Zde se nacházíte: Home > Ochrana ptáků > Volná křídla
Podkategorie:

Článek: Seminář policie a ČIŽP o trávení

Zhruba 50 kriminalistů a inpektorů životního prostředí absolvovalo tento týden dvoudenní školení zaměřené na vyšetřování nelegálního trávení ve volné přírodě.

Školení, které bylo první společnou akcí ČIŽP a Policie ČR na toto téma, připravila Česká inspekce životního prostředí. Mezi odbornými lektory byli i ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek a Mario Kern, slovenský amatérský ornitolog a policista, který vede již téměř deset let speciální útvar zaměřený na environmentální kriminalitu na Policejním prezídiu Slovenské republiky. První den byl věnován souhrnným informacím a teorii, zatímco náplní druhého dne byl terénní nácvik vyšetřování na třech modelových stanovištích. Během školení si účastníci vzájemně vyjasnili možnosti a přístupy obou institucí a navázali i osobní kontakty.

Věřme, že se ledy nespolupráce podařilo po mnoha letech definitivně prolomit a že hlavní užitek z toho budou mít ptáci a další živočichové, kteří se stávají oběťmi travičů. Nyní nezbývá než doufat, že započatá spolupráce přinese plody co nejdříve. Nezbytná je ale i spolupráce veřejnosti, hlavně ornitologů. Doposud se řada zjištěných případů k policii vůbec nedostane a vyšetřování ani nezačne. Apeluji proto na všechny, kdo se s podezřelým úhanem ptáků či savců v přírodě setkají, aby dodržovali správný postup:

  1. S ničím nemanipulovat, nešlapat kolem, nepoškodit stopy.
  2. Přivolat Policii (číslo 158) nebo ČIŽP (kontakty).
  3. Informovat ČSO (773 380 285, volnakridlabirdlife.cz).

Podrobný postup a další informace najdete na www.karbofuran.cz.

Zdeněk Vermouzek
23.09.2011
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791