Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Vítání ptačího zpěvu
Podkategorie:

Článek: Navštivte Vítání ptačího zpěvu 2009!

Jaro je tady, tažní ptáci přilétají a s nimi opět další ročník Vítání ptačího zpěvu! Zveme všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili první ptačí hlasy. Akce se konají od 18.4 do 23.5 po celé republice, a tak si každý může najít akci, kterou bude chtít navštívit.

Tradice Vítání ptačího zpěvu (Dawn Chorus Day) vznikla v roce 1983 v Birminghamu, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Česká společnost ornitologická se k této mezinárodní akci připojuje již od roku 1992. Jde o jakési symbolické vítání, kdy ještě před rozedněním se v mnoha zemích světa scházejí milovníci ptactva, aby se zaposlouchali do zvuků probouzející se přírody.


Vítání ptačího zpěvu v Rožnově. Foto J. Pospíšková


Ale nejde jen o vycházky. Organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami, odchytem a kroužkováním ptáků, návštěvami záchranných stanic živočichů, hrami a soutěžemi pro děti apod. Nebo pojmou akci jako dvoudenní tábor, kde přespí pod stanem nebo pod širým nebem. Probudit se ráno uprostřed ptačího koncertu, ležet ve spacáku a poslouchat výklad vedoucího ornitologa, to je zážitek, který se hned tak nezapomene.Častou součástí Vítání je také piknik. Zde platí pravidlo, že jeho součástí nemají být vejce.

V počátcích organizování Vítání ptačího zpěvu byl zájem veřejnosti velice malý. Jen díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program, je dnes tato akce velice oblíbená a je ještě populárnější než podzimní Světový či Evropský festival ptactva.

Je také potěšitelné, že se do pořádání Vítání zapojují nejen pobočky ČSO, ale i správy národních parků a CHKO, organizace ČSOP, skauti, městské úřady, střediska ekologické výchovy, domy dětí a mládeže, občanská sdružení a další.

Věříme, že se i letošní ročník vydaří ke spokojenosti jak organizátorů, tak účastníků. Přejeme příznivé počasí a bohaté ornitologické zážitky.

Praha

1. Praha - Hodkovičky
Sraz v sobotu 25.4 v 6:30 před hotelem Michael (Pod Lysinami 1 - viz mapa) - spojení busem 121 na zastávku Na Lysinách a cca 300 m pěšky. Vycházka pestrým, přírodě blízkým lesem s prvky pralesa. Povídání o ptácích, o lese, určování ptáků podle hlasu. Dalekohled a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: tomas.telenskygmail.com) a Alena Rulfová.

2. Praha - obora Hvězda
Sraz v neděli 3.5. v 5:00 před letohrádkem Hvězda. Po úvodním určování ptáků podle zpěvu před letohrádkem přejdeme k procházce oborou (asi v 6:00). Tam proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Po skončení akce, cca v 8:00 přejdeme k Břevnovskému klášteru poslechnout si slavíky. Spojení MHD: Ze stanice Karlovo náměstí bus 510 ve 4:34 do stanice Petřiny. Noční tramvaj 57 jede ze stanice Národní ve 4:31 do stanice Vypich. Vede Jan Řezníček (tel.: 604 186 134).

3. Praha - Jinonice
Sraz v neděli 26.4. v 7:00 před Waldorfskou školou v Butovické ulici. Program: pozorování a poznávání ptáků, ukázka kroužkování, soutěž pro děti. Pořádají Martin Kupka a Jindra Sedláček. Kontaktní telefon 724 838 658 (večer).

4. Praha - Klánovice
Sraz v pátek 1.5. v 7:15 na nádraží ČD v Klánovicích. Projdeme se lesními skupinami různého typu, kolem vodní lesní tůně až k rybníkům pod Počernicemi, dále volnou krajinou k nátoku Počernického rybníka. O jednotlivých pozorovaných ptačích druzích se dozvíte mnoho zajímavého. Dalekohled s sebou! Pořádá ČSO ve spolupráci se SEV Toulcův dvůr, vede Karel Kerouš.

5. Praha - Milíčovský les
Sraz v pátek 1.5. v 6:30 na stanici metra Háje nahoře u sochy kosmonautů. Vycházka otevřenou krajinou, zejména však lesem a kolem rybníků. Povídání o ptácích, určování ptáků podle hlasu. Dalekohled a určovací příručku s sebou. Vedou Tomáš Telenský (e-mail: tomas.telenskygmail.com) a Alena Rulfová.

6. Praha - Satalice
Sraz v sobotu 25.4. v 8:00 u satalické kapličky (stanice autobusové linky 186 Satalická obora). Vycházka do CHÚ Bažantnice a Vinořský park. Za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vedou Vlaďka a Jirka Sládečkovi (e-mail: sladecekpsp.cz, tel.: 724 006 885).

Střední Čechy

7. Buda (okr. Mladá Boleslav)
Sraz v sobotu 2.5. u rybníku Pátek u obce Buda (okr MB). Sraz v 7:00 na hrázi rybníka; v zastávce ČD vyčkáme na příjezd vlaku a po trase cca 3 km dorazíme k rybníkům u Koprníku (zastávka ČD Kněžmost či Lítkovice). Mediálním partnerem je rádio Jizera, které akci zařadilo do cyklu Boty toulavý a v cíli chystá malé občerstvení. Tradičně ukázka odchytu a kroužkování slavíků; seznámení s úlohou zbytků mokřadů v kulturní krajině. Vede: Pavel Kverek. Vypomáhají: Tomáš Kverek a Kryštof Chmel. Kontakt: e-mail: pkverekvolny.cz; tel.: 723 009 527.

8. Cvrčovice
Sraz v sobotu 16.5. v 8:45 u kostelíku ve Cvrčovicích – obec Podolanka (odbočit v Podolance z hlavní silnice na Brandýs n. L. při jízdě z Prahy doleva a stále se držet této odbočky, která vás dovede do Cvrčovic nebo vystoupit z busu č. 375 na zastávce Dřevčice – zast. Jenštejn). Čeká vás vycházka v zapomenutém údolí Vinořského potoka spojená za příznivého počasí s ukázkami odchytu a kroužkování ptáků. Vedou Vít Štancl a Rastislav Švec (tel.: 606 147 227).

9. Hostivické rybníky
Sraz v sobotu 23.5.2009 v 7:00 na konci hráze Litovického rybníka (směrem od Litovické ulice). Ornitologická vycházka kolem rybníků v Přírodní památce Hostivické rybníky. Součástí vycházky bude pozorování, poslouchání a určování ptactva doplněné povídáním o ochraně a historii navštíveného území. Vede Ota Vorel (tel.: 606 621 661) a Jiří Kučera. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Hostivice.

10. Kladno
Sraz v sobotu 2.5. v 8:00 před budovou Gymnasia Kladno (nám. E. Beneše). Vycházka zaměřená na ptáky v městské zástavbě a parcích. Pořádá ČSO ve spolupráci s Občanským sdružením PRO KLADNO. Vedou Jindra a Jan Mourkovi (e-mail: jan_mourekyahoo.co.uk).

11. Kladno
Sraz v neděli 3.5. v 7:00 na konečné zastávce autobusové linky č. 6 U Energie. V průběhu akce proběhne malá soutěž o ceny. Vede Petr Starý a Stanislav Lepič (tel.: 602 336 0147).

12. Konopiště
Sraz v neděli 3.5. v 6:30 na hrázi Konopišťského rybníka. Procházka zámeckým parkem spojená s pozorováním ptáků a určováním podle zpěvu, ukázka odchytu a kroužkování. Dalekohled s sebou. Předpokládaný konec akce mezi 8:30 a 9:00. Ve spolupráci s ČSO pořádá Muzeum Podblanicka a Správa CHKO Blaník. Vedou Pavel Procházka a Jiří Pokorný. Kontakt: Ivana Křížová, tel.: 317 852 654,e-mail: blaniknature.cz.

13. Loděnice u Berouna
Sraz v neděli 26.4. v 7:00 před OÚ. Program: pozorování ptáků, poznávání podle zpěvu. Vede Jiří Novák (tel.: 608 969 543, e-mail: oozmze.cz).

14. Mělnicko
Vítání proběhne tradičně na levém břehu Vltavy cca 1,5 km nad soutokem s Labem ve dnech 2. až 3.5. Akce je dvoudenní s nočním poslechem a nocováním na místě ve vlastních stanech a spacácích. Začátek v sobotu po 16:00, ukončení v neděli kolem poledne. Vlastní Vítání začne v neděli ve 4:30 na protipovodňové hrázi u Vltavy. Kontakt: Petr Lumpe (tel.: 728 158 417).

15. Měšice
Sraz v neděli 26.4. v 8:30 u nádraží ČD Měšice u Prahy (příjezd vlaku od Prahy je v 8:22). Vycházku podle soustavy měšických a mratínských rybníků. Za příznivého počasí ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Martin Sládeček (tel.: 737 569 818).

16. Rakovník
Sraz v sobotu 2.5. v 6:30 na parkovišti u kasáren v Rakovníku. Určování příměstských i lesních ptačích druhů, ukázka odchytu a kroužkování, reprodukce hlasů našich sov, kontrola ptačích budek, problematika ochrany ptáků ve městě, ale i na území bývalých vojenských cvičišť. Dopoledne se přemístíme na mokřad u Tyršova koupaliště, pozorování vodních druhů ptáků. Pořádá Rakovnický ornitologický spolek Fénix, kontakt: M.Tichai, R.Remar, (e-mail: r.o.s.osseznam.cz).

17. Rožďalovické rybníky
Sraz účastníků v pátek 1.5. v 7:00 na severním konci hráze rybníka Zrcadlo (po předchozí domluvě je možné dopravit účastníky, kteří se dostanou do Kopidlna nebo Rožďalovic). Procházka okolo rybníka, ukázka odchytu a kroužkování drobných pěvců, vypouštění ptáků ze záchranné stanice zpět do volné přírody. Vede Vladimír Šoltys (tel.: 602 555 102, e-mail: jicinvetseznam.cz).

18. Vavřinecký rybník (okr. Kutná Hora)
Sraz v sobotu 2.5. v 7:30 na parkovišti před hřbitovem v obci Vavřinec. Vycházka po jižním břehu Vavřineckého rybníka, spojená s pozorováním a určováním ptactva. Za příznivých podmínek ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Jan Křivský (tel.: 732 560 647, e-mail: jan.krivskycentrum.cz).

19. Žehuňský rybník
Sraz v neděli 3.5. mezi 6:00 a 7:00 na "ornitologickém tábořišti". Po dohodě s organizátory je možný příjezd již 2.5. večer a přespání pod širákem či ve vlastním stanu za hlasitého chorálu rákosníků, cvrčilek, slavíků a dalších druhů ptáků. "Ornitologické tábořiště" se nachází na louce u železniční trati při severním břehu rybníka (od hráze rybníka ca 700 m. po silnici směr Dlouhopolsko, Městec Králové, před železničním přejezdem odbočit vpravo a po polní cestě ca 1 km, od železniční zastávky Choťovice necelé 2 km po polní cestě směrem k hrázi). Polní cesta je místy rozbahněná, ale při opatrné jízdě sjízdná. Ukázka kroužkování ptáků, seznámení s historií a současností Ptačí oblasti Žehuňský rybník - Obora Kněžičky, ukázka ptačích hlasů, krátká procházka do okolí spojená s pozorováním ptáků a posloucháním hlasů ptáků. Organizuje patronátní skupina ČSO pro Ptačí oblast Žehuňský rybník - Obora Kněžičky. Kontakt: Lubor Urbánek (e-mail: ddmlitomysl.cz, tel.: 604 824 652), Miroslav Jelínek (e-mail: mir.jelinekemail.cz, tel.: 603 554 706).

Západní Čechy

20. Bor u Tachova
Sraz v neděli 3.5. v 7:00 před bránou borského zámku. Trasa vycházky bude probíhat od borského zámku přes zámecký park až k rybníku Tážný. V průběhu vycházky proběhne přednáška na aktuální téma. Akce proběhne pod vedením Karla Machače. V případě velmi nepříznivého počasí proběhne vycházka v náhradním termínu v sobotu 10.5. Případné změny termínu je možné si ověřit na tel.: 721 962 801 nebo na Městské úřadu v Boru u p. Krasanovské. Vede Karel Machač.

21. Dobřany
Sraz v sobotu 9.5. 6:30 na parkovišti před nádražím v Dobřanech, nebo je možno se připojit v 7:00 před vodárnou Dobřany. Trasa vycházky povede po pravém břehu Radbuzy pod vedením ornitologa a bude spojena s určováním ptáků podle hlasových projevů. Na závěr vycházky pro Vás plzeňští ornitologové připraví v slepém rameni řeky v rozsáhlé rákosině ukázku odchytu a kroužkování volně žijícího ptactva s odborným výkladem. S sebou si nezapomeňte dalekohled, pevnou obuv, svačinu a dobrou náladu! Pozn.: Vycházková trasa není absolvovatelná pro dětské kočárky. Případné dotazy na tel. 723 939 952. Pořádá Západočeská pobočka ČSO ve spolupráci s MŠ a ZŠ Dobřany. Vede Karel Lang a Miloš Paisker.

22. Domažlice
Sraz v neděli 3.5. v 5:30 před bustou Petra Hany v městském parku u bývalé nemocnice. Doporučujeme teplé oblečení a obuv, akce se pořádá za každého počasí,dalekohledy s sebou. Součástí akce bude též podání informací o bionomii skorce vodního, který je Ptákem roku 2009. Vede Jiří Sladký (tel.: 728 496 065, e-mail: jiri.sladkynature.cz).

23. Holýšov
Sraz v neděli 3.5. v 6:00 před radnicí v Holýšově. Na programu je krátká ranní procházka podél řeky Radbuzy a poté starou polní cestou k bývalým kasárnám. Akce se koná za každého počasí. Vede Libor Schröpfer, Holýšovský ornitologický klub (tel.: 732 370 036).

24. Cheb
Sraz v pátek 1.5. v 6:00 u dřevěného mostu přes Ohři pod Chebským hradem. Vedou Dětmar Jäger (tel.: 736 712 250) a Aleš Jelínek (tel.: 604 925 022).

25. Chodov (okr. Karlovy Vary)
Sraz v neděli 3.5. v 6:00 na hrázi rybníka Bahňák. Terénní vycházka spojená s určováním ptačích druhů dle hlasového projevu. Vede Miroslava Horáková (tel.: 737 720 060).

26. Kladruby u Stříbra
Sraz v sobotu 23.5. od 7:00 v areálu kláštera Kladruby. Ornitologická vycházka po parku zaměřená na poznávání ptáků podle jejich zpěvu, ukázka odchytu a kroužkování, povídání o ptačím životě, soutěže pro děti. Vedou Pavel Řepa (SCHKO Slavkovský les), Petra Cehláriková (SCHKO Český les), Milena Prokopová (SCHKO Český les). Dalekohled vítán. Info: Barbora Nováková, ZO ČSOP Kladská, tel.: 773 643 776, e-mail: csopslavkovskyles.cz.

27. Lužany u Přeštic
Sraz v sobotu 2.5. v 9:00. Součástí akce jsou již tradiční ukázky odchytu a kroužkování volně žijících ptáků, prezentace činnosti Nepomuckého ornitologického spolku na poli ochrany přírody, malá výstavka (hnízda, peří, stopy ptáků...). Pořádá Nepomucký ornitologický spolek, vede Václav Kovář (tel.: 777 900 519).

28. Mariánské Lázně
Sraz v pátek 8.5. v 7:00 u Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních. Ornitologická vycházka po parku zaměřená na poznávání ptáků podle jejich zpěvu, ukázka odchytu a kroužkování, povídání o ptačím životě. Dalekohled vítán. Vedou Pavel Řepa (SCHKO Slavkovský les), Petra Cehláriková (SCHKO Český les). Více info: Barbora Nováková, ZO ČSOP Kladská, tel.: 773 643 776, e-mail: csopslavkovskyles.cz.

29. Plzeň
Sraz účastníků v sobotu 16.5. v 5:30 na konečné tramvaje č. 4 - Košutka, odkud půjde po kaskádě Boleveckých rybníků na Bílou Horu a přes lávku u kostela sv. Jiří až do Záchranné stanice živočichů v Doubravce. Součástí je ukázku odchytu a kroužkování volně žijícího ptactva s odborným výkladem. Tuto ukázku odchytu a kroužkování lze navštívit i samostatně a to v době od 9:00 do 11:00. Zakončení celé akce bude v areálu Záchranné stanice živočichů, kde si budete moci prohlédnout expozici lebek, vajec, vývržků, kroužků, hnízd, budek, krmítek a také živé (právě se léčící)pacienty. Pro všechny účastníky vycházky nebude chybět ani menší občerstvení v podobě opékání špekáčků. S sebou si nezapomeňte dalekohled, pevnou obuv a dobrou náladu! Pozn.: Při dobré vůli a kapce snahy je trasa absolvovatelná i s dětským kočárkem. Pořádá Západočeská pobočka ČSO ve spolupráci s DES OP v Plzni. U této příležitosti se bude zároveň konat i Den otevřených dveří na Záchranné stanici živočichů (9:00 - 17:00, Zábělská ul. 75 v Plzni – Doubravce). Případné dotazy na tel.: 777 145 960. Vede Karel Lang a Miloš Paisker.

30. Spálené Poříčí
Sraz v neděli 3.5. v 8:00. Ranní vycházka provede všechny zájemce o přírodu a ptactvo zejména několika zajímavými biotopy ze Spáleného Poříčí podél luk a potoka směrem k rybníku Na Hvížďalce. Budeme-li mít štěstí, spatříte na vlastní oči i našeho nejkrásnějšího ptáka - ledňáčka říčního. Součástí akce jsou již tradiční ukázky odchytu a kroužkování volně žijících ptáků, prezentace činnosti Nepomuckého ornitologického spolku na poli ochrany přírody, malá výstavka (hnízda, peří, stopy ptáků...). Pořádá Nepomucký ornitologický spolek, vede Václav Kovář (tel.: 777 900 519).

Jižní Čechy

31. Blatná
Sraz v neděli 3.5. v 8:00 u Střední odborné školy v Blatné (V Jezárkách). Po nahlédnutí do hnízda poštolek pomocí webové kamery vycházka blatenským zámeckým parkem a kolem hnízda čápů na lihovaru k rybníku Velký Mačkovský. Kromě pozorování ptáků a poslechu hlasů naživo i z nahrávek také ukázka kroužkování, soutěž v poznávání ptáků o ceny. Vhodný je dalekohled a obuv odolávající mírnému vlhku. Ve spolupráci s ČSO pořádá ZO ČSOP 20/04 Blatná a členové Jihočeského ornit. klubu. Vedou Petr Pavlík (e-mail: csopblatnaseznam.cz, tel.: 723 743 299), Zdeněk Voborník, Petr Louda a Jan Černý.

32. Dívčice
Sraz v sobotu 2.5. v 6:35 na vlakovém nádraží v Dívčicích. Pozorování ptactva, ukázka kroužkování, povídání o Ptačí oblasti Českobudějovické rybníky. Vede Vojta Kubelka (tel.: 721 018 336, e-mail: kubelkavgmail.com).

33. Jindřichův Hradec
Sraz v sobotu 9.5. v Jindřichově Hradci v 7:30 před kulturním domem Střelnice u informačního panelu. Vycházku povedeme městským parkem, přes Karlov, po pravém břehu Nežárky až k penzionu Dobré časy. Konečnou délku trasy si dle svých možností může stanovit každý sám. Pořádá ČSO ve spolupráci se sdružením Hamerský potok o. s., vede Ing. Miroslav Stárek.

34. Milevsko
Sraz v neděli 26.4. v 7:00 na parkovišti u Bažantnice. Procházka parkem a jeho okolím. Součástí akce je poznávání a pozorování ptáků a jejich ochrana. Ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Závěrem beseda v klubovně. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Milevsko. Vede L Kálalová a Ing. J. Jahelka.

35. Nová Bystřice
Sraz v sobotu 2.5. v 5:00 před novou tělocvičnou v Nové Bystřici. Vede Stanislav Kopáček.

36. Prachatice
Sraz v sobotu 18.4. u CEV Dřípatka ( Rumpálova ul.) v 7:00. Nejprve shlédneme výstavu fotografií ptáků Pavla Bače, pak se vydáme po prachatickém městském okruhu směr lázně Sv. Markéty. S sebou: teplé oblečení, pevnou obuv, dalekohled, příruční atlas ptáků. Ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci s DDM Prachatice, YMCA Husinec a A Rocha. Info Pavel Světlík (tel.: 775 042 228).

37. Strakonice
Sraz v neděli 10.5. v 8:00 na parkovišti před vjezdem k pivovaru ve Strakonicích. Vycházka kolem Otavy po Podskalí a poté k rybníkům mezi letištěm a Sousedovicemi (Velkoholský a další). Kromě pozorování ptáků a poslechu hlasů naživo i z nahrávek také ukázka kroužkování. Vhodný je dalekohled a obuv odolávající mírnému vlhku. Ve spolupráci s ČSO pořádá ZO ČSOP 20/04 Blatná a členové Jihočeského ornit. klubu. Vedou Petr Pavlík (e-mail: csopblatnaseznam.cz, tel.: 723 743 299), Petr Louda a Zdeněk Voborník.

38. Tábor
Sraz v sobotu 25.4. v 8:00 na stanici MHD Klokotská hospoda v Táboře. Procházka údolím Lužnice až k Harrachovce, do lesa Chlum a zpět ( asi 3,5 km). Ukázka odchytu a kroužkování ptáků, soutěž o ceny. Návrat kolem 12:00. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Sezimovo Ústí a Ochranou fauny ČR Votice. Vedou: Ing. Fr. Vališ, Ing. St. Vyhnal, J. Jahelka. Info na tel.: 381 486 495.

39. Toužín u Dačic
Sraz v pátek 1.5. v 7:00 u loděnice v Toužíně. Ukázka kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Vysočina. Kontakt: Hana Uhlíková (e-mail: uhlikovafld.czu.cz, tel.: 776 363 491).

40. Velešín
Sraz v sobotu 18.4. v 8:00 v parku J. V. Kamarýta (u cukrárny). Program: vycházka zaměřená na pozorování ptáků a jejich určování podle hlasu. Trasa od parku areálem zemědělského družstva, podél plotu čistírny odpadních vod k vyhlídce na hrad s ukončením u lípy v Latránu. Trasa vede po zpevněných cestách. Předpokládaný konec mezi 10. a 11. hodinou. Pořádá ČSO ve spolupráci s Ligou lesní moudrosti kmen Otyókwa a ZO ČSOP Velešín. Doporučené vybavení: nenápadné oblečení, dalekohled, pláštěnka, kapesní atlas ptáků Kontakt: Radek Janák (e-mail: radek.janaknature.cz, tel.: 728 194 469), Jiří Růžička (e-mail: ruzickavelesin.cz, tel.: 739 026 248).

Severní Čechy

41. Česká Lípa
Sraz v sobotu 9.5. v 9:00 před budovou Vlastivědného muzea (Náměstí Osvobození 297). Trasa vycházky je směrována pod Holý vrch a nivou řeky Ploučnice do Dubice, kde bude předvedena ukázka kroužkování ptáků členy Severočeské pobočky. Vede Dr. M. Honců (e-mail: Honcumuzeum.clnet.cz, tel.: 487 824 145, mob.: 605 086 242).

42. Duchcov
Sraz v sobotu 2.5.2009v Zámecké zahradě u Sfingového rybníka v 7:30. Pořádá ČSO a Ornitologická skupina při Bílinské přírodovědné společnosti, vede Johana Žampachová (tel.: 728 816 376).

43. Frýdlant v Čechách
Sraz v pátek 1.5. v 7:00 před ZŠ Bělikova Frýdlant.Vycházka zahrádkářskou kolonií "Střelnice" a cesta na Supí vrch. Vedou: Jiří Mikšíček (tel.: 482 313 437) a Jiří Hrouzek (tel.: 606 95 16 47).

44. Jablonné v Podještědí - Lemberk
Sraz v sobotu 25.4. v 7:00 u Bredovského letohrádku. Vycházka po okolí, doprovodná akce – odchyty a kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci se správou CHKO Lužické hory. Vede Martin Pudil ( tel.: 485 246 150).

45. Kadaň
Sraz v sobotu 2.5. v 9:00 před budovou Kadaňského gymnázia. Vítání bude zaměřené na městské, parkové a polní ptáky, doplněno povídáním o rostlinách. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Kadaň "Zelená stopa". Přijďte se dovědět, co létá a roste kolem Vás. Vede Michal Podhrazský (tel.: 724 518 102).

46. Krásná Lípa - Velký rybník
Sraz v sobotu 2.5. v 6:30 před Správou NP České Švýcarsko. Vycházka k Velkému rybníku a rybníku Světlík. Pozorování ptactva, poznávání podle hlasu, popř. ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Vede Pavel Benda (tel.: 604 604 200).

47. Liberec
Sraz v neděli 26.4. v 6:00 na zastávce MHD linky 12 Růžodol I (křiž. na Letce), odtud vycházka k lesíku u letiště. Doprovodná akce – odchyty a kroužkování. Pořádá ČSO ve spolupráci se správou CHKO Jizerské hory a Jizersko-ještědským horským spolkem. Vede Martin Pudil ( tel.: 485 246 150).

48. Roudnice nad Labem
Sraz v sobotu 9.5. v 7:00 hod. na okraji mostu na Karlově náměstí. Dalekohledy s sebou. Předpokládaná doba vycházky cca 3 hod. Pořádá ČSO ve spolupráci se stanicí ekologické výchovy Ciconia ČSOP a KZM v Roudnici nad Labem. Vede Stanislav Chvapil.

49. Ústí nad Labem
Sraz v sobotu 2.5. v areálu zoologické zahrady. Vítání bude začínat v 5:00 a bude možné přicházet i postupně, až do 10:00. Součástí vítání budou také ukázky odchytu ptáků a následně prohlídka ZOO. Vede Václav Beran (e-mail: lutraemail.cz).

50. Velké Hamry (okr. Jablonec nad Nisou)
Sraz v sobotu 8.5. v 5:00 na náměstí ve Velkých Hamrech. Dalekohled a svačinu s sebou. Vedou Romana a Martin Jůnovi (e-mail: konrad.bohmetiscali.cz, tel.: 737 453 758).

Východní Čechy

51. Bohdanečský rybník
Sraz v pátek 1.5. v 6:00 hod. na odstavné komunikaci za benzinovou pumpou na konci města směrem na Chlumec nad Cidlinou. Akce potrvá do 10:00. Součástí akce je pozorování ptáků, ochrana ptáků, novinky z ornitologie a ukázka kroužkování. Akci pořádá Východočeská pobočka ČSO, AOPK ČR - Správa CHKO Železné hory a Spolek pro ochranu mokřadů. Akci vedou : RNDr. František Bárta a Ing. Jan Horák. Bližší informace na tel.: 602 225 749.

52. Dobrá Voda U Hořic
Sraz v sobotu 2.5. v 7:00 u silnice na hrázi Cukrovarského rybníka. Na programu bude přibližně tříhodinová procházka, doplněná ukázkou odchytu a kroužkování ptáků. Vede Jan Bartoníček (e-mail: erithacemail.cz, tel.: 737 355 332).

53. Dolní Čermná
Sraz v neděli 3.5. ve 4:00 na hrázi rybníka u sauny v Dolní Čermné (ÚO). Procházka probouzející se přírodou, poslech a pozorování ptáků, ukázky hlasů dalších ptáků ze záznamu, podle podmínek ukázka odchytu a kroužkování. Organizátoři Aleš Hampl (tel.: 604 208 580), Petr Havel, Jan Růžička.

54. Hradec Králové
Sraz v sobotu 2.5. v 7:00 u stavidla rybníka Biřička na Novém Hradci Králové. Vycházka (3 km) kolem soustavy 4 rybníků na okraji Novohradeckých lesů. Ukončení akce v Roudničce. Pozorování a určování ptáků podle zpěvu. Za dobrého počasí proběhne i ukázka odchytu a kroužkování. S sebou vhodné oblečení do terénu, dalekohled a svačinu. Vede Libor Praus (e-mail: praborcentrum.cz, tel.: 605 522 692).

55. Jaroměř - Starý Ples
Sraz v pátek 1.5. v 7:00 na návsi v obci Starý Ples / u rybníka/. Vydáme se směrem k Poklasnému mlýnu na území vznikající ptačí rezervace ČSO Josefovské louky. Ukázky odchytu a kroužkování, závěr v klubu Ing. Mizery, promítání filmů a prezentací s ekologickou a ornitologickou tématikou. Předpokládaný konec v 11:30. S sebou - obuv do vlhkých luk, dalekohled, příruční atlas ptaků. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Jaro Jaroměř a A Rocha. Info Pavel Světlík (tel.: 775 042 228).

56. Kačerov (okr. Rychnov nad Kněžnou)
Sraz v sobotu 16.5. v 7:00 u křižovatky silnic v Kačerově. Ornitologická vycházka do okolí Kačerova včetně návštěvy Přírodní rezervace Rašeliniště Kačerov. Nezapomeňte si vzít dalekohled a obuv do rašeliniště. Pořádá ČSO ve spolupráci s správou CHKO Orlické hory, vede David Rešl.

57. Rohozná (okr. Chrudim)
Sraz v pátek 8.5. v 7:00 na autobusové zastávce v obci. Později příchozí pak na hrázi Velkého Rohozenského rybníka. Akce potrvá do 11:00 hod. Součástí akce je pozorování ptáků, ochrana ptáků, novinky z ornitologie a ukázka kroužkování. Akci pořádá Východočeská pobočka ČSO, AOPK ČR - Správa CHKO Železné hory a Spolek pro ochranu mokřadů. Akci vedou: RNDr. František Bárta a ing. Jan Horák. Bližší informace na tel.č. 602 225 749.

58. Litomyšl
Sraz v pátek 1.5. v 7:45 u benzinového čerpadla VMJ poblíž železniční stanice Litomyšl-zastávka. Společně půjdeme k rybníku Velký Košíř, okolo rybníka do Nedošínského háje, přes rybník Malý Košíř do Tržku k rybníkům Borovec a Šotka. Během cesty budou průvodci určovat jednotlivé ozývající se ptačí druhy. V Nedošínském háji bude pro zájemce ukázka určování rostlin jarního aspektu. Ze stanice Tržek je možný návrat zpět do Litomyšle vlakem. Pořádá ČSO ve spolupráci s DDM Litomyšl a ZO ČSOP Litomyšl. Vede Lubor Urbánek (e-mail: ddmlitomysl.cz, tel.: 604 824 652).

59. Opatovské rybníky
Sraz v pátek 8.5. v 8:00 na žel. zastávce Semanín. Cílem je návštěva rybníků Mušlový, Nový a Hvězda u Opatova. Vede Jiří Mach (tel.: 603 349 088).

60. Vrchlabí
Sraz v sobotu 25.4. u rybníka u letiště. Vycházky začínají v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním. Pořádá krkonošská Ornitologická sekce a Správa KRNAP. Vede RNDr. Jiří Flousek (e-mail: j.flousekkrnap.cz, tel.: 499 456 212).

61. Vrchlabí
Sraz v sobotu 2.5. u rybníka u letiště. Vycházky začínají v 7:30, 9:00 a 10:30. Vycházky s pozorováním ptáků, poslechem jejich hlasů a s odchytem a kroužkováním. Pořádá krkonošská Ornitologická sekce a Správa KRNAP. Vede RNDr. Jiří Flousek (e-mail: j.flousek krnap.cz, tel.: 499 456 212).Vysočina

62. Jiříkov – okres Havlíčkův Brod
Sraz v neděli 3.5. v 7:45 na hrázy Jiříkovského rybníka u tabule Ornitologické pozorovací stezky. Vycházka zajímavým prostředím, pozorování, ukázky kroužkování. Informace: www.sedletin.cz, tel:728 321 912. Pořádá Ornitologický klub Vysočina. Vede Jaroslav Rychlý.

63. Krátká u Sněžného
Sraz v sobotu 2.5. v 8:00 u EIC v Krátké u Sněžného. Trasa Krátká-Samotín-Blatiny-Krátká. Vede Jaromír Čejka (tel.: 604 234 716).

64. Křemešník u Pelhřimova
Sraz v neděli 9.5. ve 4:30 u hotelu na Křemešníku u Pelhřimova. Vycházka po okraji PR Křemešník s určováním hlasů ptáků a povídáním o jejich ochraně. Pořádá ČSO ve spolupráci s Občanským sdružením Zelené srdce, vede Pavel Koubek (tel.: 737 768 102).

65. Telč
Sraz v sobotu 2.5. v 7:00 u Záchranné stanice pro volně žijící živočichy Telč. Ukázka kroužkování ptáků. Pořádá ČSO ve spolupráci se ZO ČSOP Vysočina. Kontakt: Hana Uhlíková (e-mail: uhlikovafld.czu.cz, tel.: 776 363 491).

Jižní Morava

66. Brno - Jundrovská Obora
Sraz v sobotu 9.5. mezi 6:00 – 6:15. v Brně – Komíně na tramvajové zastávce Svratecká (linky 1, 3, 11). Trasa povede zprvu proti proudu řeky Svratky, poté Údolím oddechu a do lesů Jundrovské obory. Výlet bude zakončen u autobusové zastávky Stará dálnice (linky 50 a 52). S sebou vhodnou obuv, oblečení do případného nečasu a samozřejmě dalekohled. Průvodci budou Oldřich a Jan Sychrovi (e-mail: dubovecseznam.cz, tel.: 603 901 754).

67. Havraníky (NP Podyjí)
Sraz v sobotu 9.5. v 6:00 u rybníčku při severozápadním okraji obce. Pochůzka pestrou krajinou, určování ptáků, asi 9 km nenáročným terénem, s návratem do 10:00. Pořádá ČSO ve spolupráci se správou Národního parku Podyjí (Na Vyhlídce 5, 669 01 Znojmo). Vede Martin Valášek (e-mail: valaseknppodyji.cz, tel.: 737 112 251). Doporučené vybavení: terénní obuv, dalekohled. Za nepříznivého počasí exkurze odpadá!

68. Hustopeče (okr. Břeclav)
Sraz v neděli 10.5. v 7:00 v Hustopečích před DDM Pavučina (Šafaříkova 40). Trasa povede přes meruňkové sady, kolem hustopečských rybníků směrem na Kamenný vrch. S sebou vhodnou obuv, oblečení do případného nečasu a samozřejmě dalekohled. Průvodci budou Jan Sychra a Ludmila Straková (e-mail: dubovecseznam.cz, tel.: 603 901 754).

69. Kyjov (okr. Hodonín)
Sraz v neděli 26.4. v 6:00 v Brandlově ulici (odbočka do Polámaných, ke střelnici), zakončení předběžně v cca 9:00 u kaple sv. Rocha. Vede Karel Šimeček (tel.: 724 251 418).

70. Vítovice
Sraz v sobotu 2.5. v 8:00 ve Vítovicích u kapličky .Trasa asi 3km dlouhá vede lesem, navštívíme některé studánky a zkontrolujeme ptačí budky. Vede Jiří Bartl (tel.: 605 876 078).

Severní Morava

71. Český Těšín
Sraz v sobotu 9. 5. v 8:00 na mostě přes Ropičanku (před ústím do řeky Olzy). Vycházka po okolí s odborným výkladem, pozorování a poslouchání ptáků, za příznivého počasí ukázka odchytu. Vedou Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.broncliktiscali.cz) a Dan Křenek (tel.: 776 322 719, e-mail: dendrocoposseznam.cz).

72. Dětmarovice
Sraz v pátek 1.5. v 8:15 na nádraží ČD v Dětmarovicích. Návštěva soukromé rezervace ZO ČSOP OLZA - Lužní les v Lyngu. Ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Ptačí druhy v lužním lese a na řece Olši - jejich aktivní ochrana. Pořádá Slezská ornitologická společnost ve spolupráci se ZO ČSOP OLZA, Vedou Jan Hartl (tel.: 602 500 588, e-mail: csop.olzaseznam.cz) a Zdeněk Polášek (tel.: 724 036 187).

73. Karviná - Staré město
Sraz v sobotu 2.5. v 8:00 u Hájenky. Vede Kurt Rusek (tel.: 603 449 367).

74. Louky nad Olší (Karviná)
Sraz v pátek 8. 5. v 8:00 u obchodu vedle kaple sv. Barbory. Vycházka k bývalým Louckým rybníkům, pozorování a poslouchání ptáků s odborným výkladem, za příznivého počasí ukázka odchytu. Vedou Dan Křenek (tel.: 776 322 719, e-mail: dendrocoposseznam.cz) a Milan Bronclík (tel.: 608 438 872, e-mail: milan.broncliktiscali.cz).

75. Olomouc
Sraz v neděli 3.5. v 8:00 na Žižkově náměstí před budovou Pedagogické fakulty. Procházka olomouckými parky spojená s ukázkou hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. Pro zájemce budou připraveny informační materiály o ptácích. S sebou dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení v dopoledních hodinách. Exkurzi povedou Jaroslav Koleček a Zdeněk Tyller (e-mail: j.kolecekemail.cz, tel.: 605 552 978).

76. Olomouc - Řepčín
Sraz v pátek 1.5. v 610 u mostu přes Mlýnský potok v Řepčíně. Ukončení mezi 8:00 – 9:00. Pořádá ČSO ve spolupráci s DDM Olomouc a ZO ČSOP Upolín, vede Jaroslav Marx (tel: 737 418 816).

77. Opava
Sraz v sobotu 2.5. v 8:30 v Opavě-Vávrovicích na zastávce MHD U cukrovaru. Pozorování ptáků okolo cukrovarenských nádrží. Vedou Jiří Lissek (tel.: 737 672 861) a Martin Miškovský (tel.: 732 732 222).

78. Ostrava - Vřesina
Sraz ve čtvrtek 7.5. v 8:00 před ZŠ a MŠ ve Vřesině. Beseda s dětmi ze ZŠ A MŠ, ukázka odchytu a kroužkování v blízkém remízku. Vede Sávo Novák.

79. Přerov
Sraz v sobotu 25.4. v 6:00 před ornitologickou stanicí ORNIS Muzea Komenského (Bezručova 10, Přerov). Společná snídaně pod širým nebem, poslech ptačích hlasů a povídání o tom, proč a jak ptáci zpívají, procházka jarní rezervací Žebračka. Pořádá ČSO ve spolupráci s ORNIS Muzea Komenského, vede Zdeněk Vermouzek. Kontakt: tel.: 581 219 910, e-mail: ornisprerovmuzeum.cz.

80. Rožnov pod Radhoštěm
Sraz v pátek 1.5. v 8:00 u Bučiského mostu pod Hradiskem. Dále po trase naučné stezky Hradisko, dále na Vápenku a zpět do Rožnova kolem Bečvy. Ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. S sebou vhodné oblečení a obutí do přírody, dalekohled, svačinu a hlavně dobrou náladu! Akce proběhne za každého počasí. Předpokládané ukončení v odpoledních hodinách. Vedou: Jaroslav Koleček (tel.: 605 552 978, e-mail: j.kolecekemail.cz ) a Jiří Pavelka.

81. Těškovice (okr. Opava)
Sraz ve středu 6.5. v 8:30 před Základní školou. Výroba a vyvěšování budek, kontrola starších budek, beseda o ochraně přírody, vycházka do blízkého lesa. Vede Sávo Novák.

82. Tlumačov
Sraz v neděli 26.4. nejpozději v 8:15 před nádražím v Tlumačově, kam můžete přijet vlakovými spoji od Otrokovic v 7:54 a od Přerova v 8:05. Za pěkného počasí půjdeme ke Kvasické pískovně, dále na louky u Čisté, do lesa Fileny a po loukách až do Záhlinic. Celková trasa bude pomalým tempem cca 10 km. Za mokrého počasí projdeme po zpevněných cestách okolo Moravy přes Filenu na rybníky a do Záhlinic. Akce se koná za každého počasí a končí přibližně okolo 13:00. Doporučujeme kromě dobré nálady vzít dalekohledy, fotoaparáty a vhodnou obuv. Exkurzi povede: Pavel Šálek (tel.: 606 541 859, e-mail: pavelkalousseznam.cz). Akce je organizována společně s Českým svazem ochránců přírody z Hulína.

83. Třemešské rybníky u Šumperka
Akce bude probíhat od 14.5. do 16.5. (přesunuto z původního 6.5. až 8.5!!!) od 8:00 do 18:00 - ukázky odchytu a kroužkování, poznávání ptáku podle hlasu. V sobotu 16.5. v 5:00 hod. sraz u DDM Vila Doris - procházka ranním parkem. Kontaktní osoba: Petr Šaj (tel.: 731 186 056).

84. Tovačov
Odjezd linkového autobusu v sobotu 2.5. v 6:50 z autobusového nádraží Přerov (nást. č. 13), sraz u sádek v Tovačově v 7:30. Exkurze se zastaví na Křenovském rybníce. Dále bude pokračovat na Hradeckém rybníce. Předpokládá se, že zájemci se mohou k exkurzi připojit i kdykoli později přímo na hrázi rybníka. Budeme naslouchat zpěvu ptáků a přímo v terénu se seznámíme s hlasy nejběžnějších druhů. Uniknout si nenecháme ani pohled na přítomné vodní ptáky. Exkurzi povede Adolf Goebel (tel.: 776 064 743, e-mail: goebelmos-cso.cz ).

85. Vsetín
Sraz v sobotu 2.5. v 6:30 u vstupu do Panské zahrady od Žerotínovy ulice. Ranní vycházka v Panské zahradě, kolem Bečvy a v zámeckém parku spojená s poznáváním ptáků dle zpěvu, hlasu i zbarvení a závěrečným posezením ve vsetínském zámku. Exkurzi vede RNDr. Karel Pavelka (e-mail: karel.pavelkacentrum.cz, tel.: 737 129 019). Kdo má triedr nebo jiný dalekohled, vezměte jej s sebou ! V případě silného vytrvalého deště se akce nekoná !
01.04.2009
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791