Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Festival ptactva
Podkategorie:

Článek: Pojďte s námi obdivovat kouzlo podzimní přírody v rámci Evropského Festivalu ptactva

Ačkoliv se to zatím ještě nezdá, nadcházející podzim ťuká na dveře. Většina lidí se už vrátila nebo vrací z dovolenkových či prázdninových cest. Mnoho druhů ptáků se ale naopak na cestu teprve chystá - čeká je náročný podzimní tah na jejich zimoviště. Pojďte se na tyto ptačí cestovatele podívat společně s ornitology přímo do terénu!


Generálním sponzorem Festivalu ptactva je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.


První říjnový víkend (6. a 7. 10) je již tradičně zasvěcen Festivalu ptactva, v rámci kterého organizují pro veřejnost ornitologové vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně. Na mnoha místech organizátoři také připravili oblíbenou ukázku odchytu a kroužkování ptáků. Některé akce jsou navíc spojené i s prohlídkou záchranných stanic pro handicapované živočichy a s vypouštěním jejich vyléčených ptačích pacientů zpět do přírody. Pro děti bývají nachystané různé hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.Festival ptactva v Lhotce nad Bečvou 2011.


Za pozorováním ptáků se o tomto víkendu vydají lidé nejen v České republice, ale i v dalších zemích po celé Evropě. Festival ptactva je totiž úspěšnou kampaní mezinárodního sdružení na ochranu ptáků a jejich biotopů BirdLife International. Česká společnost ornitologická se jako národní partner BirdLife Int. přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994.

Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. Data ještě na konci víkendu jednotlivé země zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, kterým je letos poprvé Česká společnost ornitologická. Výsledky letošního Festivalu si budete moci přečíst na webu ČSO.

Udělejte si čas a pojďte s námi nahlédnout do podzimní přírody!
Všem organizátorům i účastníkům přejeme pěkné počasí a spoustu nejen ornitologických zážitků.


Seznam akcí:

PRAHA


Praha 9 - Satalice
Sraz v sobotu 6.10. v 8:00 na stanici MHD Satalická Obora (bus 186). Společně se vydáme na teréní exkurzi. Během cesty Vás čeká připravena hra a na závěr se zastavíme u natažených sítí, kde si odchycené ptačí opeřence zblízka prohlédnete a mnoho zajímavého se dozvíte.S sebou triedr, oblečení a obutí do terénu, notýsek a tužku na poznámky, příp. fotoaparát.. Pořádá ČSO ve spolupráci se SEV Toulcův dvůr. Vedou Vlaďka a Jirka Sládečkovi (e-mail: sladecekpsp.cz, tel.: 724 006 885).

Dendrologická zahrada, Průhonice
Sraz v neděli 7.10. v 8:00 u hlavního vchodu do Dendrologické zahrady. Spojení z Prahy - Opatova autobusem 363 a 385 do stanice Čestlice - Aquapalace.
Procházka nádherným prostředím podzimní Dendrologické zahrady s pozorováním a určováním ptactva a s ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Dozvíte se hodně nejen o jejich ptačích obyvatelích, ale i o tom co zde zajímavého roste a kvete během celého roku. Dobrou náladu a dalekohledy sebou.
Vedení zahrady laskavě umožnilo účastníkům této vycházky vstup do Dendrologické zahrady zdarma. Vedou: Lucie Nová (tel.604 259 828), Vlastimil Osoba (tel.775 912 263), Vít Štancl (tel.728 606 782)

STŘEDNÍ ČECHY


Dublovice – rybník Musík (okr. Příbram)
Sraz v sobotu 6. 10. v 8:30 na hrázi rybníka Musík (cca 1,5 km SV od obce Dublovice – možnost dojet na místo autem). Pozorování podzimního tahu ptáků spojené s ukázkou odchytu a kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci s o. s. Danar a Blatským muzeem v Soběslavi, vede Mgr. Lukáš Viktora (ČSO), kontakt: Petra Schnitzerová (tel: 605 870 323).

Hostivické rybníky
Sraz v neděli 7. 10. v 9:00 na konci hráze Litovického rybníka (směrem od Litovické ulice). Vycházka povede po naučné stezce kolem rybníků. Pořádá ČSO ve spolupráci přírodovědným oddílem Kajky. Vede Ota Vorel (vorel.otavolny.cz).

Hvožďany (okr. Příbram) – na kole
Sraz v sobotu 13. 10. ve 14:00 před obecním úřadem Hvožďany. Trasa bude delší než bylo v minulosti zvykem, proto se uskuteční na kole. Navštívíme rybníky Háje, Vočert a Lazy, Melín a především Metelský rybník. Akce je vhodná i pro méně zdatné cyklisty. Předpokládaný konec festivalu do 18:00. Batoh s sebou. Vede Filip Starosta (tel.: 777 671 586).

Jezero (okr. Benešov)
Sraz v neděli 7. 10. v 8:30 na návsi u kapličky. Trasa povede okolím rybniční soustavy. V případě příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pokud budou vhodné podmínky na polích, též odchyt a kroužkování dravců. S sebou dalekohled a obuv do vlhka. Předpokládaný konec akce kolem 11:00. Pořádá ČSO ve spolupráci s Muzeem Podblanicka. Vedou Pavel Procházka (e-mail: hippolaisseznam.cz, tel.: 739 203 308).


Mělník
Sraz v sobotu 6. 10. v 8:00 hodin před budovou mělnického muzea na náměstí Míru vedle radnice. Trasa povede přes Hořínský park k Vltavě, kde bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Délka trasy cca 4 km nenáročným terénem. Vede Petr Lumpe (tel.: 728 148 417, e-mail: lumpe muzeum-melnik.cz).


Měšice
Sraz v neděli 7. 10. v 8:30 u nádraží ČD Měšice u Prahy (po příjezdu vlaku od Prahy 8:22). Součástí exkurze podle soustavy měšických a mratínských rybníků bude také kroužkování. Vede Martin Sládeček (e-mail: slava.laguna.osvolny.cz, tel.: 737 569 818).


Vavřinecký rybník (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 6. 10. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Bude připraven i malý vědomostní kviz pro děti, úspěšné odpovědi budou odměněny drobnými cenami. S sebou: boty a oblečení do terénu, dalekohled, fotoaparát a svačina. Vede Jan Křivský (tel.: 732 560 647, e-mail: jan.krivskygmail.com).

Vrané nad Vltavou
Sraz v neděli 7. 10. v 8:15 u nádraží ve Vraném nad Vltavou. Procházka s pozorováním ptáků bude zakončena ukázkovou odchytovou akcí. Od 15:00 bude u MŠ startovat orientační běh pro děti "Odlet do teplých krajin". Pořádá ČSO ve spolupráci CEV Zvoneček, vede Gabriela Dobruská. (e-mail: ekoporadnacev-zvonecek.cz, tel.: 724 687 996).

Zadní Třebaň - Karlštějn
Sraz v sobotu 6. 10. v 8:00 na zastávce ČD Zadní Třebáň. Vycházka podéle řeky Berounky. Sebou je dobré mít dalekohled, dobrou obuv a pláštěnku. Ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci s CHKO Český kras a ZO ČSOP Triturus. Vede Jaroslav Veselý (tel.: 728 878 352) a Eva Vojtěchovská (tel.: 724 715 219).

Žehuňský rybník
Sraz v sobotu 6. 10. do 8:00 přepadu na hrázi rybníka. Následuje tradiční vycházka podél rybníka až na Bludy, během které budou sčítáni všichni pozorovaní ptáci jednak na hladině, jednak na linii. V případě příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků na tradičním místě v Severní zátoce.Vede Lubor Urbánek (tel.: 604 824 652, email: urbanek.luborseznam.cz), Mirek Jelínek a Jiří Vyskočil.

ZÁPADNÍ ČECHY


Bor u Tachova
Sraz v neděli 7. 10. v 9:00 před bránou borského zámku. Trasa povede tradičně jako každý rok od zámeckého parku k rybníku Tážný, v případě příznivého počasí do bývalé vesnice Boreček. Vycházku s odborným výkladem bude provázet Karel Machač (tel.: 721 962 801). Bližší informace lze získat i na městském úřadu v Boru u pí. Krasanovské.

Jivjanské rybníky (Holýšov)
Sraz v neděli 7. 10. v 7:30 u radnice v Holýšově nebo v 8:00 na hrázi Jivjanského rybníka. Akce je zaměřená na pozorování protahujícího ptactva, zejména vodního a mokřadního. Akce se koná za každého počasí. Teplý oděv, pevnou obuv a dalekohled s sebou. Občerstvení zajištěno. Pořádá Holýšovský ornitologický klub, vede Libor Schröpfer (tel.: 732 370 036).

Planá u Mariánských Lázní
Sraz v sobotu 6. 10. v 7:00 na vlakovém nádraží v Plané. Návštěva lokality Anenské rybníky. Předpokládaný konec okolo 12 – 13 hodiny. Pořádá ČSO ve spolupráci s CHKO Slavkovský les, CHKO Český les a Muzeem Českého lesa v Tachově. Vedou Pavel Řepa (email: pavel.repatachov.cz, tel.: 724 151 113), Pavla Tájková (email: pavla.blazkovanature.cz, tel.: 602 273 443) a Milena Prokopová (email: milena.prokopovanature.cz, tel.: 605 973 343) a Martin Liška.

Plzeň
Sraz v sobotu 6. 10. v 9:00 na hrázi Boleveckého rybníka (u občerstvení a parkoviště), odkud se za doprovodu ornitologa Lubomíra Voltera půjde na Bílou Horu a přes lávku u kostela sv. Jiří až do Záchranné stanice živočichů v Doubravce. U Pecihrádku pro Vás plzeňští kroužkovatelé připraví ukázku odchytu a kroužkování volně žijícího ptactva s odborným výkladem. Tuto ukázku odchytu a kroužkování lze navštívit i samostatně v době
od 9:00 do 11:00 hod. Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů, kde si budete moci prohlédnout expozici lebek, vajec, vývržků, kroužků, hnízd, budek, krmítek a také živé (právě se léčící) pacienty. Pro účastníky vycházky bude na jejím konci připraven oheň, na němž bude možné si opéci pochutinu, kterou si v případě zájmu účastníci donesou.
S sebou si nezapomeňte dalekohled, pevnou obuv a dobrou náladu! Pozn.: Při dobré vůli a kapce snahy lze trasu absolvovat i s dětským kočárkem. U této příležitosti se bude zároveň konat i Den otevřených dveří na záchranné stanici živočichů (sobota 6. 10. od 10:00 do 16:00, ulice Zábělská 75, Plzeň – Doubravka). Pořádá Západočeská pobočka ČSO a DES OP Záchranná stanice živočichů Plzeň. Případné dotazy na tel. 608 568 065.


JIŽNÍ ČECHY

Dívčice
Sraz v neděli 7. 10. v 9:00 na nádraží ČD v Dívčicích (po příjezdu vlaku od Českých Budějovic). Vycházka k okolním rybníkům podle jejich aktuální atraktivnosti. Pozorování ptactva, povídání o ptačí oblasti Českobudějovické rybníky, možná ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Vojtěch Kubelka (kubelkavgmail.com, tel. 721 018 336).

Chobot u Blatné – rybník Labuť
Sraz v sobotu 6. 10. 2010 v 9:00 v Chobotu u Blatné u hřiště ( GPS 49°27'42.201"N, 13°56'9.330"E ), je to po příjezdu od Blatné doprava na Střížovice (je možné přijet i ráno v 7:00 autobusem od Strakonic do Myštic a přijít podél rybníka). Vycházka povede podél rybníka Labuť (největšího na Blatensku) směrem ke Střížovicím. Bude možné zhlédnout ukázku kroužkování (v rámci dlouhodobého výzkumu ptačích populací na Blatensku). Rybník by již měl být alespoň z části upuštěný před výlovem a s velkou pravděpodobností bude možné pozorovat mimo jiné volavky popelavé i bílé, kormorány, racky, různé kachny a bahňáky a možná i orlovce či orly mořské. Dalekohledy a obuv odolávající mírnému vlhku lze doporučit, k dispozici budou i velké stativové dalekohledy a mnoho informačních materiálů o ptácích a jejich ochraně, vycházka potrvá maximálně do 13 hodiny. Kdo se mailem předem nahlásí a přijede do Myštic (či do Chobota) do 7:00 může se s kroužkovateli zúčastnit i začátku kroužkovací akce. Pořádá ČSO ve spolupráci s ZO ČSOP Blatná. Vedou Petr Pavlík, Zdeněk Voborník, Petr Louda a Jaroslav Fořt. Více informací na csopblatnaseznam.cz.

Lutová
Sraz v sobotu 6. 10. v 8:00 na křižovatce mezi rybníky Žebrákov, Podsedek a Starý Hospodář (48°59'36.021"N, 14°52'56.675"E). Vycházka kolem rybníka Podsedek nebo Starý Hospodář. Součástí akce bude i ukázka kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci s Vespolek o.p.s. Vedou Jaroslav Cepák a Jakub Mráz. Kontakty: Lucie Černická (tel.: 732 483 158), Jaroslav Cepák (tel.: 606 183 587).

Rybník Řežabinec, Ražice
Sraz v sobotu 6. 10. na pozorovací věži u rybníka Řežabinec od 9:00 do 13:00 (přístupová cesta vede od železničního přejezdu v Ražicích u Písku po malé asfaltce vedoucí těsně podél žel. trati směrem na západ (=směr Strakonice, Plzeň), kolem rybářské bašty (kdo jede autem, může parkovat 100 m za baštou před zákazem vjezdu) a po cestě mezi rybníkem a tůněmi dojdete až k pozorovací věži, celkem asi 1,5 km). Připravena je ukázka odchytu a kroužkování ptáků, zajímavé vyprávění o nich a pozorování vodních ptáků na hladině rybníka silným dalekohledem. V případě dostatečného počtu zájemců i procházka s ornitologem za ptáky kolem rybníka – odchody v 10:00 a 11:00. Nezapomeňte si dalekohledy. Vede Jiří Šebestian, zoolog Prácheňského muzea v Písku. Kontakty: e-mail: sebestianprachenskemuzeum.cz, tel.: 382 201 111, 607 720 398.

Sezimovo Ústí
Sraz v sobotu 22. 9. v 9:00 před 1.ZŠ v Sezimově Ústí II. Vycházka spojená s pozorováním ptáků, ukázkou kroužkování a krátkou instruktáží týkající se pomoci ptákům v zimním období. Vede František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Tábor
Sraz v neděli 23. 9. 9:00 na zastávce MHD Tábor Náchod. Vycházka spojená s pozorováním ptáků, ukázkou kroužkování a krátkou instruktáží týkající se pomoci ptákům v zimním období. Vede František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).SEVERNÍ ČECHY


Černousy (okr. Liberec)
Sraz v neděli 7. 10. v 8:30 na nádraží ČD v Černousích (spoj odjíždí z Liberce v 7:30). Na programu vycházka okolo Smědé, v případě vhodného počasí proběhne ukázka odchytů a kroužkování.Pořádá ČSO ve spolupráci se Severočeským muzeem. Vede Martin Pudil (tel.: 732 716 726).

Česká Lípa
Sraz v neděli 7. 10. v 9:00 před budovou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě (náměstí Osvobození 297). Trasa vycházky vede kolem Holého vrchu a podél řeky Ploučnice do Dubice, kde u slepého ramene řeky proběhne odchyt do nárazových sítí a ukázka kroužkování ptáků pod vedením Petra Lumpeho. Vycházku vede Miroslav Honců (tel.: 605 086 242, e-mail: honcumuzeumcl.cz).


Lenešický rybník u Loun
Sraz v sobotu 6. 10. v 9:00 na hrázi Lenešického rybníka, možno i domluvit předem dopravu z Rakovníka v 8:15. Zajedeme se podívat na podzimní shromaždiště vodních ptáků na Lenešický rybník u Loun, po cestě budeme sčítat dravce na zemědělských kulturách.
Možnost pozorování stativovým dalekohledem Meopta, společné určování ptáků.
Pořádá Rakovnický ornitologický spolek Fénix, vede Milan Tichai (email: milan.tichaiseznam.cz, tel.: 608 301 387).

Roudnice nad Labem
Sraz v sobotu 6. 10. v 8:30 u řeky Labe pod mostem. Dalekohledy s sebou. Součástí ukázka odchytu a kroužkování ptactva. Doba trvání vycházky cca 3 hodiny. Vede Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.

Roudnice nad Labem
V úterý 9. 10. od 18:00 v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem proběhne při příležitosti Festivalu ptactva přednáška Stanislava Chvapila na téma „Naše sovy“ s nahrávkami hlasů a digitálními snímky. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Ciconia.


VÝCHODNÍ ČECHY


Bohdanečský rybník
Sraz v sobotu 6. 10. v 8:30 u mlýna v Lázních Bohdaneč (kousek od konečné MHD z Pardubic č. 3), procházka rybničnatou krajinou podél Opatovického kanálu na rybníky u Bukovky a na Bohdanečský rybník, pozorování ptactva + malá soutěž. Vede Martin Paclík (e-mail: Bohdanec.rybnikcentrum.cz, mob.:724 936 599.


Hradec Králové
Sraz v sobotu 13. 10. v 8:00 pod mostem na soutoku Labe s Orlicí (na levém břehu řeky u Fakultní nemocnice). Procházka podél Labe a jeho slepých ramen (cca 3 km). Pozorování a určování ptactva. Za dobrého počasí proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohled, vhodné oblečení do terénu, svačinu a dobrou náladu. Ukončení akce na zastávce MHD Podzámčí. Vede Libor Praus (tel.: 605 522 692, e-mail: praborgmail.com) a Kamil Hromádko.

Litomyšl
Sraz v neděli 7. 10. v 7:45 u benzínové pumpy Agip (blízko železniční stanice Litomyšl-zastávka). Exkurze na rybníky v okolí Litomyšle a Tržku. Pod vedením zkušených ornitologů proběhne pozorování ptáků ve frekventovaných tahových územích a případně ukázka kroužkování ptáků. Doporučujeme dobrou obuv, dalekohled, pláštěnku (akce se uskuteční za každého počasí). Pořádá ČSO ve spolupráci s Domem dětí a mládeže v Litomyšli a s 50/03 ZO ČSOP Litomyšl, vede Lubor Urbánek, (tel.: 604 824 652, email: urbanek.luborseznam.cz.

Semanín (okr. Svitavy) – Opatovské rybníky
Sraz v sobotu 6. 10. v 9:15 na hrázi rybníku Hvězda. Pozorování ptactva spojené s ukázkou kroužkování a opekáním párků. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rybák Svitavy. Vede Jakub Vrána (tel.: 739 697 659, email: kuba.vranaemail.cz )a Milan Janoušek.

Starý Ples – ornitologický park Josefovské louky (okr. Náchod)
Sraz v sobotu 6. 10. v 8:00 ve Starém Plese u rybníka. Pozorování ptáků, prohlídka ptačího parku, ukázky odchytu ptáků, savců, hmyzu. Vede Kamil Čihák (email: cihakbirdlife.cz , mob.: 776 895 795), David Číp (tel.: 603 847 189) a Míla Hromádko.


VYSOČINA


Jihlava
Sraz v neděli 7.10. v 8:00 na křižovatce ulic Smrčenská a Slavíčkova (kousek od zastávky autobusu MHD č. 5). Trasa bude asi 5 km, odchyt a kroužkování ptáků, soutěž pro děti. Povede Bára Kolmanová tel. 606 885 091. Trasa cca 5 km, povede Bohuslava Kolmanová (tel. 606 885 091).


JIŽNÍ MORAVA


Lednice
Sraz v neděli 7. 10. v 8:00 na náměstí v Lednici. Procházka lednickým parkem s ukázkami kroužkování, dále cestou Novodvorskou k rybníku Mlýnskému, následně kolem Prostředního rybníku s ukončením pod Rybničním zámečkem. Organizátoři: Ing. Vilém Vyhnálek (mob.: 731 428 208) a Ing. Vlastimil Sajfrt (mob.: 602 689 057).

Mutěnice (okr. Hodonín)
Sraz v neděli 7. 10. v 8: u bašty vedle rybníka U Petra ( možnost zaparkovat vozidlo – jediná přístupová cesta od vesnice resp. nádraží ČD) – samotná exkurze s odborným výkladem od ca 8:30 do 11:30 – součástí akce jako vždy ukázka odborné literatury, pozorovací optiky a jiných pomůcek pro sledování ptáků, zřejmě i ukázka odchytu a kroužkování. Procházka nenáročným terénem přesto doporučujeme pevnější – trekovou obuv, samozřejmě dalekohled a dobrou náladu. Akce se ruší v případě silného trvalého deště. Na (opětovné) setkání s Vámi se těší organizátoři Karel Šimeček (mobil 724 251 418) a Ondřej Ryška (mobil 774 041 907).

Rousínov
Sraz v sobotu 6. 10. v 8:00 v Kroužku u Rousínova. Na pořadu bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků, možná i dravců, pro veřejnost. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Rousínov. Vedou Petr Procházka a Jiří Bartl (mob.: 605 876 078).

Sedlec u Mikulova - rybník Nesyt
Sraz v sobotu 6. 10. v 8:30 na zastávce ČD (u váhovny). Komentovaný odchyt a determinace, vycházka ke břehům Nesytu a pozorování ptačích druhů na hladině i v rákosinách, aktivity pro nejmenší. Vede Josef Chytil. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Pálava. Kontaktní osoba Eva Řezáčová (mob.: 775 740 220, evapalava.cz).

STŘEDNÍ MORAVA


Chomoutovské jezero
Sraz je v sobotu 13. 10. v 7:30 na parkovišti u jezera za křižovatkou směr Březce. Na místo je spojení autobusem z Olomouce (linky 20 nebo 764, zastávka Chomoutov – škola). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí a poté po louce kolem jezera. Na lokalitě budou k vidění protahující druhy kachen a jiní zajímaví ptáci. V plánu je ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba 2 kilometry. K exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu. Akci pořádá Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO. Vede Jan Vidlař (tel.: 731 846 852, e-mail: janvidlargmail.com ).


Choryňské a Hustopečské rybníky
Sraz v sobotu 29. 9. v 8:00 ve Lhotce nad Bečvou u vlakového nádraží (vyčkáme na příjezd vlaku od Val. Meziříčí). Dále pěší přesun přes les Obora, Choryňské a Hustopečské rybníky na nádraží v Hustopečích nad Bečvou. Pozorování ptáků, ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. S sebou vhodné oblečení a obutí do přírody (malé gumáky do batohu), dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení v odpoledních hodinách. Akci organizují společně Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO a Muzeum regionu Valašsko. Exkurzi povedou Karel Pavelka (tel.: 737 129 019, e-mail: pavelkavsetingmail.com), Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978) a Lenka Šimurdová.


Tovačov
Sraz v sobotu 6. 10. v 7:45 u sádek v Tovačově. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Mimo obvyklých druhů se dá předpokládat přítomnost tažných druhů putujících do svých zimovišť. Akci pořádá Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO, vede Adolf Goebel (tel.: 776 064 743, e-mail: goebelmos-cso.cz ).


Záhlinice
Sraz v neděli 30. 9. v 8:15 v Záhlinicích u Hostince U Čápa. Doprava do Záhlinic individuální, vlakové spojení z Hulína - odjezd v 8:03, příjezd do Záhlinic v 8:06, pěšky asi 5 min. na místo srazu. Projdeme společně soustavu rybníků a nahlédneme zcela jistě nejen do tajů ptačí říše. Akce se koná za každého počasí a končí přibližně okolo 13. hodiny. Návrat zpět bude vlaky ze Záhlinic (směr Hulín v 13:55, směr Otrokovice ve 14:06). Exkurzi povede Martin Vymazal (mobil: 606 541 859, e-mail: MVymazalseznam.cz).

SEVERNÍ MORAVAAlbrechtičky a Hukvaldy
Velice se omlouváme, ale obě akce se ze zdravotních důvodů ruší.


Červenohorské sedlo (Kouty nad Desnou)
Sraz v sobotu 6. 10. v 7:30 na Červenohorském sedle.Vycházka v místě významné tahové cesty ptáků. Ukončení akce cca ve 12:00. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky, vede Petr Šaj (tel. 724 800 937, email: petr.sajnature.cz).

Karviná – Olšiny
Sraz v sobotu 6. 10. v 8:00 u Hájenky. Součástí je ukázka odchytu a kroužkování ptáků a soutěže pro děti pořádané Stanicí mladých přírodovědců. Kontakt: Hana Dumbrovská (tel.: 737 544 012).

Třemešské rybníky u Šumperka
Festival bude probíhat v pondělí a úterý 8. 10. – 9. 10. od 8:00 do 18:00. Ukázka odchytu, určování a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky a DDM Vila Doris Šumperk. Školní kolektivy nutné nahlásit předem. Vede Petr Šaj (tel. 724 800 937, email: petr.sajnature.cz).


Zuzana Homutová
22.08.2012
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791