Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Článek: Krahujčí příběh

Před 7 hodinou 12. 6. 2007 přicházím ke krahujčímu hnízdu v Kunraticích a pod hnízdem nacházím mrtvého mladého samečka. Asi dva metry vedle něho leží mladá samička, která je v pořádku. Vezmu ji do náručí a odejdu opodál k lesní cestě. Těsně vedle ní se pod habrem krčí další mládě, sameček. Celkem tři mláďata vypadlá z hnízda, další dvě zůstala na hnízdě. Co se zde mohlo stát?

Právě nalezená samička, foto: J. Kubíček

V minulých dnech nebyl silný vítr ani bouřka.Začal jsem přemýšlet, kterého kolegu požádat, aby mladé vrátil zpět. Někteří jsou v zahraničí, jiní nemají v Praze potřebné vybavení. Nikoho se nepodařilo sehnat, a tak jsem se rozhodl odvézt mláďata do útulku v Jinonicích s tím, že až budou vzletná, vypustím je u rodného hnízda. Následující den jsem na radu pana Škopka zavolal Petru Voříškovi a vysvětlil mu situaci. Petr nabídl, že mladé krahujce vrátí zpět do hnízda.

V práci, foto: J. Kubíček

Odpoledne jsem tedy jel opět do útulku v Jinonicích, abych mláďata vyzvedl a připravil je k návratu domů. Paní Přibylová mi přibalila ještě mladou samičku, která byla nalezena pod hnízdem v Petrovicích. Má tak šanci najít nový domov.
Přišel čtvrtek a spolu s Petrem Voříškem přicházíme před 9 hodinou ke hnízdu. Zatímco Petr šplhá k hnízdu, přilétá starý samec a ozývá se nedaleko. Mláďata v košíku mu tichým švitořením odpovídají. Po chvíli již stoupají vzhůru a konečně se dostávají tam, kam patří. Díky, Petře!
V sobotu 16. 6. 2007 odpoledne kontroluji stav hnízda. Vše je v pořádku, všech pět mláďat je na hnízdě. Doufám, že je již nepotká nic zlého, a přeji jim šťastný let.
Jaroslav Kubíček

Plné hnízdo, foto: J. Kubíček
08.11.2007
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791