Zde se nacházíte: Home > O ptactvu > Ptáci ve světě

Článek: Důležitý krok v ochraně dropa bengálského

V Kambodži bylo vyhlášeno chráněné území o velikosti více než 30 000 ha s cílem ochránit nestabilní populaci dropa bengálského (Eupodotis bengalensis). Území (složené převážně z pastvin), na němž žije největší populace dropa bengálského na světě (cca 1000 jedinců), spadá nyní mezi tzv. IFBAs - Integrated Farming and Biodiversity Areas.

Průzkumy provedené na jaře tohoto roku upozornily na ubývání pastvin v některých místech Kambodži, která jsou přirozeným biotopem dropa bengálského. K enormnímu poklesu již tak ohrožené populace tohoto druhu došlo vlivem intenzifikace zemědělství v celé jihovýchodní Asii. Tyto průzkumy provedla BirdLife International ve spolupráci s Wildlife Conservation Society (WCS), Universitou východní Anglie a dvěmi vládními organizacemi Wildlife Protection Office a Department of Nature Conservation and Parks.


Drop bengálský (Eupodotis bengalensis) - foto BLI / Allan Michaud

Správnou cestou, jak udržet stabilní populaci dropa bengálského, se zdá být prosazování tradičních forem zemědělství v místech, kde tento druh žije. Jonathan James z BirdLife Indochina říká, že řešením poklesu populace dropa bengálského není pozastavit obhospodařování daného území tamějšími zemědělci. Tento druh podobně jako i další druhy ptáků lépe prospívá v krajině dobře obhospodařované, než v krajině neobhospodařované vůbec. Dále je důležité přeměnit velkokoplošný charakter hospodaření na lokální.

Spolupráce místních zemědělců, ochranářů a orgánů samosprávy na zavedení vhodného způsobu hospodaření ve vyhlášeném chráněném území by měla do budoucna v jihovýchodní Asii zajistit stálost populace dropa bengálského.

Podle zprávy BirdLife International přeložila
Alena Rulfová
11.12.2006
Počet názorů: 0 Přidat názor

Reakce čtenářů    © Česká společnost ornitologická 2002-2017
    Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce. ISSN 1803-6791