Zde se nacházíte: Home > Věda a výzkum
Podkategorie:

Článek: Skládačka "Bydlí s námi v našich domech"

Desetistránková celobarevná skládačka má upozornit především majitele a uživatele činžovních a panelových domů na problematiku zateplování a tzv. revitalizace těchto domů. Tato činnost je totiž téměř vždy spojena s uzavřením štěrbinovitých průduchů střešního pláště u panelových domů nebo uzavřením půdního prostoru u sedlových střech. Ovšem přesně to jsou místa, která využívají některé druhy netopýrů jako úkrytu mateřských kolonií a také někteří ptáci jako svá hnízdiště.

Konkrétně se jedná především o rorýse, kavku a řadu druhů netopýrů. Vesměs jsou to živočichové u nás chránění, a proto jsou takové stavební úpravy, prováděné bez předchozího zoologického průzkumu a následného povolení příslušným orgánem ochrany přírody, nezákonné. To ovšem málokdo ví, a tak se běžně setkáváme s tímto pochybením především ze strany stavebních úřadů.

Skládačka má na tuto problematiku upozornit, má ji pomoci objasnit a také navrhnout možné způsoby řešení, které jsou kompromisem mezi zájmy vlastníků či uživatelů domů a živočichy.

Vydal Pardubický kraj v lednu 2007
text Vladimír Lemberk
07.02.2007
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791