Článek: Skleněné nebezpečí

S postupujícím blahobytem přibývá všude kolem nás nádhery a lesku, ale i odlesků, odrazů a průhlednosti. A v přímé úměře k množství ploch průhledných a odrazivých, přibývá ptačích mrtvolek.

Ve skleněných budovách se zrcadlí okolní stromy, přes protihlukové stěny a autobusové zastávky je vidět křoví na druhé straně. Ptáci letící rychlostí desítek kilometrů v hodině takovou překážku buď nevidí vůbec, anebo pozdě. Následek je stejný a až příliš často smrtelný.

Nově instalovaná skleněná stěna na mostě Legií přes Bečvu v Přerově již způsobila smrt páru ledňáčků. Foto: Z. Vermouzek


Švýcarská Vogelwarte Sempach publikovala řadu doporučení, jak zbytečným masakrům zabránit:

  • účinnou ochranu zajistí pouze aplikace vzoru kontrastujícího s okolím po celé ploše skla

  • vyzkoušená a velmi účinná je 2 cm široká páska nalepená vertikálně v rozteči max. 10 cm (nebo 1 cm široká v rozteči 5 cm), je možné vytvořit i síť či jiné obrazce

  • Foto: Vogelwarte Sempach

  • použijte kvalitní pásku

  • pokud je to jen trochu možné, lepte pásku z vnější strany (nebo z obou stran – např. u protihlukových stěn)

  • černé siluety dravců jsou zažitou lží – úhynům rozhodně nezabrání. O něco lépe jsou na tom siluety jasně barevné, ale i ty musí být nalepeny velmi hustě.

Foto: Vogelwarte Sempach


I jednoduché řešení může být účinné a dekorativní, zvláště u obytných nebo kancelářských místností. Pro různé záclony, sítě a korálky, stejně jako pro dětské malby barvičkami na sklo, podobně vytvořené abstraktní obrazce nebo pro nalepené slogany a firemní loga ale platí, že musí být aplikovány na vnější stranu okna.
Krmítko by nemělo být blíž než 1 m od okna. Nevadí ale, je-li přímo na okně – vzlétnuvší ptáci pak nemají takovou rychlost, aby si vážně ublížili, i když do okna náhodou narazí.

Nejlepším řešením problémů je ale jejich předcházení, od lepší architektonické úpravy až po pískování ornamentů. Další informace naleznete na stránkách:

http://www.windowcollisions.info/
Evropská stránka, obsahuje podrobný rozbor problematiky, trochu teorie včetně informací o ptačím zraku a především praktické rady a návody, jak kolizím předcházet a jak jim zabránit na již existujících stavbách.

http://www.birdsandbuildings.org/
Americká stránka, materiály z konference v roce 2005, řada praktických doporučení, seznam "poučených" architektů, kteří se zavázali navrhovat jen bezpečné konstrukce.

http://www.toronto.ca/lightsout/
Oficiální stránky města Toronta, kde je mj. publikovaná "Směrnice pro rozvoj neškodící ptákům".

http://www.birdscreen.com/
Stránka výrobce průhledných ochranných sítí, které se instalují před okna.

Zdeněk Vermouzek podle materiálů Vogelwarte Sempach

08.11.2007, 16:42:00
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791