Dana Kořínková, Vojtěch Mrlík, Pavel Jirák,
Ivo Hertl, Tomáš Skříček, Ondřej Štěrba
Pobočka ČSO na Vysočině
aktualizováno
31.10.2012
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791