Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Vítání ptačího zpěvu
Podkategorie:

Článek: Pozvánka na Vítání ptačího zpěvu 2012

Jaro je konečně po dlouhé zimě tady, tažní ptáci přilétají ze svých zimovišť a s nimi opět další ročník Vítání ptačího zpěvu, bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Zveme všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili první ptačí písničky a krásu jarní přírody. Akce se konají od 14. 4. do 19. 5. (nejvíce jich o víkendu 5.5. – 6.5.) po celé republice, a tak si každý může najít akci, kterou bude chtít navštívit.


Generálním sponzorem Vítání ptačího zpěvu je Meopta, tradiční výrobce špičkové optiky.


Vítání ptačího zpěvu pořádá v České republice ČSO (ve spolupráci s dalšími organizacemi i jednotlivci) již dvacátým rokem a navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. Po dvaceti letech tak můžeme i u nás hovořit o tradici. Počet míst, na kterých se v ČR Vítání ptačího zpěvu koná i návštěvnost jednotlivých akcí každoročně roste, především díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program.
Pozn.: pokud se níže nezobrazuje seznam vycházek, je nutné rolovat dolů až na konec stránky.

Vítání ptačího zpěvu u Vavřineckého rybníku 2011.

Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody, a to doslova, protože začátek většiny akcí je naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat.
Během vycházky ukazují vedoucí exkurzí co kde létá a zpívá, povídají o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny i u veřejnosti velmi oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se současně o kroužkování mnoho zajímavostí. Jinde organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami peří, různými hrami a soutěžemi pro děti, ukázkami a kontrolami ptačích budek, návštěvami záchranných stanic živočichů apod.
Doufáme, že se i ten letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků a přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.

PrahaPraha 3 – Olšanské hřbitovy
Sraz v sobotu 12. 5. mezi 7:30 až 8:00 před hlavním vchodem do paláce Flora (bus 136, 175, tram 5, 10, 11, 16 a metro A - stanice Flora). S sebou doporučuji dalekohled a svačinu. Kromě pozorování ptáků se seznámíte s metodami, které kvantifikují rozšíření ptáků. Předpokládaný konec do 12:00, ale odejít lze kdykoliv. Vhodné i pro děti.Vycházku vede Filip Starosta (tel.: 777 671 586, email: filip.starostaseznam.cz ).

Praha 4 - Hodkovičky - večer se slavíky z Prahy
Sraz ve čtvrtek 10. 5. v 19:00 na zastávce tramvaje Černý kůň. Slavíci z Prahy zpívají jistě neméně zvučně než jejich známější madridští kolegové. Budeme naslouchat jejich zpěvu, něco si o nich řekneme a v případě hezkého počasí bude i ukázka jejich odchytu a kroužkování. Pokud nám nadšení vydrží, možná bude i pozorování noční oblohy. S sebou dalekohled a něco k večeři. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: tomas.telensky gmail.com), Lukáš Viktora a Alena Rulfová.

Praha 6 - obora Hvězda
Sraz v neděli 6. 5. v 5:00 u letohrádku Hvězda, kde budou podány základní informace. Vede Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, e-mail: jan.reznicekvolny.cz).

Praha 9 - Satalice
Sraz v sobotu 14. 4. v 8:00 u stanice autobusu č. 186 Satalická Obora (u kapličky). Součástí exkurze do CHÚ Bažantnice v Satalicích a Vinořský park bude hra a za příznivého počasí ukázka kroužkování. Vedou Jirka a Vlaďka Sládečkovi (e-mail: sladecekpsp.cz, tel.: 724 006 885).

Praha 11 - Milíčovský les a okolí
Sraz v sobotu 19. 5. v 6:30 na stanici metra C Háje nahoře u sochy kosmonautů. Přírodní památka Milíčovský les je místo velmi bohaté na přírodní krásy, až nečekaně, uvážíme-li, že se nachází v těsné blízkosti metra a husté panelové zástavby. Projdeme se pastvinami, lesem a kolem rybníků. Kromě povídání a kochání se samotnou krajinou budeme samozřejmě pozorovat ptáky a naslouchat jejich hlasům. Dalekohled a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: tomas.telensky gmail.com) a Alena Rulfová.

Praha 12 – Točná
Sraz v Sobotu 28. 4. v 7:25 na konečné busu č. 173 na Točné (na autobus č. 173 můžete přestoupit ve stanici nádraží Modřany v 7:08 nebo ve stanici Na Beránku v 7:15). Tradiční ranní návštěva ptačího světa, při které se zájemci o jednotlivých pozorovaných ptačích druzích dozví mnoho zajímavého. Tentokrát lektor Karel Kerouš slibuje romantickou procházku s překvapením. Půjdeme lesem, otevřenou krajinou, skalami, kolem potoka i tůní, tak abyste měli možnost pozorovat co nejvíce ptačích druhů vázaných na jednotlivé biotopy. Trasa je dlouhá cca 7 km většinou po rovině a s kopce, časově cca 4,5 hodiny. S sebou: oblečení a boty do terénu, dalekohled příp. fotoaparát, zápisník …
Pořádá ČSO ve spolupráci se SEV Toulcův Dvůr, kontakt Marie Moravcová (moravcovatoulcuvdvur.cz, 733 770 258).

Praha – Dubeč – rybník Slatina
Sraz v sobotu 12. 5. v 8:00 na autobusové zastávce Škola Dubeč (linky 240, 111).Vycházka okolo rybníku, pozorování a určování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování. Dobrou náladu a dalekohledy s sebou. Vedou Vít Štancl (tel.:728 606 782, vitstanclseznam.cz) a Rastislav Švec (606 147 227).


Střední ČechyBakov nad Jizerou
Sraz v sobotu 5. 5. v 7:00 u městského hřbitova, směrem k osadě Ostrov. Dopolední nenáročná vycházka k Jizeře. Setkání se slavíky; ukázka kroužkování, pojednání o řece Jizeře. Pro děti tradičně připraveny k rozebrání na cestu domů acháty z místních polí, i řeky samotné. Vedou Pavel a Tomáš Kverkovi (info: 723 009 527 nebo na blogu: Zaměřeno na slavíky ).

Hostivické rybníky
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:00 na konci hráze Litovického rybníka (ul. Litovická, Hostivice). Vycházka povede kolem jednotlivých rybníků a bude spojená s ukázkami odchytu a kroužkování pěvců. Vedou Ota Vorel, Jindra Sedláček a Jana Vojtová (775 294 492).

Hvožďany (okr. Příbram)
Sraz v sobotu 5. 5. mezi 14:30 až 15:00 před obecním úřadem ve Hvožďanech. Výprava povede především za ptáky vodní prostředí. Pro děti bude soutěž o ceny. Cestu zakončíme u ohně v Pozdyni s povídáním o přírodě. Přepokládaný konec je 17:30 - 18:00 bez ohně a u ohně „dokud neusneme“. Výprava je vhodná pro kohokoli, kdo ujde mírným tempem s přestávkami 5km. S sebou doporučuji pevné boty, dalekohled, pití, svačinu a něco na opékání.
Provází Filip Starosta (tel. č. 777 671 586, mail: filip.starostaseznam.cz).

Kladno
Sraz v neděli 6. 5. v 7:00 na autobusové zastávce MHD Kladno-Kubeck /Cikánka/ bus č. 2, 9, 12. Vycházka za ptačím zpěvem povede poli,lesem a kolem remízků až na záchrannou stanici pro zraněné živočichy AVES. Soutěž pro děti a dospělé,ukázka odchytu a kroužkování. Návštěva stanice a Centra ekologické výchovy. Vedou Petr Starý, Milan Tichai a Stanislav Lepič (tel.: 602 336 014).

Loděnice (okr. Beroun)
Sraz v sobotu 12. 5. v 7:00 před nádražím ČD v Loděnici. Pokud přijdete, budete moci poslouchat a pozorovat zpívající ptáky, učit se je poznávat, dozvědět se informace o možnostech jejich ochrany, a nejspíše předvedeme i ukázku odchytu a kroužkování. Vycházka potrvá asi 5 hodin; s sebou je vhodné si vzít dalekohled, na nohy pevnou obuv. Pořádá ČSO ve spolupráci se správou CHKO Český kras. Vedou Jiří Novák (tel.: 720 680 097) a Jaroslav Veselý (tel.: 728 878 352).

Lysá nad Labem
Sraz v sobotu 5. 5. v 7:00 : pro ty, kteří si chtějí vychutnat ranní vycházku zámeckým parketa doprovodu ptačího zpěvu a povídání o ptačích druzích, v 8:30: pro ostatní včetně rodin s dětmi s ukázkami odchytu ptáků, výkladem a snad i zábavným programem pro děti. Sraz u vchodu do zámeckého parku z Komenského ulice. Ornitologická vycházka zámeckým parkem v Lysé nad Labem k Hrabanovské černavě, povídání o ptačích druzích různých tipů prostředí , seznámení se zpěvem nejběžnějších ptačích druhů, ukázky odchytu a kroužkování ptáků, hry a povídání pro nejmenší účastníky. Provázet budou Pavel Marhoul (pavel.marhouldaphne.cz), Petra Málková (tel: 606 355 521, e-mail: pamalkovaseznam.cz) a Vilém Jarský.

Mělnicko
Sraz v sobotu 5. 5. od 17:00 na břehu Vltavy 1,5 km nad soutokem, nad ovocnými sady „Mrkvice“ (mapa na webu pobočky). Program je tradiční: natažení sítí pro odchyty, vybudování tábořiště, večer si opečeme buřty, povedou se kuloární rozhovory nejen na ornitologické téma a poslechneme si přehrávky ptačích hlasů, se kterými budeme ráno vítat den. V neděli budíček hodinu před svítáním, s ptáky přivítáme den a průběžně budeme určovat a kroužkovat, co se chytí, a odpovídat na odborné, laické i všetečné otázky. Akce rozložená do dvou dnů, skončí v neděli do 12:00. Vedou Jiří Veselý (tel: 737 772 534) a Ivan Svoboda (tel: 604 706 099).

Měšice u Prahy
Sraz účastníků v neděli 6. 5. v 8:30 u nádraží ČD Měšice u Prahy
(příjezd vlaku od Prahy je v 8:22). Exkurze podél měšických a mratínských
rybníků. V případě příznivého počasí ukázky kroužkování. Vede Martin Sládeček (email: slava.laguna.osvolny.cz, tel.: 737 569 818).

Mníšek pod Brdy
Sraz v sobotu 12. 5. v 8:00 na dolní části náměstí u zastávky autobusu na Prahu v Mníšku pod Brdy. Z náměstí půjdeme procházkou k rybníku Sýkorník. Cestou budeme pozorovat ptáky, povídat si o nich a poslouchat jejich zpěv. U rybníka Sýkorník bude probíhat odchytová akce s ukázkou kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Zvoneček, kontakt Gabriela Dobruská (tel.: 724 687 996).

Mořina (okr. Beroun)
Sraz v neděli 13. 5. v 7:00 před kostelem na Mořině. Pokud přijdete, budete moci poslouchat a pozorovat zpívající ptáky, učit se je poznávat, dozvědět se informace o možnostech jejich ochrany, a nejspíše předvedeme i ukázku odchytu a kroužkování. Vycházka potrvá asi 5 hodin; s sebou je vhodné si vzít dalekohled, na nohy pevnou obuv. Pořádá ČSO ve spolupráci se správou CHKO Český kras. Vedou Jiří Novák (tel.: 720 680 097) a Jaroslav Veselý (tel.: 728 878 352).

Poříčí nad Sázavou (okr. Benešov)
Sraz v úterý 8. 5. v 8:00 před ZŠ v Poříčí nad Sázavou. Ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vedou Josef Jirásek, František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Rakovník
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:30 na parkovišti za kasárny v Rakovníku.
Trasa povede částečně po nové naučné stezce a vracet se budeme tradičně přes bývalý výcvikový prostor (PR Tankodrom). Ukázka kroužkování ptáků, určování podle hlasu. Délka trasy cca 3 km. Pořádá ČSO ve spolupráci s Rakovnickým ornitologickým spolkem Fénix o.s., vede Milan Tichai (tel.: 737 271 755, e-mail: r.o.s.osseznam.cz).

Roztoky u Prahy
Sraz v sobotu 28. 4. v 6:10 na zastávce busu 340 a 350 Roztoky - rozcestí Žalov. Vycházka za ptactvem lidských sídel, polí, luk i mokřin. Pokud podmínky dovolí, bude i ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Projdeme se ranní přírodou přes Holý Vrch až k Únětickému rybníku v Tichém údolí. S sebou (pokud máte): dalekohled,určovací atlas ptáků, terénní obuv a oblečení dle počasí. Vede Lucie Hošková (e-mail: hoskovabirdlife.cz, tel.: 602 972 368) a Petr Voříšek.

Rožďalovické rybníky
Sraz účastníků v sobotu 5. 5. v 7:00 na hrázi rybníka Zrcadlo v obci Mlýnec. Procházka s pozorováním ptačích druhů okolo rybníka, ukázka odchytu a kroužkování drobných pěvců v rákosinách a vypouštění uzdravených ptáků ze stanice pro hendikepované živočichy z Pátku u Poděbrad. Vede Vladimír Šoltys (tel.: 602 555 102, e-mail: jicinvetseznam.cz).

Vavřinecký rybník u Uhlířských Janovic, (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 5. 5. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Uskuteční se vycházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Bude připraven i malý vědomostní kviz pro děti, úspěšné odpovědi budou odměněny drobnými cenami. S sebou: boty a oblečení do terénu, dalekohled, fotoaparát a svačina. Vede Jan Křivský (tel.: 732 560 647, e-mail: krivskygmail.com).

Vidlákova Lhota (okr. Benešov)
Sraz v sobotu 28. 4. v 7:30 u fotbalového hřiště v Bukové a Vidlákově Lhotě (okres Benešov, loc: 49°48'50.509"N, 14°39'19.895"E). Vycházka za ptactvem podél Konopišťského potoka s ukázkou kroužkování ptáků. Vede Jaroslav Cepák, kontaktní osoba Jana Urbanová (tel.: 732 135 194).


Západní ČechyBor u Tachova
Sraz v neděli 6. 5. v 7:00 před bránou borského zámku. Trasa vycházky bude probíhat od borského zámku přes zámecký park až k rybníku Tážný, v případě příznivého počasí do býv. Vesnice Boreček. V průběhu vycházky proběhne přednáška na aktuální téma. Akce proběhne pod vedením Karla Machače. Informace je možné si ověřit na telefonu 721 962 801 nebo na Městské úřadu v Boru u p. Krasanovské.

Dobřany
Sraz v sobotu 19. 5. v 6:30 na vlakovém nádraží v Dobřanech, odkud trasa povede na místní mokřady, kde bude ukázka odchytu a kroužkování volně žijícího ptactva s odborným výkladem. Zájemci se též mohou připojit k vycházce v 7:00 u čističky odpadních vod v Dobřanech. Vede Miloš Paisker (email: milos.paiskerseznam.cz).

Domažlice
Sraz v neděli 6. 5. v 5:30 v městském parku u busty Petra Hany před bývalou domažlickou nemocnicí. Během dvou hodinové pochůzky budou účastníkům pozorované druhy ptáků určovány pohledem i poslechem. Rovněž se dozvědí o poslání a činnosti České společnosti ornitologické. Akce se uskuteční za každého počasí, je tedy vhodné mít s sebou teplý a nepromokavý oděv, též i vhodnou obuv / vítaný je i dalekohled. Vede Jiří Sladký (tel.: 728 496 065, e-mail: jiri.sladky nature.cz).

Holýšov
Sraz v neděli 6. 5. v 6:00 před radnicí v Holýšově. Trasa ranní vycházky vede okolo řeky Radbuzy a pak po staré betonové cestě. Dalekohled, teplé oblečení a pevnou obuv s sebou. Občerstvení zajištěno. Pořádá ČSO ve spolupráci s Holýšovským ornitologickým klubem, vede Libor Schröpfer (tel.: 732 370 036).

Horšovský Týn
Sraz v neděli 29. 4. v 7:00 u vchodu do zámeckého parku před obchodním domem v Horšovském Týně. Budeme poslouchat a pozorovat zpívající ptáčky, řekneme si, jak se jmenují a jak a kde žijí. Máte-li dalekohled, nezapomeňte si jej doma, bude se hodit.
Vede Petr Lang (e-mail: lang.petaseznam.cz, tel.: 728 013 280).

Horšovský Týn – večer slavíků
Sraz v neděli 13. 5. v 19:00 u benzinové pumpy u vlakového nádraží v Horšovském Týně. Půjde se po staré cestě podél Černého potoka. Budeme pozorovat a poslouchat slavíky obecné a ostatní druhy ptactva žijící v říční nivě. Máte-li dalekohled, vezměte si jej s sebou. Poslouchání slavíků a cvrčilek s povídáním o nich.Vede Petr Lang (e-mail: lang.petaseznam.cz, tel.: 728 013 280).

Cheb
Sraz v úterý 1. 5. v 6:00 u dřevěného mostu přes Ohři pod Chebským hradem. Trasa povede kolem řeky Ohře, k přehradě Skalka po naučné stezce až na Komorní Hůrku. Odtud k rybníku Amerika a do Františkových Lázní. Vedou Dětmar Jäger (tel.: 736 712 250) a Aleš Jelínek (tel.: 604 925 022).

Chodov (okr. Karlovy Vary)
Sraz v neděli 6. 5. v 6:00 na hrázi rybníku Bahňák. Vycházka jarní přírodou spojená s určováním ptačích druhů dle zpěvu. Pro účastníky je připraveno občerstvení a propagační materiály. Vede Miroslava Horáková (tel.: 737 720 060).

Kynžvart
Sraz v sobotu 21. 4. v 6:00 v areálu zámku Kynžvart. Vycházka jarní přírodou spojená s určováním ptačích druhů dle zpěvu. v areálu zámku. Vycházka zaměřená na určování druhů ptactva dle poslechu. Pro účastníky připraveno občerstvení a také propagační materiály.Vede Miroslava Horáková (tel.: 737 720 060).

Mariánské Lázně
Sraz v sobotu 12. 5. v 7:30 u Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních. Nahlédněte s námi do ptačího světa. Tradiční vycházka za ptačími hlasy, ukázka odchytu do sítí a vyprávění o životě ptáků. Ukázka kroužkování, doprovodné ptačí hry a soutěže. Pořádá ČSO ve spolupráci s CHKO Slavkovský les. Vede Pavel Řepa a Pavla Tájková (tel.: 602 273 443, email: pavla.tajkovanature.cz).

Nepomuk
Sraz v sobotu 5. 5. v 8:00 u nádraží v Nepomuku (Dvorci) před hotelem, vycházka s ukázkami odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá Nepomucký ornitologický spolek, vede Václav Kovář (tel.: 602 346 938, email: vaclav.kovarnospolek.cz).

Plasy
Sraz ve čtvrtek 26. 4. v 8:00 na parkovišti u kruhového objezdu u řeky Střely. Akce především pro studenty místní SŠ, ale další zájemce určitě neodmítneme. Pořádá ČSO ve ve spolupráci s ENVIC Plasy. Vycházka podél Střely s ukázkami odchytu a kroužkování ptáků. Informace Václav Kovář (tel.: 602 346 938, email: vaclav.kovarnospolek.cz).

Plzeň
Sraz účastníků v sobotu 12. 5. v 6:00 na konečné tramvaje č. 4 – Košutka odkud se za doprovodu ornitologa Lubomíra Voltera půjde po kaskádě Boleveckých rybníků na Bílou Horu a přes lávku u kostela sv. Jiří až do Záchranné stanice živočichů v Plzni Doubravce. U Pecihrádku pro Vás plzeňští kroužkovatelé připraví ukázku odchytu a kroužkování volně žijícího ptactva s odborným výkladem. Tuto ukázku odchytu a kroužkování lze navštívit i samostatně a to v době od 9:00 do 11:30 hod. Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů, kde si budete moci prohlédnout expozici lebek, vajec, vývržků, kroužků, hnízd, budek, krmítek a také živé (právě se léčící) pacienty. Pro všechny účastníky vycházky nebude chybět ani menší občerstvení v podobě opékání špekáčků. S sebou si nezapomeňte dalekohled, pevnou obuv a dobrou náladu! Pozn.: Při dobré vůli a kapce snahy je trasa absolvovatelná i s dětským kočárkem. Akce bude zakončena v Záchranné stanici živočichů v Plzni - Doubravce, kde bude probíhat Den otevřených dveří. Více informací na tel. 608 568 065. Pořádá Západočeská pobočka ČSO ve spolupráci s DES OP v Plzni.

Spálené Poříčí
Sraz v neděli 28. 4., přesný čas a místo srazu bude upřesněno. Vycházka s ukázkami odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá Nepomucký ornitologický spolek ve spolupráci s ČSOP Spálené Poříčí, informace Václav Kovář (tel.: 602 346 938, email: vaclav.kovarnospolek.cz).

Tachov
Sraz v neděli 13. 5. v 7:30 u Zimního stadionu. Procházka za ptačími hlasy Knížecí alejí směrem na Světce, cestou ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vedou Pavel Řepa a Milena Prokopová (tel.: 725 724 956, email: milena.prokopovanature.cz).


Jižní Čechy
Blatná
Sraz v sobotu 5. 5. v 8:30 v Blatné na parkovišti před krematoriem (silnice na Buzice, GPS N49 25.304 E13 53.562 ). Pro raní ptáčata lze doporučit příchod na místo srazu již v 6:00, mohou se pak již od počátku účastnit kroužkování ptáků a po ránu uslyší i nejvíce zpívajících ptáků. Vycházka povede k rybníkům Přední a Zadní Topič a Řitovíz. Bude možné uvidět některé ptáky i z bezprostřední blízkosti při ukázce jejich kroužkování a opětovném vypouštění do přírody. Bude velká šance slyšet a vidět několik druhů rákosníků, cvrčilky (snad i slavíkovou) a další pěvce rákosin a křovin a několik druhů kachen, roháče, chřástaly vodní (povede se odchyt a okroužkování?), slípky zelenonohé a lysky, husy velké, volavky popelavé a možná i bílé, motáky pochopy a další druhy. Vhodná je obuv do mírného vlhka a dalekohled. K dispozici bude i velký stativový dalekohled. Budou rozdány informační materiály o ptácích, vycházka je vhodná i pro děti, pro které budou připraveny jednoduché soutěže. Vycházku připraví blatenští ornitologové (členové České společnosti ornitologické a Jihočeského ornitologického klubu) ze ZO Českého svazu ochránců přírody 20/04 Blatná, hlavními organizátory jsou Petr Pavlík a kroužkovatelé Petr Louda a Jaroslav Fořt. Kontakt csopblatnaseznam.cz . Podrobnosti i z minulých ročníků na webu www.csop.cz/blatna/.

Dívčice
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:40 na nádraží (po příjezdu vlaku od Českých Budějovic). Hlavní náplní bude pozorování ptactva na okolních aktuálně atraktivních lokalitách, pravděpodobně ukázka kroužkování ptáků a povídání na libovolná ornitologická témata (pták roku, ptačí oblasti apod.). Dobrou náladu, svačinu a dalekohled s sebou :-)
Vede Vojta Kubelka (e-mail: kubelkavgmail.com, tel.: 721 018 336).

Jindřichův Hradec
Sraz v sobotu 5. 5. v 7:00 před plaveckým bazénem na sídlišti Vajgar. Trasa povede k rybníku Vajgar kde proběhne ukázka kroužkování ptáků a potom budeme pokračovat proti proudu Hamerského potoka. Tradičně jsou vítány i děti, program se pro ně budeme snažit zpestřit hrami během výkladu. Pořádá ČSO ve spolupráci se sdružením Hamerský potok o. s. Průvodcem bude Ing. Miroslav Stárek a Stanislav Musil. Kontakt: Jana Dvořáková (606 325 944, 384 320 846, nezarkaemail.cz).

Jistebnice
Sraz v úterý 1. 5. v 8:00 na náměstí v Jistebnici. Vycházka do luk a lesa nad Jistebnicí. Ukázka odchytu a kroužkování. Vede František Vališ a Josef Jahelka (tel. 723 432 988).

Lutová (okr. Jindřichův Hradec)
Sraz v sobotu 5. 5. v 7:30 na návsi v Lutové(okres Jindřichův Hradec, loc: 48°59'25.230"N, 14°54'35.931"E). Vycházka z Lutové k rybníku Podsedek; zde ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Ve spolupráci s ČSO pořádá O. s. Vespolek. Vedou Jaroslav Cepák a Jakub Mráz, kontaktní osoba Lucie Černická (tel.: 732 483 158).

Milevsko
Sraz v neděli 29. 4. v 8:00 na parkovišti u parku „Bažantnice“. Vycházka podél Milevského potoka, ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vědomostní soutěž o ceny.
Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Milevsko. Vede Ludmila Kálalová, Josef Jahelka (723 432 988) a František Vališ.

Nová Bystřice
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:00 na náměstí v Nové Bystřici. Trasa k rybníkům Mnišský a Bystřický, dále do Obory, k celnici a zpět. Vede Stanislav Horáček.

Písek
Sraz v neděli 6. 5. v 6:00 na dolním nádvoří před přednáškovým sálem Prácheňského muzea – vchod průchodem Obchodní akademie. Procházka ranním městem plným ptačího zpěvu, který ještě neruší hluk dopravy. Dalekohledy vítány, s nimi uvidíte 10x více. Vede Jiří Šebestian (Prácheňské muzeum, e-mail: sebestianprachenskemuzeum.cz, tel.: 382 201 111).

Planá nad Lužnicí
Sraz v sobotu 21 .4. v 8:00 před sběrným dvorem v ul. V rámci vycházky pozorování a poslouchání ptáků, Strkovského rybníka ukázka odchytu a kroužkování. Vedou Stanislav Vyhnal, František Vališ a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Prachatice
Sraz v sobotu 14. 4. v 7:30 u ekologického centra Dřípatka (Rumpálova ulice). Odtud půjdeme do oblasti Pod lázněmi a zpět. Pozorování ptáků, určování jjich hlasů, ukázka odchytu a kroužkování, hra a kvíz pro děti. S sebou: dalekohled, příruční atlas ptáků, dobré oblečení a obuv. Předpokládaný konec vycházky v cca 11:30. Pořádá ČSO ve spolupráci s CEV Dřípatka a A Rocha. Více info Pavel Světlík (tel.: 775 042 228) nebo Silvie Janošťáková (388 317 806).

Stožec (okr. Prachatice)
Sraz v sobotu 28. 4. v 9:00 (po příjezdu vlaku od Volar) před Informačním střediskem NP Šumava ve Stožci. Pořádá ČSO ve spolupráci s IS NPŠ Stožec, vede Lumír Vozábal (email: LVozabalatlas.cz) a Martin Lazarovič. V případě velmi nepříznivého počasí bude připraven náhradní program v IS NPŠ Stožec. Předpokládaný konec v 13 hodin.

Tábor
Sraz v sobotu 28. 4. v 8:00 na stanici MHD Klokotská hospoda v Táboře. Vycházka do údolí Lužnice a lesa „Chlum“ s pozorováním ptáků ptáků a praktickou ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Vědomostní soutěž o ceny. Vedou František Vališ, Stanislav Vyhnal a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Toužín u Dačic
Sraz v neděli 29. 4. v 7:30 u loděnice v Toužíně. Bude připravena ukázka kroužkování ptáků a soutěž pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Vysočina. Vede Hana Uhlíková, Tomáš Brinke (e-mail: uhlikovafld.czu.cz, tel.: 776 363 491).

Velešín
Sraz v sobotu 28. 4. v 8:30 v parku J.V. Kamarýta (u cukrárny). Vycházka bude zaměřená na pozorování ptáků a jejich určování podle hlasů. Trasa vede od parku J.V. Kamarýta (u cukrárny), areálem zemědělského družstva do sadu u čistírny odpadních vod s ukončením u lípy v Latránu. Trasa vede po zpevněných cestách. Předpokládaný konec mezi 10 a 11 hodinou. Pořádá ČSO ve spolupráci s Ligou lesní moudrosti kmen Otyókwa a ZO ČSOP Velešín. Doporučené vybavení: nenápadné oblečení, dalekohled, pláštěnka, kapesní atlas ptáků. Vedou Radek Janák (e-mail: radekjanakseznam.cz, tel.: 728 194 469).


Severní ČechyArboretum Bukovina u Hrubé Skály
Sraz v úterý 1. 5. v 6:00 u Informačního střediska Správy CHKO Český ráj, vycházka po arboretu a okolí v rámci Hruboskalska. Pořádá ČSO ve spolupráci s OS Motýlí louka a Správou CHKO Český ráj, vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825).

Česká Lípa
Sraz v sobotu 12. 5. v 9:00 před hlavní budovou muzea (Nám. Osvobození 297). Tradiční vycházka podél Ploučnice do Dubice (asi 2,5 km), kde bude připravena ukázka odchytu ptáků do sítí a kde se seznámíte s určováním stáří a pohlaví chycených opeřenců. Kontaktní osoba: Miroslav Honců (e-mail: Honcumuzeumcl.cz, tel.: 487 824 145, 731 484 907).

Duchcov
Sraz v neděli 6. 5. v 7:30 na parkovišti u Penny. Trasa povede kolem Dubského rybníka lužními lesy k Hájským rybníkům, poté podél Kláštereckého potoka do jilmové aleje. Pokud vlastníte dalekohled, vezměte si jej s sebou. Pořádá ČSO a Ornitologická skupina při Bílinské přírodovědné společnosti, vedou Miroslav Horák a Martina Hanzlíková (email: mart.hanseznam.cz, tel.: 776 656 229).

Frýdlant v Čechách
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:30 u školy T. G. Masaryka (ulice Bělíkova). Zveme všechny milovníky ptačí drobotiny na jarní vycházku do přírody spojenou s pozorováním a určováním ptačích druhů podle zpěvu. Za příznivého počasí bude prováděn odchyt ptáků do sítí a následná ukázka kroužkování. S sebou doporučujeme vhodný oděv (podle počasí), dobrou náladu, (dalekohled), svačinu. Vedou Jiří Mikšíček (tel.: 731 833 034) a Jiří Hrouzek (tel.: 606 951 647).

Jablonné v Podještědí - Lemberk
Sraz v sobotu 28. 4. v 7:00 u Bredovského letohrádku. Vycházka po okolí, v případě příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci se Společností pro Lužické hory a Severočeským muzeem. Vede Martin Pudil ( tel.: 732 716 726, e-mail: martin.pudilmuzeumlb.cz).

Jezeří
Sraz v sobotu 12. 5. v 7:30 u zámeckého arboreta. Procházka okolím za účelem pozorování a poslouchání ptactva, seznámení s ptačími druhy žijícími ve městech a na vesnicích. Ukázka metod odchytu ptactva a kroužkování ptáků a seznámení účastníků se zvláštnostmi ptačího těla. S sebou dalekohled, nenápadné oblečení a dobrou náladu. Pořádá ČSO ve spolupráci se Zámkem Jezeří. Vede Michal Porteš (email: portes.michalgmail.com, tel.: 605 342 797).

Krásná Lípa
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:30 na parkovišti před Správou NP České Švýcarsko v Krásné Lípě (u vlakové zastávky Krásná Lípa – město). Trasa povede k do Přírodní rezervaceVelký rybník. V programu dále ukázka vycpanin ptáků ze sbírky správy NP (poznávačka pro děti), ptačí kvíz (hra pro děti), pozorování a určování ptáků, ukázka odchytu a kroužkování ptáků.
Kontakt na organizátory: Richard Nagel, Správa NP České Švýcarsko, tel.: 412 354 048, e-mail: r.nagelnpcs.cz, ( www.npcs.cz).

Litoměřice
Sraz v pátek 27. 4. v 7:30 u vchodu na koupaliště. Procházka okolím za účelem pozorování a poslouchání ptactva, seznámení s ptačími druhy žijícími ve městech a na vesnicích. Ukázka metod odchytu ptactva a kroužkování ptáků a seznámení účastníků se zvláštnostmi ptačího těla. S sebou dalekohled, nenápadné oblečení a dobrou náladu. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO České Středohoří. Vede Michal Porteš (email: portes.michalgmail.com, tel.: 605 342 797) a Bořek Franěk (email: Borek.Franekseznam.cz, tel.: 607 626 366).

Raspenava
Akce bude probíhat 5. 5. - 6. 5. v Raspenavě. Začínáme v sobotu 5. 5. v 17.00 na Farské louce u Raspenavy, kam se dostanete po modré turistické značce z Lužce u Hejnic (žel. i autobusová zastávka Lužec pod Smrkem - cca 2,5 km) nebo z Oldřichova v Hájích (cca 5km). Přicházet je možno kdykoliv v průběhu podvečera a večera. Večer - ornitologické debaty, hry a táborák. Na Farské louce přespíme a ráno se budeme probouzet spolu s ptačím zpěvem. V neděli dopoledne nás čeká ornitologická vycházka do okolí, ukázky odchytů a kroužkování ptáků. S sebou si vezměte vybavení k přenocování a jídlo. Pořádá ČSO ve spolupráci s o.s. Náš kraj, AOPK ČR Liberec a severočeským Muzeem. Informace: Martin Pudil (tel.: 732 716 726, e-mail: martin.pudilmuzeumlb.cz) nebo Lenka Zadrobilová (tel.: 721 323 149, email: lenka.zadrobilovanature.cz).

Roudnice nad Labem – přednáška Zpěvní ptáci naší vlasti
Čtvrtek 26. 4. od 18:00 v Galerii moderního umění v Roudnici. Hovoří, digitálními snímky a nahrávkami ptačího zpěvu doprovází Stanislav Chvapil. Pořádá ČSO ve spolupráci se Stanicí ekologické výchovy Ciconia ČSOP a Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem.

Roudnice nad Labem
Sraz v neděli 6. 5. v 7:00 na okraji mostu na Karlově náměstí. Dalekohledy s sebou. Předpokládaná doba vycházky cca 3 hod. Pořádá ČSO ve spolupráci se Stanicí ekologické výchovy Ciconia ČSOP a KZM v Roudnici nad Labem. Vede Stanislav Chvapil (e-mail: ciconia.roudnice(zavináč)centrum.cz).

Turnov
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:00 u altánu v blízkosti Penzionu pro seniory v Žižkově ulici, vycházka Rývovými a Metelkovými sady do údolí Jizery. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Český ráj, vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825).

Ústí nad Labem
Sraz v úterý 1. 5. před hlavním vchodem do ZOO v Ústí nad Labem v 5:00 a v 6:30. Těšit se můžete na poslech a pozorování ptáků, odchyt do sítí a kroužkování, kontrolu ptačích budek a také doplňkový program pro děti - vědomostní kvíz a další hry. Akci pořádá ČSO ve spolupráci se ZOO Ústí nad Labem a AOPK ČR a Muzeem města Ústí nad Labem. Vede Václav Beran (e-mail: lutra(zavináč)email.cz) a Eva Mikolášková.

Velké Hamry (okr. Jablonec nad Nisou)
Sraz v sobotu 5. 5. v 5:05 na náměstí. Svačinu, dalekohled a dobrou náladu s sebou. Provádějí Romana a Martin Jůnovi (tel.: 737 453 758, e-mail: konrad.bohmetiscali.cz).


Východní ČechyBohdanečský rybník
Sraz v úterý 1. 5. v 6:00 za benzinkou na okraji města směrem na Chlumec n.C. (později příchozí nás naleznou na Polákově poloostrově). Akce je zaměřena na pozorování převážně vodních a rákosinových druhů a doplněna ukázkami kroužkování. Akce bude ukončena v 10:00. Pořádá Východočeská pobočka ČSO. Vedou Jan Horák a František Bárta (tel.: 602 225 749).

Dolní Čermná
Sraz v neděli 6. 5. ve 4:00 na náměstí v Dolní Čermné (ÚO). Vycházka cca 6 km nejrůznějším terénem, t.j. zastavěnou částí obce, kolem rybníka, nebudou chybět ani louky a les. Vycházka bude zakončena ukázkou odchytu a kroužkování, v průběhu trasy i v cíli bude probíhat jednoduchá soutěž pro děti. Vše zakončeno tradičním hodnocením s besedou a občerstvením v místní hasičárně. Vedou Aleš Hampl (tel.: 604 208 580) a Jan Růžička (tel.: 731 070 397).

Dvůr Králové nad Labem
Sraz v neděli 6. 5. v 6:30 na malém parkovišti u hřbitova (nad pohostinstvím U Adama). Vycházku nenáročným terénem zvládnou i děti, délka trasy přibližně 3 km. Je dobré si vzít vhodnou obuv, tráva může být ráno mokrá. Přivítáme ptačí zpěv, povíme si zajímavosti o migraci, hnízdění a o ochraně opeřenců, součástí vycházky bude také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Na setkání se těší a další informace ochotně sdělí organizátoři: ing. Čihák (ČSO), mobil 734 307 542 a dr. Dobroruková, vedoucí klubu Natura při místním gymnáziu.

Hradec Králové
Sraz v neděli 6. 5. v 7:00 u stavidla rybníka Biřička na Novém Hradci Králové. Vycházka (3 km) kolem soustavy čtyř rybníků na okraji Novohradeckých lesů. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Na konci vycházky proběhne ukázka odchytu a kroužkování. S sebou dalekohled a svačinu. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Ukončení akce u zastávky MHD v Roudničce. Akci pořádá Česká společnost ornitologická. Vede Libor Praus (e-mail: libor.prausgmail.com, mobil: 605 522 692) a Kamil Hromádko.

Opočno – rybník Broumar (okr. Rychnov nad Kněžnou)
Sraz v sobotu 5. 5. v 5:00 Broumar u rybářství Kolowrat. Vede Jana Hrnčířová ze ZŠ Opočno (email: jana.hrncirovazsopocno.cz).

Jičín
Sraz v neděli 13. 5. v 6:00, na hrázi rybníka Šibeňák, vycházka kolem rybníků Šibeňák a Hádek. Pořádá ČSO ve spolupráci s Regionálním muzeem a galerií v Jičíně a Správou CHKO Český ráj, vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825).

Prachov
Sraz v sobotu 12. 5. v 6:00 na parkovišti v místech bývalého hotelu Český ráj, vycházka obcí Prachov. Pořádá ČSO ve spolupráci s Muzeem přírody Český ráj a Správou CHKO Český ráj, vede Zdeněk Mrkáček (tel.: 728 241 825).

Starý Ples – Josefovské louky
Sraz v sobotu 5. 5. v 8:00 v obci Starý Ples u Josefova. Vycházku nenáročným terénem zvládnou i děti, délka trasy přibližně 3-4 km. Je nezbytné vzít si vhodnou obuv, tráva může být ráno mokrá. Přivítáme ptačí zpěv, povíme si zajímavosti o migraci, hnízdění a o ochraně opeřenců, součástí vycházky bude také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Na setkání se těší a další informace ochotně sdělí organizátoři: Kamil Čihák (776 895 795) a David Číp (603 847 189).

Svitavy
Sraz v sobotu 5. 5. v 9:00 před restaurací Maják v Lánech. Cíl vycházky je lánský rybník a okolí. Procházka s determinací ptačích hlasů, určování pozorovaných druhů, ukázka kroužkování ptáků, soutěž pro děti, pozorování stativovým dalekohledem. Vede Jiří Mach (tel.: 603 349 088).

Vrchlabí
Sraz v sobotu 28 .4. u zámku (pozor, vloni změna místa!). Vycházky začínají v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním, program pro děti. Pořádá krkonošská ornitologická sekce a Správa KRNAP. Vede RNDr. Jiří Flousek (e-mail: jflousekkrnap.cz, tel.: 499 456 212, 732 864 202).

Vrchlabí
Sraz v sobotu 5. 5. u příjezdu k rybníku u letiště. Vycházky začínají v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním. Pořádá krkonošská ornitologická sekce a Správa KRNAP. Vede RNDr. Jiří Flousek (e-mail: jflousekkrnap.cz, tel.: 499 456 212, 732 864 202).


VysočinaHavlíčkův Brod
Sraz v sobotu 28. 4. ve 4:00 v městském parku před základní školou V Sadech, předpokládané ukončení v 8:00. Vede Václav Hlaváč (e-mail: hlavac.vaclav seznam.cz) a Petra Hlaváčová.

Jihlava
Sraz v neděli 6. 5. v 8:00 u Hellerova rybníka na Dolině, trasa cca 5 km. Soutěže pro děti se budou konat a dále odchyt a kroužkování ptáků. Vede Bára Kolmanová (tel. 606 885 091).

Krasoňov u Humpolce
Sraz v sobotu 5. 5. v 5:00 v Krasoňově u kapličky. Vede
Vede Jan Řezníček (tel.: 604 186 134, e-mail: jan.reznicekvolny.cz).

Křemešník u Pelhřimova
Sraz v sobotu 5. 5. ve 4:30 u hotelu na Křemešníku u Pelhřimova. Návštěvníky čeká procházka po okraji PR Křemešník s určováním ptačích hlasů a informacemi o ptačích budkách. Pořádá ČSO ve spolupráci s Občanským sdružením Zelené srdce, vede Pavel Koubek (tel.: 737 768 102).

Pacov
Sraz v sobotu 12. 5. v 8:00 u památníku A. Sovy v Pacově. Pozorování ptáků spojená s ukázkou odchytu a kroužkování ptáků, vědomostní soutěž. Vedou Jiří Vitovský a Josef Jahelka (tel.: 723 432 988).

Sobíňov (okr. Havl. Brod)
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:00 u terénní stanice ČSOP Chotěboř (Sobíňov - Hlína). Ukončení v 10:00. Vycházka do nivy řeky Doubravy a ukázka kroužkování. Připraveny hry pro děti. Akci pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Chotěboř a gymnáziem Chotěboř. Vede František Bárta (tel.: 602 225 749).

Telč
Sraz v sobotu 28. 4. v 7:30 u Záchranné stanice pro volně žijící živočichy Telč. Bude připravena ukázka kroužkování ptáků a soutěž pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Vysočina. Vede Hana Uhlíková, Tomáš Brinke (e-mail: uhlikovafld.czu.cz, tel.: 776 363 491).

Velká Bíteš
Sraz v sobotu 5. 5. v 8:00 v altánu přírodní učebny ZŠ Velká Bíteš (Sadová 579). Vede Ivo Hertl (email: hertlatlas.cz, tel.: 604 328 834).

Vepříkov (okr. Havlíčkův Brod)
Sraz v neděli 6. 5. v 7:45 na hrázi Jiříkovského rybníka u inf. tabule Ornitologické pozorovací stezky. Vycházka s pozorováním po trase stezky, prohlídka přírodních zajímavých lokalit v pronájmu ornitologického klubu. Budou se moci opékat špekáčky. Pořádá Ornitologický klub Vysočina. Vede Jaroslav Rychlý (tel.: 728 321 912).


Jižní MoravaBoršice u Blatnice
Sraz v pátek 4. 5. ve 13:00 před Základní školou. Vede Zbyšek Karafiát (tel.: 777 348 894, e-mail: karafiat.zseznam.cz).

Brno
Sraz v sobotu 28. 4. v 9:00 na Tomkově náměstí, trasa kolem řeky Svitavy směr Bílovice nad Svitavou. Vede Zbyšek Karafiát (tel.: 777 348 894, e-mail: karafiat.zseznam.cz).

Brno – Hády
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:15 na autobusové zastávce (autobusů č. 78, 45, 82) Velká Klajdovka. Trasa povede přes křoviny, stepi, lomy a lesy v oblasti brněnských Hádů. Navštívíme přírodní památky Velká Klajdovka a Kavky a poté i národní přírodní rezervaci Hádecká planinka a okolní lesy. Vycházka bude zaměřena na ptáky zmíněných biotopů, především na druhy křovin a okrajů lesa. Výlet bude zakončen opět u Velké Klajdovky. S sebou vhodnou obuv, oblečení do případného nečasu a samozřejmě dalekohled. Průvodci budou Oldřich a Jan Sychrovi (e-mail: dubovecseznam.cz , tel.: 603 901 754).

Dolní Němčí
Sraz v neděli 13. 5. v 9:00 u myslivecké chaty. Vycházka podél potoka Okluky, směr Hluk, předpokládaný konec 11:30. Vede Zbyšek Karafiát (tel.: 777 348 894, e-mail: karafiat.zseznam.cz).

Lednice
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:00 v Lednici na náměstí. Bude provedena kontrola sítí s ukázkou kroužkování a následně krátká procházka parkem kolem Růžového rybníku s poslechem hlasů ptáků. Následně v 8.00 hod bude opět na náměstí sraz, kde se připojí ostatní. Opět proběhne ukázka kroužkování a následně procházka parkem státního zámku Lednice, dále kolem Zámeckého rybníku k Minaretu s poslechem a pozorováním ptáků. Odtud lodí (kapacita 24 lidí) popřípadě autobusem k Janovu hradu. Zde proběhnou soutěže pro děti a občerstvení. Následně kolem 14 hodiny návrat do Lednice. Pořádá ČSO ve spolupráci s ZO ČSOP Lednice, vede Vilém Vyhnálek (tel.: 731 428 208) a Jarmil Goldman (tel.: 731 428 227).

Mutěnické rybníky (okr. Hodonín)
Sraz v sobotu 28. 4. v 8:00 před rybárnou U Petra (střed Mutěnických rybníků, asi 1km východním směrem od vlakového nádraží). Ukázka odchytu a kroužkování ptactva, povídání o místní přírodě, krátká vycházka se stativových dalekohledem kolem rybníků. Celá akce bude trvat maximálně do 12 hodin, v případě silnějšího deště se akce ruší. Vedou Ondřej Ryška (tel.: 774 041 907) a Roman Figura.

Milotice (okr. Hodonín)
Sraz v neděli 6. 5. nejpozději v 8:00 u sýpky (možnost parkování aut). Odtud podnikneme okružní vycházku nenáročným terénem v délce asi 5 km, předpokládané ukončení do 12:00 tamtéž. Exkurze do PR Písečný rybník. Soutěžní kvíz, ukázka ornitologických pomůcek a také odchytu a kroužkování ptáků. Vede Karel Šimeček (tel: 724 251 418 nebo e-mail: karel.simectiscali.cz).

Rousínov
Sraz v sobotu 5. 5. v 8:00 u kapličky sv. Floriána v Rousínově. Navštívíme Komorské stepní stráně a na programu je povídání o ptactvu, určování ptáků podle zpěvu a také dětské hry. Trasa je dlouhá cca 4-5 km. Vede Jiří Bartl (bartl.jseznam.cz) a Petr Procházka.

Šafov (okr. Znojmo)
Sraz v sobotu 12. 5. v 6:00 na louce u židovského hřbitova (nad Podvesným rybníkem). Pochůzka kolem rybníků u Šafova, asi 5 km nenáročným terénem, pozorování a určování ptáků, jejich hlasy. Pořádá ČSO ve spolupráci se správou Národního parku Podyjí. Vede Martin Valášek (e-mail: valaseknppodyji.cz, tel.: 737 112 251).


Střední MoravaHostýnské vrchy (okr. Kroměříž)
Sraz v neděli 6. 5. na Tesáku před hostincem Tesák v 8:10. Odjezd linkového autobusu z autobusového nádraží v Bystřici pod Hostýnem ve směru na Tesák je v 7:38 hod. Půjdeme po hřebeni přes Skalný na Hostýn, předpokládané ukončení akce na Hostýně je do 13 hodin. S sebou pevnou obuv, svačinu, pití a pláštěnku. Exkurze se koná za každého počasí. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, vede Martin Vymazal (tel.: 608 368 333. email MVymazalseznam.cz).

Hranice - Vítání ptačího zpěvu kolem Hranic na kole
Sraz cyklopozorovatelů v sobotu 28. 4. v 8:00 na parkovišti před hranickou Plovárnou. Vydáme se po cyklostezce kolem řeky Bečvy na Rybáře a po pravém břehu kolem vojenského cvičiště Valcha a letiště zpět. Ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. Účastníci mladší 15 let musí mít cyklistickou přilbu! Všem pak doporučujeme vhodné oblečení do přírody, dalekohled a dobrou náladu. V případě deště se akce koná bez kol na kratší trase! Předpokládané ukončení v poledne. Cykloexkurzi povedou Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, email: j.kolecekemail.cz) a Jiří Lehký (e-mail: stojivkruhuseznam.cz). Pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO.

Chomoutovské jezero
Sraz v sobotu 21. 4. v 7:30 na parkovišti před areálem jachetního klubu u značky „zákaz vjezdu“. Na místo je spojení autobusem z Olomouce (linky 20 nebo 764, zastávka Chomoutov – škola). Ze zastávky se jde pěšky Písečnou ulicí. Na místo srazu vede asfaltová silnice a cesta trvá zhruba 10 minut. Mimo poslechu a identifikace ptačích druhů na základě zpěvu je v plánu také prohlídka bývalé pískovny, která je významnou ornitologickou lokalitou. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Předpokládaný konec exkurze je kolem poledne, trasa bude dlouhá zhruba 5 kilometrů. K exkurzi se je možno připojit kdykoliv v jejím průběhu. Pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, exkurzi povede Jan Vidlař (e-mail: janvidlargmail.com , tel: 731 846 852).

Olomouc - Řepčín
Sraz sobotu 28. 4. v 6:00 u mostu přes Mlýnský potok v Olomouci-Řepčíně, na konci Martinovy ulice. Ukončení mezi 8:00 a 9:00 u koupaliště Poděbrady. Součástí akce bude ukázka odchytu a kroužkování. Pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO ve spolupráci s DDM Olomouc a 71/02 ČSOP Upolín a centrem Sluňákov.
Exkurzi vede Jaroslav Marx, Ondřej Belfín, Kateřina Ševčíková a Jan Vidlař (tel.: 737 418 816, email: pandaddmolomouc.cz).

Olomouc
Sraz v úterý 1. 5. v 8:00 na Žižkově náměstí před budovou Pedagogické fakulty. Procházka olomouckými parky spojená s ukázkou hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. S sebou dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení v dopoledních hodinách. Pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO ve spolupráci s centrem Sluňákov. Vede Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, email: j.kolecekemail.cz).

Olomouc - Noc slavíků
Sraz v neděli 29. 4. ve 21:30 u Divadla hudby. Krátká noční procházka (směr Řepčín) jarní přírodou za hlasy slavíků. Návrat MHD kolem 23 hodin. Pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO ve spolupráci s centrem Sluňákov. Vede Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, email: j.kolecekemail.cz).

Plumlov
Sraz v sobotu 5. 5. v 8:00 na autobusové zastávce na Tyršově náměstí v Plumlově. Doprava je možná autobusem s odjezdem z autobusového nádraží v Prostějově (nástupiště 10) 7:35, příjezd do Plumlova 7:57. Na vycházce se účastníci seznámí s hlasovými projevy běžně se vyskytujících ptáků a dovědí se o nich i mnoho zajímavého. Za příznivých podmínek proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků, v případě silného deště se akce ruší. Exkurzi povedeTomáš Najer (tel: 721 378 202, e-mail: tomas.najergmail.com)

Rožnov pod Radhoštěm
Sraz v neděli 29. 4. v 8:00 u Bučiského mostu pod Hradiskem. Dále po trase naučné stezky Hradisko na Vápenku a zpět do Rožnova kolem Bečvy. Ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. S sebou vhodné oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení v odpoledních hodinách. Exkurzi povedou Jaroslav Koleček (mobil: 605 552 978, e-mail: j.kolecekemail.cz).

Tovačov
Sraz v sobotu 5. 5. v 7:45 u sádek v Tovačově. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Budeme naslouchat zpěvu ptáků a přímo v terénu se seznámíme s hlasy nejběžnějších druhů. Uniknout si nenecháme ani pohled na přítomné vodní ptáky. Pořádá Moravský ornitologický spolek - středomoravská pobočka ČSO, exkurzi povede Adolf Goebel (tel.: 776 064 743, e-mail: goebelmos-cso.cz ).

Valašské Meziříčí
Sraz v úterý 1. 5. v 6:30 u vstupu do zámku Kinských. Ranní procházka sídlištěm Křižná, kolem Rožnovské Bečvy a v zámeckém parku Kinských spojená s poznáváním ptáků dle zpěvu, hlasu i zbarvení a závěrečným posezením v zámku Kinských. Předpokládané končení akce v 9:30. Pořádá Slezská ornitologická společnost (pobočka ČSO) ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko. Exkurzi vede RNDr. Karel Pavelka (e-mail: karel.pavelkacentrum.cz, pavelkavsetingmail.com, tel.: 737 129 019). Kdo má triedr nebo jiný dalekohled, vezměte jej s sebou. V případě silného vytrvalého deště se akce nekoná!

Vsetín
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:30 u vchodu do Panské zahrady od Žerotínovy ulice. Předpokládané ukončení akce v 9:30. Ranní vycházka v Panské zahradě, kolem Bečvy a v zámeckém parku, spojená s poznáváním ptáků dle zpěvu, hlasu i zbarvení. Závěrečné posezení ve vsetínském zámku. Pořádá Slezská ornitologická společnost – pobočka ČSO ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko. Exkurzi vede RNDr. Karel Pavelka (e-mail: karel.pavelkacentrum.cz, pavelkavsetingmail.com, tel.: 737 129 019). Kdo má triedr nebo jiný dalekohled, vezměte jej s sebou. V případě silného vytrvalého deště se akce nekoná!


Záhlinice
Sraz v sobotu 5. 5. v 8:30 v Záhlinicích u Hospůdky u Čápa. Projdeme se okolo Záhlinických rybníků, za dobrého počasí nahlédneme do tajů kroužkování ptáků. Ukončení akce okolo 13. hodiny. S sebou dobrou náladu a svačinu. Těšíme se na Vás. Akce je organizována ČSO společně s Českým svazem ochránců přírody VIA z Hulína. Exkurzi povede Pavel Šálek (tel.: 606 541 859, e-mail: pavelkalousseznam.cz seznam.cz).

Severní MoravaBohumín
Sraz v sobotu 5. 5. v 9:00 na parkovišti u Kališova jezera. Součástí vycházky kolem jezera a meandrů Odry, bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Na programu bude procházka podél meandrů řeky Odry s ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Měl by dorazit i sokolník s ukázkou dravců. Vede Hana Dumbrovská (email: h.dumbrovskaseznam.cz, tel.: 737 544 012).

Český Těšín
Sraz v neděli 6. 5. v 8:00 na mostě přes Ropičanku (před ústím do řeky Olzy). Vycházka mezi rybníčky a po březích Olzy a Ropičanky, povídání o ptácích, jejich pozorování a určování podle vzhledu i hlasu, za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Vedou Milan Bronclík (608 438 872, milan.broncliktiscali.cz) a Dan Křenek (776 322 719, dendrocoposseznam.cz).

Jeseník
Akce bude probíhat v pátek 11. 5. od 6:00 do 16:00 ve Smetanových sadech v Jeseníku.
Ranní poslech, ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se Správou CHKO Jeseníky, vede Petr Šaj (tel. 724 800 937).

Kopřivnice
Sraz v sobotu 5. 5. v 6:00 před budovou vlakového nádraží v Kopřivnici. Trasa vycházky: park u vlakového nádraží – zřícenina hradu Šostýn – kolem Pískovny - Janíkovo sedlo – Kopřivnice. Vycházka se uskuteční za každého počasí. Doporučuji: obuv do „mokrého“ terénu, termosku s teplým nápojem, dalekohled, fotoaparát, popř. klíče k určování ptáků. Vede Jan Košťál (mob.: 737 812 339, e-mail: j.k.kostalseznam.cz.)

Louky nad Olší (Karviná)
Sraz v sobotu 5. 5. v 8:00 u obchodu vedle kaple sv. Barbory. Vycházka k bývalým Louckým rybníkům, povídání o ptácích, jejich pozorování a určování podle vzhledu i hlasu, za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování. Vedou Dan Křenek (776 322 719, dendrocoposseznam.cz) a Milan Bronclík (608 438 872, milan.broncliktiscali.cz).

Nový Malín – Malínské meze (okr. Šumperk)
Akce bude probíhat v pondělí 14. 5. od 7:00 do 18:00 - ukázky odchytu a kroužkování ptáků, aktivity pro děti. Pořádá ČSO ve spolupráci s DDM Vila Doris (17. listopadu, Šumperk) a Správou CHKO Jeseníky. Kontaktní osoba: Petr Šaj (tel.: 724 800 937).

Polanka nad Odrou
Sraz v sobotu 5. 5. v 8:00 v 8:00 na železniční zastávce Polanka nad Odrou. Procházka kolem polaneckých rybníků s ukázkou kroužkování ptáků. Povede Mgr. Patrik Molitor (tel. 732 547 333, email: patrik.molitorseznam.cz).

Těškovice (okr. Opava)
Sraz ve čtvrtek 10. 5. v 8:30 před ZŠ. Kontrola budek a beseda s dětmi. Vede Sávo Novák a Ota Závalský.
20.03.2012
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791