Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Článek: Potřebujeme mrtvou lindušku (výzva)

Tereza Petrusková z Přírodovědecké fakulty UK se na ČSO obrátila s výzvou, kterou rádi uveřejňujeme.

Vážení kolegové,

obracím se na Vás s poněkud neobvyklou prosbou. Společně s Tomášem Brinkem pracujeme na projektu zaměřeném zvláště na výzkum funkcí zpěvu lindušky lesní.

Jedním z cílů je i snaha zjistit, zda nese zpěv lindušky lesní nějaké struktury, které by vypovídaly o kvalitě samce. Abychom toto mohli ověřit, potřebovali bychom získat nějaký kus tkáně lindušky lesní (uhynulý jedinec, nasezené vejce z opuštěného hnízda, ...) na DNA, aby bylo možné vyvinout markery pro následné určování otcovství nahraných a označených samečků. Na to bohužel nestačí odebraná krev a muzejní vycpaniny jsou rovněž nevhodné.

Protože linduška lesní není zrovna druh, který lze najít přejetý u silnice, chytám se každé, byť malé, šance, a prosím vás tímto, abyste na nás pamatovali v případě nálezu mrtvé lindušky lesní. Stačí opravdu jen kus tkáně zmražený nebo uložený v čistém lihu. Pokud se vám to "poštěstí", prosím kontaktujte mě na adrese Tereza Petrusková, Katedra ekologie PřF UK, Viničná 7, 128 44 Praha 2, kumstatovapost.cz.

Děkuji a přeji krásný den!

Tereza Petrusková
23.04.2012
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791