Zde se nacházíte: Home > Akce a kampaně > Pták roku > Pták roku 2007

Článek: Ptákem roku 2007 je slavík obecný

Kampaň Pták roku organizuje Česká společnost ornitologická od roku 1992, kdy byla vybrána vlaštovka obecná. Současně s vyhlášením aktuálního Ptáka roku je vždy představena i stejnojmenná brožura, ve které jsou uvedeny základní informace o biologii ptačího druhu, příbuzných druzích, které u nás žijí, populačních trendech, ohrožujících faktorech a také praktické rady, jak vybranému druhu pomoci.


Slavík je symbolem krásného zpěvu a námětem pro umělce nejrůznějších žánrů – od spisovatelů, básníků, dramatiků až po výtvarníky a hudební skladatele. Přitom jeho zpěv široká veřejnost prakticky nezná, nemluvě o jeho podobě. Díky skrytému způsobu života a nenápadným barvám uniká pozornosti i tam, kde žije v těsné blízkosti lidí – v parcích, velkých zahradách i chatových koloniích. A právě tam mu díky redukci jeho biotopu - keřového patra - hrozí největší nebezpečí.
Kampaň Pták roku budou od konce dubna do poloviny května provázet Noci slavíků, vycházky se zkušenými průvodci, zaměřené na poslech slavičího zpěvu a případně dalších ptačích hlasů v době, kdy je slyšet nejlépe – ve večerních a nočních hodinách.

Partnery kampaně Pták roku 2007 jsou: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Český svaz ochránců přírody, Českomoravská myslivecká jednota, Správa chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, Správa chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, Správa chráněné krajinné oblasti Pálava.

Pro bližší informace kontaktujte: Lukáše Viktoru, tajemníka ČSO, tel.: 777 579 542, e-mail: viktora@birdlife.cz.

03.03.2007
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791