Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Vítání ptačího zpěvu
Podkategorie:

Článek: Ohlédnutí za Vítáním ptačího zpěvu 2010

Většina akcí v rámci letošního Vítání ptačího zpěvu je už za námi a jistě jste všichni zvědaví, co kde viděli zajímavého jak to vlastně dopadlo. Pojďme se tedy podívat na vybrané výsledky a fotky, které nám organizátoři akcí zaslali.“Tak vyrážíme….“…
Vítání 2010 v Chebu, foto Aleš Jelínek.


Letos jsme opět překonali rekord v počtu pořádaných vycházek a do jarní přírody tak mohli v podobě „klasického Vítání“ zájemci vyrazit už na 96 místech republiky, i když v případě Vítání ptačího zpěvu kolem Hranic na kole se o „klasickém Vítání“ asi moc mluvit nedá. Kromě toho byly v rámci Vítání uspořádány 2 přednášky a 2 noci slavíků, celkem tedy podtrženo a sečteno 100 akcí. Doufáme, že příští rok se nám podaří konečně překonat tu nádherně kulatou stovku klasických vycházek.Počasí organizátorům o prvním květnovém víkendu sice příliš nepřálo, ale na mnoha místech byli dobře připraveni a nenechali si deštěm Vítání pokazit.
Ranní setkání účastníků Vítání v Hradci Králové, foto Libor Praus.


Na mnoha místech si museli účastníci opět pořádně přivstat, v Dolní Čermné a Havlíčkově Brodě začínali totiž už ve 4 hodiny ráno (i přes tuto vskutku brzkou ranní hodinu se v Havlíčkově Brodě sešlo 90 účastníků), ranní ptáčata byla i v Křemešníku u Pelhřimova či v v Praze v oboře Hvězda, kde začínali okolo 5 hodiny. Na Mělnicku mohli účastníci tak jako každý rok i přespat a poslouchat tak z tepla spacáků jednak večerní, jednak první ranní zpěváky. Za časné vstávání byli ale účastníci odměněni jak krásným ptačím koncertem, mohli tak na vlastní uši slyšet, kdy který druh začíná zpívat, tak jedinečnou atmosférou jarní přírody probouzející se s východem slunce do nového dne.V Tachově při Vítání počasí účastníkům i pořadatelům přálo.
Účastníci Vítání 2010 v Roudnici nad Labem poslouchají odborný výklad.
“ Tak už je vidíte?…..“V rámci vycházek Vítání bylo rozhodně co pozorovat. V Dívčicích mohli účastníci vidět či slyšet 77 druhů ptáků, včetně 3 břehoušů černoocasých, 48 jespáků bojovných a kulíka písečného. U Vavřineckého rybníka se nechali vidět rybáci černí a rybák bělokřídlý či orel mořský, který předvedl napodruhé úspěšný lov a odnesl si menšího kapříka. Ornitologickými „špeky“ se to jen hemžilo v Tovačově, kde byli pozorováni oba druhy našich luňáků, kameňáček pestrý, koliha malá, racek malý, rybák velkozobý a černý. Zajímavé druhy mohli vidět ale i návštěvníci těch méně „profláknutých“ lokalit. Třeba v Bohumíně byl pozorován hýl rudý, žluva hajní nebo morčák velký, v Pěkné u Prachatic moták pilich a bekasina otavní, v Chebu 2 dospělí orli mořští a v Bohdanči zase orlovec říční.V Tovačově pozorovali rybáka a podařilo se ho i vyfotit, foto Marek Ambrož.U rybníka Vražda u Dlouhé Lhoty obdivovali návštěvníci Vítání volavky popelavé, unikátně hnízdící v rákosí (více o Vítání v Matrovicích zde). Kolonii volavek a krmení jejich mláďat obdivovali i v Kladně. V České Lípě zase našli ornitologové hnízdo moudivláčka lužního.“Budko, budko, kdo v tobě přebývá?...“
“Tady jsem něco zajímavého viděl...“
Vítání 2010 v Neveklově, foto Václav Douša.
Na mnoha Vítáních se účastníkům povinně ukázala nebo alespoň ozvala kukačka obecná, pták roku 2010. Takto krásně se jí podařilo vyfotit v Praze - Milíčovském lese, foto Aleš Bělina.


Na mnoha místech není Vítání ptačího zpěvu jen vycházka do přírody spojená s pozorováním a posloucháním hlasů ptáků, ale je doplněná o další doprovodné aktivity. Tradiční a oblíbené jsou mezi návštěvníky ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Ve Vrchlabí si tak mohli účastníci prohlédnout zblízka třeba drozdy cvrčaly, ve Spáleném Poříčí skorce vodního, u rybníka Zrcadlo se podařilo odchytit 2 slavíky modráčky (více informací z Vítání v Rožďalovicích naleznete zde), v Bohdanči návštěvníci obdivovali silné zobáky párku dlasků, v Měšicích mohli kroužkovatelé názorně předvést úskalí determinace budníčků v ruce, chytili se pro názorné porovnání ten větší i menší. V Čekanicích u Blatné se mohli zájemci naučit rozeznávat rákosníky, protože se chytil rákosník obecný, zpěvný i proužkovaný. Řadu rákosníků by jistě krásně doplnil ještě rákosník ostřicový, který k velké radosti kroužkovatelů uvízl v síti ve Dvoře Králové (více se dozvíte zde). U Chomutovského jezera se chytil moudivláček lužní a krásně se předvedl i odchycený krutihlav (proč se krutihlav jmenuje krutihlav pochopíte z následujícího videa).Ukázka kroužkování má vždy mezi návštěvníky velký ohlas.
Na nezájem si nemohli stěžovat ani u Vavřineckého rybníku, foto Miloš Truhlář.
U Chomutovského jezera se krásně předvedl krutihlav, foto Jan Vidlař.
Poznáte je?


Mnozí organizátoři doplnili svá Vítání i zajímavými přednáškami s promítáním filmů, diapozitivů či posloucháním ptačích hlasů. Jinde při příležitosti Vítání vypustili zpět do přírody vyléčené pacienty ze záchranných stanic pro handicapované živočichy, např. na akci v Rožďalovicích vypoustili pracovníci stanice z Pátku u Poděbrad poštolku, káni rousnou a jestřába. V Tovačově se mohli zájemci blíže seznámit s metodou fotografování pomocí digiscopingu. Na mnohých místech nešlo ale jen o ptáky, třeba v Rožnově pod Radhoštěm byl součástí akce rovněž tradiční odchyt obojživelníků a dalších vodních živočichů, v Praze – Satalicích kromě ptáků určovali s pomocí odborníka Jiřího Sádla i kolem rostoucí flóru, ve Vraném našli při vycházce hned několik mloků skvrnitých, v Rakovníku si mohli lidé zblízka prohlédnout i vzácného nočního motýla martináče hrušňového.Ne všude byli předmětem zájmu při Vítání pouze ptáci….
Ve Vraném při vycházce našli hned několik takovýchto krasavců, foto Patrik Sláma.
V Plzni bylo Vítání spojeno s prohlídkou záchranné stanice pro handicapované živočichy.


Někteří pořadatelé Vítání si připravili pro návštěvníky (hlavně ty mladší) různé soutěže a kvízy. V Dačicích a Telči připravili přiřazování siluet ptáků k jejich obrázkům, ve Vrchlabí se při hře zabývali tvary ptačích zobáků a v Praze- Satalicích zase krmili kukačku (fotoreportáž o Vítání v Satalicích naleznete zde, reportáž o Vítání ve Vrchlabí zase zde).V Telči si děti při znalostním kvízu lámaly hlavy nad siluetami ptáků, foto Hana Uhlíková.
Materiály od ČSO zaujaly i děti v Bystřici pod Hostýnem.
V Tovačově měli účastníci možnost seznámit se s možnostmi digiscoping, foto Adolf Goebel.


Snad si každý účastník odnesl z Vítání nejen hezká a zajímavá pozorování a zážitky, ale i trochu nových vědomostí o tom, jakým způsobem lze ptačím druhům a přírodě vůbec pomoci.

Závěrem musíme poděkovat všem dobrovolným organizátorům jednotlivých akcí, bez jejichž času, nadšení a znalostí a by se Vítání nemohlo konat: Tak tedy mnohokrát děkujeme a těšíme se zase za rok.Připevňování plastiky s poděkováním na obsazený „čapí“ sloup na hrázi Matrovického rybníka.
…z Vítání v Krásné Lípě….
…z Vítání v Rousínově …..
Ukázka kroužkování při Vítání v Telči, foto Hana Uhlíková.
...z Vítání ve Frýdlantu, foto Jiří Hrouzek.
...z Vítání Rožnově pod Radhoštěm, foto Michal Šulgan.


Zuzana Pangrácová
17.05.2010
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791