Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Vítání ptačího zpěvu
Podkategorie:

Článek: Z Vítání ptačího zpěvu 2009

Většina akcí v rámci letošního Vítání ptačího zpěvu je už za námi a jistě jste všichni zvědaví, co kde viděli zajímavého jak to vlastně dopadlo. Pojďme se tedy podívat na vybrané výsledky a vybrané fotky, které nám organizátoři některých akcí zaslali.“Že by prvomájový průvod? Ale proč mají ty dalekohledy?“…Vítání 2009 v Opavě.

Letos jsme opět překonali rekord v počtu pořádaných vycházek a do jarní přírody tak mohli zájemci vyrazit už na 85 místech republiky. Nejvíce akcí uspořádali Severomoraváci a Středočeši.


Ranní setkání účastníků Vítání u Opatovských rybníků.

Na mnoha místech si museli účastníci pořádně přivstat, v Dolní Čermné začínali totiž už ve 4 hodiny ráno (i tak ale přišlo 48 zájemců), ranní ptáčata byla i v Křemešníku u Pelhřimova, v Nové Bystřici, Velkých Hamrech či v Praze v oboře Hvězda, kde začínali okolo 5 hodiny. Na Mělnicku mohli účastníci i přespat a poslouchat tak z tepla spacáků jednak večerní, jednak první ranní zpěváky. Moc dlouho si ale nepoleželi, protože vlastní vycházka začínala ve 4:30. Za časné vstávání byli ale účastníci odměněni jak krásným ptačím koncertem, mohli tak na vlastní uši slyšet, kdy který druh začíná zpívat, tak jedinečnou atmosférou jarní přírody probouzející se s východem slunce do nového dne.


Přivstat si mnohde stálo za to. Zvláště když vám pak za odměnu nad hlavou zakroužili jeřábi popelaví tak jako v Rožďalovicích.Účastníci Vítání 2009 v Boru u Tachova poslouchají odborný výklad.“ Támhle letí !…..“Ne všude byli předmětem zájmu při Vítání pouze ptáci…

V rámci vycházek Vítání bylo rozhodně co pozorovat. U Vavřineckého rybníka mohli účastníci vidět či slyšet 72 druhů ptáků, včetně racka malého, lindušky rudokrké či potápky černokrké. Na Opatovských rybnících napočítali 60 druhů, včetně orla mořského a rybáka černého. V Starém Městě u Karviné se zase nechali vidět rybáci obecní a bahenní a racek černohlavý a podařilo se dokonce nalézt hnízdo morčáka velkého v přirozené dutině. Rodinku morčáků velkých s 10 mladými viděli účastníci Vítání v Českém Těšíně.


Rodinka morčáků velkých, kterou pozorovali účastníci Vítání v Českém Těšíně.“Už ten párek potápek černokrkých všichni vidíte?“.

V Blatné zase pozorovali na hnízdě čápy bílé, místní otužilce, kteří tam i zimovali a měli už asi v hnízdě mladé. V Havraníkách pozorovali dudky chocholaté, krutihlavy obecné a pěnice vlašské, v Rakovníku si poslechli nádherný zpěv skřivana lesního a viděli lindušku lesní, moudivláčky lužní a jejich zajímavá hnízda mohli pozorovat návštěvníci Vítání v Opavě a České Lípě. Jeřábi popelaví zakroužili nad hlavami ornitologů u Rožďalovických rybníků. Zážitkem pro účastníky bylo jistě pozorování stohlavého hejna exoticky vyhlížejících brkoslavů severních v Praze – Hodkovičkách. V Rousínově spojili Vítání s kontrolami budek a zájemci tak mohli vidět mláďata puštíků obecných.


“Budko, budko, kdo v tobě přebývá?...“Kosice na hnízdě, Plané Loučky u Olomouce.

Na mnoha místech není Vítání ptačího zpěvu jen vycházka do přírody spojená s pozorováním a posloucháním hlasů ptáků, ale je doplněná o další doprovodné aktivity. Tradiční a oblíbené jsou mezi návštěvníky ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Ve Vrchlabí si tak mohli účastnící prohlédnout zblízka celkem 17 různých druhů ptáků, v Karviné – Starém Městě se podařilo odchytit káni lesní a 3 racky chcechtavé, v Krásné Lípě kroužkovali lindušku luční, v Milevsku mohli obdivovat krásné vybarvení ledňáčka říčního a hýla obecného, v Duchově se krásně předvedl krutihlav obecný a v České Lípě se mohli zájemci naučit rozeznávat pěnice, protože se chytila pěnice černohlavá, slavíková, hnědokřídlá i pokřovní, jen ta vlašská k úplnosti jaksi chyběla. Velkou radost udělala všem zúčastněným bekasina otavní, kterou se podařilo chytit u Rožďalovických rybníků.


Ukázka kroužkování má vždy mezi návštěvníky velký ohlas.Na nezájem si nemohli stěžovat ani v Rožnově pod Radhoštěm.Rozradostnění kroužkovatelé u Rožďalovických rybníků se svým úlovkem, bekasinou otavní.…a ona krasavice zblízka….

Mnozí organizátoři doplnili svá Vítání i zajímavými přednáškami s promítáním filmů, diapozitivů či posloucháním ptačích hlasů. V Prachaticích bylo Vítání spojeno s vernisáží výstavy fotografií Pavla Bače “Ptáci na krmítku”. Jinde při příležitosti Vítání vypustili zpět do přírody vyléčené pacienty ze záchranných stanic pro handicapované živočichy, např. na akci v Rožďalovicích vypoustili pracovníci stanice z Pátku u Poděbrad poštolku, káni a kalouse ušatého, na svobodu se vrátili i někteří pacienti ze stanice Pavlov na Vítání v Havlíčkově Brodu.


Přednáška pro děti v rámci Vítání v Prachaticích.

Někteří pořadatelé Vítání si připravili pro návštěvníky (hlavně ty mladší) různé soutěže a kvízy. V Toužíně a Telči připravili poznávačku peří, u Opatovských rybníků na Svitavsku zase děti vyplňovaly kvíz o ceny “Co víš o ptačím zpěvu a hlasech“.

Vítání se konalo i na místě připravovaného ornitologickém parku ČSO Josefovské louky, kde proběhla prezentace dalekohledů firmy Swaroski.


Prezentace optiky firmy Swarovski na Josefovských loukách. To se to koukalo…..

Snad si každý účastník odnesl z Vítání nejen hezká a zajímavá pozorování a zážitky, ale i trochu nových vědomostí o tom, jakým způsobem lze ptačím druhům a přírodě vůbec pomoci.

Závěrem musíme poděkovat všem dobrovolným organizátorům jednotlivých akcí, bez jejichž času, nadšení a znalostí a by se Vítání nemohlo konat: Tak tedy mnohokrát děkujeme a těšíme se zase za rok.


…z Vítání v Hradci Králové….…z Vítání na Konopišti….A závěrečné skupinové foto nakonec…..


Zuzana Pangrácová
19.05.2009
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791