Zde se nacházíte: Home > Ochrana ptáků > Volná křídla
Podkategorie:

Článek: Tento orel už létat nebude...

Mládě orla mořského, úspěšně vyvedené v letošním roce na Soutoku, nalezli rakouští kolegové otrávené na rakouské straně řeky Dyje.


Toto mládě orla mořského již nežije – otrávilo se v Rakousku. Fotografie byla pořízena při kroužkování v Ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko. Foto: Václav Beran.

V letošním roce jsme prokázali v lužních lesích na Břeclavsku hnízdění celkem pěti párů orla mořského (Haliaeetus albicilla), které vyvedly dohromady sedm mláďat. Z toho dva páry v ptačí oblasti Soutok–Tvrdonicko vyvedly 1 a 2 mláďata. Tuto příznivou zprávu však v srpnu zastínila jiná zpráva z Rakouska: letošní mládě orla mořského bylo nalezeno 10. srpna 2012 otrávené karbofuranem na okraji obce Rabensburg v nivě řeky Dyje. Podle čísla kroužku jsme zjistili, že se jedná o jediné mládě z jediného letošního hnízda na polesí Soutok. Smrt tedy našlo necelé čtyři měsíce po vyvedení, pouhé 4 km od hnízda. Po loňském nálezu zastřeleného mláděte orla královského (Aquila heliaca) v řečišti Dyje či nedávných nálezech otrávených orlů mořských na Uherskohradišťsku nebo v Poodří tak máme další smutný důkaz o tom, že dlouhotrvající konflikt mezi myslivostí (či spíše „myslivostí“) a ochranou dravých ptáků není u nás ani v Rakousku ani zdaleka u konce... Další informace k poslednímu případu lze nalézt v tiskové zprávě rakouské WWF.

Seznam zdokumentovaných otrav u nás: www.karbofuran.cz


David Horal
03.09.2012
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791